Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Izolatie fonica


Postări Recomandate

Salut la toata lumea si La Multi Ani .Primul post pe anul asta.Am venit si eu cu ceva intreabari va rog mult sa ma ajutati.Stie cine cum se izoleaza fonic o camera(un studio)?Ce materiale izolante se folosesc si ce adezivi?Daca se foloseste burete cofrat conteaza dimensiunea camerei?Adica daca camera este mare trebuie si buretele sa fie mai gros si implicit profilul mai mare?Care sut regulile de acustica (pe scurt) pentru izolatie fonica ?Cum este mai bine sa fie camera.Patrata rotunda ,sa nu aiba pereti paraleli.Va multumesc anticipat si salut Admini si moderatorii -si nu in ultimul rand pe Vasile.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Hehe, bunicii nostri foloseau si cartoane de oua la nevoie! Buretele cofrat e foarte bun si el daca-l ai. In cazul in care ai dubii, EXPERIMENTEAZA! Eu cred ca merge aproape orice fonoabsorbant.P.S. E doar o parere dupa ureche, nu am incercat... :weedman: :smt003 :weedman: :smt003 :weedman:

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Salut,ai rezolvat treaba cu izolatia fonica ? Spune mai multe detalii cu privire la camera,suprafata ,materialele din care sunt facuti peretii ,tavanul si pardoseala,daca sunt ferestre ce dimensiune. In principiu se foloseste vata minerala speciala (panouri cu grosime de 5-10 cm cu o fata din material textil culoare gri-negru) ,placaj cu gauri,se prind cu sipci de lemn si cu holzsuruburi ,toate astea pentru pereti ,la tavan panouri de vata minerala si sipci de lemn. De obicei in camera se afla doar microfonul , corpuri de iluminat care sa aiba suprafata cat mai mica (sa nu vibreze) si o boxa monitor pentru comunicarea cu camera unde se afla aparatura electronica. Fereastra care se afla intre camera izolata si camera cu aparatura este mai dificil de executat:de obicei sunt 3 foi de geam 8mm,10mm,12mm; puse la unghiuri diferite intre ele.Accesul in camera izolata se face pe 2 usi ,20-40cm intre ele,obligatoriu capitonate si izolate fonic. Mai ramane aerul conditionat care se face cu o centrala externa schimbul de aer se face prin furtune(racoarde flexibile) izolate cu vata minerala.

Link spre comentariu

Salut,ai rezolvat treaba cu izolatia fonica ? Spune mai multe detalii cu privire la camera,suprafata ,materialele din care sunt facuti peretii ,tavanul si pardoseala,daca sunt ferestre ce dimensiune. In principiu se foloseste vata minerala speciala (panouri cu grosime de 5-10 cm cu o fata din material textil culoare gri-negru) ,placaj cu gauri,se prind cu sipci de lemn si cu holzsuruburi ,toate astea pentru pereti ,la tavan panouri de vata minerala si sipci de lemn. De obicei in camera se afla doar microfonul , corpuri de iluminat care sa aiba suprafata cat mai mica (sa nu vibreze) si o boxa monitor pentru comunicarea cu camera unde se afla aparatura electronica. Fereastra care se afla intre camera izolata si camera cu aparatura este mai dificil de executat:de obicei sunt 3 foi de geam 8mm,10mm,12mm; puse la unghiuri diferite intre ele.Accesul in camera izolata se face pe 2 usi ,20-40cm intre ele,obligatoriu capitonate si izolate fonic. Mai ramane aerul conditionat care se face cu o centrala externa schimbul de aer se face prin furtune(racoarde flexibile) izolate cu vata minerala.

Mersi mult pentru ajutoir dar ma trminat deja lucrarea.A fost vorba de 2 studiouri de televiziune n suprafata totala de 850 mp.Am folosit placaj subtire perforat aplicat pe niste sipci de 30 x 30 mm prinse pe rigips.deci intre placaj si rigips erau 3 cm.peste placaj am lipit burete cofrat de 12 cm grosime.asta fuse tot. :rock: oricum merci multraman dator si am sa te contactez daca mai am vreo lucrare din asta.Poate colaboram.
Link spre comentariu

La o izolare fonica este important ca suprafata peretelui sa fie cat mai neuniforma si sa cauzeze undei sonore reflexii repetate pana la absorbtie.Cea mai eficienta forma este cea a unor piramide neregulate care acopera peretele.Cred ca o simpla cautare pe google ne umple de fotografii si explicatii dar nu am curaj sa incerc.

Link spre comentariu
Pune cofraje de oua izoleaza destul de bine fonic

 

 

Cum man sa pun cofraje de oua intr-o televiziune?ce e cocina?

 

Tu ai cerut ajutor..nu noi, asa ca nu fii asa agresiv cand vezi o ideie care nu e pe placul tau.

 

 

Daca citeai mai sus ai fi vazut ca a mai propus cineva cofraje de oua si am explicat cat se poate de omeneste ca nu se preteaza aceasta soluti.Nu sunt agrsiv .nu stiu de unde ai scos treab asta.Problema este ca toata lumea raspunde la ultimul post si nu citeste tot.Eu am explicat mai sus ca ma terminat lucrarea si am multumint tuturor pentru ajutor.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări