Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

adaptare transformator linii

grigo53
 Share

Recommended Posts

credeam ca pe acest forum sunt si depanatori tv. Sa inteleg ca nu a avut nevoie, nimeni, de un asemenea tf.?sau este prea scumpa solutia sa o dati pe forumul acesta. imi cer scuze anticipat dar sunt stresat. este vorba de tvul unui vecin , si am scandal in casa(ce fel de electronist esti?). multumesc lui TV1 pentru promtitudine.

Un alt transformator care merge perfect in locul celui cautat de tine este HR80117 folosit pe sasiul 11AK45(echipeaza tv Vestel,Hitachi,JVC,Sharp).Problema e ca,asa cum ai spus si tu aceste transformatoare sint cam scumpe si mai dificil de gasit.

http://www.hrdiemen.es/products/index.p ... R80117.gif

sau varianta cu dubla focalizare HR80213 folosit tot pe 11AK33

http://www.hrdiemen.es/products/index.p ... R80213.gif

nu am g2(135v).

Daca nu gasiti transformator sau este prea scump, incearcati sa luati tensiune ptr g2 din colectorul tranz linii , se practica la tv mai vechi, asta daca transformatorul vechi nu are si alte probleme si bleederul nu este intrerupt,Este posibil sa nu mai aveti contact intre cursorul Ug2 si pelicula de carbon.

prefer sa adaptez alt tf. ori sa mai astept. adaptarea propusa de voi este riscanta.daca avea bv. alimentat cu o singura tensiune,montam hr7950 de la ak19.multumesc ,oricum,pt. intelegere.

De ce este riscant ???Aceasta schema este folosita in multe TV-uri !!!Eu personal am folosit-o la multe TV-uri si mai ales la monitoare.Daca n-ai alta problema la traf ..... n-are rost sa-l schimbi.(parerea mea)

1.Nu merge HR7950 pe acest sasiu (11AK33 )e un sasiu la 110 grd ;pe 11AK19-110 grd se foloseste HR8029 uzual si2.Sa te vad eu cum faci + si - 14V pentru baleiaj vertical cu trafo de 11AK19 (nu mai vorbim de pinul 4 pt. E-W ),asta e tv. pretentios nu merge asa usor cu adaptari de trafo.Obtinerea Ug2 din colectorul finalului de linii a fost folosita de firme mari(Philips ,Grundig ,Saba etc.) atunci cind nu existau trafo linii cu diode split pe serii mari de aparate si nu prezinta nici un risc.

Se poate folosi un blider dintr-un alt traf. Se pun in paralel pipele fit ,se leaga toti pinii de la traful adaugat in scurt si la masa si se duce firul de g2 in locul firului vechi, cel vechi se izoleaza iar firul de la focus la fel se izoleaza si ai rezolvat problema fara sa cumperi un traf scump. Izolarea se face cu bagheta de polietilena topita pe capatul firului(inainte sa faci aceasta operatiune verifica daca nu ai intre pinii condului de la G2 un material maro care conduce si curata bine acolo eventual sa masori condul sa nu fie in scurt sau cu curenti de fuga)Am uitat sa iti spun si eu sa masori daca nu este in scurt condul de la G2 sau are curenti de fuga ,sau poate ai intre pinii condului ceva material care este de culoare maro si trebuie curatat pentru ca acel material conduce curentul am mai intilnit cazuri foarte des si daca cureti o sa mearga din nou fara sa mai trebuiesca altceva

1.Nu merge HR7950 pe acest sasiu (11AK33 )e un sasiu la 110 grd ;pe 11AK19-110 grd se foloseste HR8029 uzual si2.Sa te vad eu cum faci + si - 14V pentru baleiaj vertical cu trafo de 11AK19 (nu mai vorbim de pinul 4 pt. E-W ),asta e tv. pretentios nu merge asa usor cu adaptari de trafo.Obtinerea Ug2 din colectorul finalului de linii a fost folosita de firme mari(Philips ,Grundig ,Saba etc.) atunci cind nu existau trafo linii cu diode split pe serii mari de aparate si nu prezinta nici un risc.

ai perfecta dreptate,am modificat astazi(8029),apropo ce masuri de protectie cunoasteti(la bv cu tda8177 sau similare)pt. a preintimpina distrugerea tubului?