Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Grundig T55-4201 sasiu BEKO12.6


lalihifi

Postări Recomandate

Sal baieti !Mi-a venit de la un prieten un Grundig DAVIO55 T55-4201/5 TOPAre sasiul BEKO 12.6.Nu prea am piese de la acest sasiu (circuite )asa ca va cer parerea voua .Cand se aprinde face primele 3 secunde ca grundigurile acelea vechi linii de intoarcere pe fond luminos dupa care apare imaginea .Imaginea (cam are variati de luminozitate in functie de imagine cat de luminoasa sau intunecoasa e) e sa zicem ok 1 minut dupa care se comporta ca si cum as da grila mare imagine albicioasa complet si linii de intoarcere .Dau grila mai mica iar se repeta fenomenul.Tubul e un Philips si nu prea-l banuiesc(desi cine stie).Trafo nu am de proba dar ....Are cumva sasiul asta o hiba a lui ?Niste sfaturi m-ar ajuta mai ales ca multi din cei care i-am intrebat de beko am vazut ca prefera sa le defriseze :toimonster: Multumesc ptr orice idee !

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Trafo ramane oricum sa fac rost macar de proba , 200v e ok De masurat grila .......aparatul meu nu are o impendanta prea mare ca sa nu afecteze la masurat(dar tensiunea aceea care este nu variaza in acest timp).Nu cred ca e trafo sau tubul deoarece o ia razna foarte repede cand variaza luminozitatea(in functie de continutul imaginii) nu si cand las numai puricii (fara antena) Ce nu am verificat e ABL , pe sambata ramane sa fiu mai atent la "detalii" :smt003 Cred ca ramane sa probez si porcaria aceea de jungla :toimonster:

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Mda revin.m-am mai jucat la tv-ul acesta (sta degeaba pe la mine)Sa zicem ca las asa pe canalul 1 (pe pureci fara semnal):Sta 100ani fara nici o problema :weedman: Bag semnal tv (antena ) si dupa o vreme apare simptomul acela cu albirea la diferente de semnal (diferente de contrast,luminozitate)Probabil ca e jungla (nu am una sa probez)Tensiunea de grila si cea video raman constante .Toate cele bune LaurentiuPs:As cumpara una dar nu vreau sa dau banii degeaba :smt017

Link spre comentariu

pai stai sa vezi :In capcana asta au cazut 80% din cei pe care i-am intrebat dar:Daca ar face asa trafo ar face indiferent in ce este ,adica Av, cu semnal, fara semnal de aceea nu am fost deloc sigur pe trafo sau pe tub (tubul e philips) oricum banuiesc jungla 90%.Ca el pe pureci(fara semnal) sta calm si cuminte fara probleme .Si cand vad ca o ia razna cu semnal daca schimb repede canalul iar isi revine cateodata. :smt012 Cred ca o sa pun soclu si gasesc eu jungla pe undeva :smt017Cand schimb canalul apar linii de intoarcere intotdeauna da impresia de vertical defect :smt011 O sa sap in continuare ca sunt mai degraba curios.

Link spre comentariu

pai sincer as fi mirat sa fie tubul de vina .Asta ptr ca e un philips de 54 si eu cu modellul acela nu prea am avut probleme (recunosc cu variantele mai vechi).O sa incerc pe un tub de 37 sa vad ce zice ,vad ca am tot soclu gros si la asta :yawinkle: Asa probleme la philips nu am avut decat cu tuburile ESF (dar si cand mergeau acelea se vedeau superrr)

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări