Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

imagine deformata la goldstar ckt2190

Guest jon
 Share

Recommended Posts

• Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

CKT 2190 e cu tda 1170n.E posibil sa fie, dar, din imagine parca ar fi c-ul de filtraj al alim cadrelor.Dar mai incearca si ceilalti cond din cadre.Imag pe care ai prez induce in error!Parca ar fi facuta cu un Smena.De curiozitate, cu ce tel e facuta?

Daca te hotarasti sa schimbi tda 1170N sa nu pui altul cu alta terminatie de ex cu S (ca la tv alb-negru) ca o sa ai dim redusa si eventual o intoarcere in partea de sus(am patit asta) si vezi de unde cumperi ca sunt si facaturi.Mai bine din recuperari.Din cate stiu eu pe acest sasiu se foloseste tda 1170H.Bafta.

Daca vrei sa nu ai probleme cativa ani cu acest sasiu schimbi condensatorii urmatori:C801=C807=10mF;;C805=100mF;C815=1mF din primarul sursei de alimentareC804=1000mF;C805=100mF;C806=C807=47mF/160V din secundar sursaC302=C423=100mF;C303=4,7mF;C305=470mF baleiaj vertical C431=4,7 sau 10mF/250V filtraj tensiune alimentare etaj final videoTDA1170N nu face acest defect.(este provocat de un filtraj,in principiu cele de pe B+ sau alimentare cadre)

• 2 weeks later...

ieri am schimbat toti condensatorii indicati, parca se vede mai bine insa pe fond alb se vad dungi negre subtiri si dese de la jumatate in jos. S-a mai lovit cineva de aceasta problema?PS. poza n-a iesit bine nu din cauza aparatului ci din cauza semnalului prost de la antena

cit e tensiunea de alimentare a 1170? e corecta?ce amplit. v-v ai p bobina deflexie cadre?cat e amplit. pe rez. inseriata cu bobina, de pe care se culege tens de reactie?ia fa niste poze cu oscilogramele si pune-le pe forum.baza

asta-i imagine tv-ului meu dupa ce am schimbat condensatorii, e mai buna decat inainte dar tot mai apar dungi negre de la jumate in jos.Am masurat tensiunea de alimentare a 1170 si e corecta.Nu am osciloscop. Se poate verifica prin alta metoda?

asta-i imagine tv-ului meu dupa ce am schimbat condensatorii, e mai buna decat inainte dar tot mai apar dungi negre de la jumate in jos.Am masurat tensiunea de alimentare a 1170 si e corecta.Nu am osciloscop. Se poate verifica prin alta metoda?

incearca cu alt circuit integrat.

nu am rezolvat problema, habar nu am de unde e, totusi cred ca nu e defect tda sau alt integrat, astea ori merg ori nu merg. Intrebarea care ar trebui sa duca la rezolvarea problemei este : Care bloc functional produce problema? (dungi negre orizontale subtiri si dese de la jumatatea imaginii in jos)