Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema pentru ceas cu display LCD 4 digit


Vizitator gobolino

Postări Recomandate

Vizitator gobolino

Salut,

 

s-a busit ceasul de la masina. Era bazat pe un chip PCF11..

As vrea sa fac unul nou si sa-l montez in vechea carcasa, un simplu ceas ora/minute care sa afiseze pe un display LCD numeric 3,5 sau 4 Digit (nu LED si nu Matrix LCD). Ma poate cineva ajuta cu o schema ?

Am cumparat recent asa ceva si as vrea sa-l folosesc.

Click me!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator gobolino

Multumesc pentru raspuns.Schema aia foloseste un display 20X4 linii. Eu vreau sa folosesc un display obisnuit LCD cu 3.5 sau 4 digits. Are cineva idee cum interfatez un IC de ceas... cu displayul asta simplu ?! Am configuratia pinilor la display dar nu stiu cum anume trebuie sa arate ceasul propriuzis.

Link spre comentariu

p?i caut? un chip de ceas la capodimonte, apoi caut? datasheetul. în datasheet e dat? schema tipic? de utilizare, configura?ia pinilor, etc. dup? care vezi care din ele e compatibil cu afi?orul t?u...s-ar putea s? fie nevoie de adaptare cu un ic driver pentru un afi?or LCD numeric, cu 4 bi?i, dar nu e nici asta un cap?t de ?ar?!!!...P.S. aten?ie cum filtrezi ?i limitezi tensiunea de alimentare, s? n-ai probleme!!! spun asta pentru c? bateria ma?inii e foarte puternic?, ?i existen?a alternatorului face s? fie banal s? ai spike-uri de tensiune ?i/sau curent pe cei 12 vol?i tipici!!!

Link spre comentariu

Pentru partea de afisaj se poate folosi MMC4543, poate comanda si LCD.

http://www.datasheetarchive.com/MMC4543-datasheet.html

Chip de ceas se poate incerca MMC353, MMC351( cu adaptari )sau familiile de PIC sau AVR.

 

Daca ceasul original este analogic, sunt mari sanse sa gasesti integratul (tot ceasul ) intr-un bord second-hand si sa-l schimbi.

Sau cauti ceasuri lcd( se gasesc acum o gramada de diferite dimensiuni) unele pentru a fi aplicate pe bord care sa se potriveasc

la dimensiunile carcasei unde vine montat.

Link spre comentariu
Vizitator gobolino

Merci mult mane. M-am gandit sa iau un ceas de la un alt auto, care sa se potriveasca in lacasul celui vechi. Faza e ca nu am gasit. si cu toate ca modelul e folosit pe vreo 3-4 marci (VW Sharan, Ford Galaxy, Seat Alahambra si Chrysler parca..), rezultatele cautarii de pana acum au fost nule. Gasisem totusi acum vreo 10 luni un ceas asemanator pe la dezmembrari, si oamenii vroiau 25? pe el :smt011 .Initial am crezut ca e numai geamul ala lcd busit (unele segmente). Nu am gasit exact modelul ala.. 70X25 mm cu 16 pini pe un elastomer. Dar am cumparat un alt afisaj. Linkul cu poza si specificatiile se gaseste in primul post. Am adaptat pinii corespunzator si cand am alimentat.. se vedea exact ca la cel de dinainte :toimonster: . Ultimii doi digiti, afiseaza doar 3,5 si restul 8. Pentru ca pe platina nu sant trasee intrerupte, zgarieturi, etc.. si pentru ca dupa ce am refacut lipiturile la toate componentele si am masurat C, R si diodele (in regula), tot nu am obtinut nici un rezultat :smt021 , m-am hotarat sa fac un alt ceas.Am sa ma uit chiar acum dupa integratele alea, si daca nu, o sa folosesc un pic16f84 ca am prin casa.Merci pentru sfaturi incaodata.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări