Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Subiect de măcinat

Rate this topic

Recommended Posts

Majoritatea magazinelor de la sate fac evaziune,  altfel e greu.  

Oamenii nu cumpără ca la oraș,  se limitează la strictul necesar,  pâine și ceva mezeluri.  Tineretul mai cumpără diverse prostii,  cipsuri,  dulciuri și sucuri,  profesioniștii,  bere,  vin și tărie. 

Cam astea sunt de bază. 

Alții mai au diverse produse de uz casnic și ceva cuie,  lipici, sârmă... chestii d"astea. 

Dacă nu te cunoaște,  bate pe casa de marcat,  în rest doar atunci când trebuie. 

Al observat și eu că au apărut câte un Profi  sau La doi pași... 

Depinde cât e așezarea de lungă  să nu-ți convină să bați drumul până acolo,  te repezi la dugheana cea mai aproape.  

Mai schimbi o vorbă,  mai afli câte ceva. 

Edited by cdinu332
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 15 ore, antemir a spus:

Nici nu ofereați ceva deosebit. Să nu-mi spui că prin anii 1994 șeful de post, amanta acestuia sau alți potentați de pe la sate sau orășele plăteau abonamente la operatorul de telecomunicații local (adică TV pe cablu, bănuiesc).
Asta nu era tot șpagă ?

''potentati'' la sate? ''amanta sefului de post''?   povesti de autobaza! apropo, de ce ar fi trebuit sa le dam spaga celor pomeniti???

Era ceva foarte deosebit, mai ales internetul pe care l-am dus prin cele mai indepartate vagauni din doua judete. Initial folosind modemuri CATV, iar apoi cu FO! inclusiv circuite inchiriate.  Asta cu peste un deceniu inainte sa ajunga altii mai mari. Iar spaga trebuia sa ne dea ei noua ca sa ajungem prin toate catunele.  Si de ce sa nu plateasca seful de post? Legislatia in domeniu a fost foarte interesanta, in sensul ca activitatea nu prea putea fi fitilata de organele locale. Toate licentele si autorizatiile importante se luau de la Bucuresti, adica CNA si Cominicatii (cu toate formele de reorganizare prin care a trecut), local doar autorizatia de construire pentru retea, dar nici un primar nu a incercat sa-si puna alegatorii in cap, incercind sa traga de timp!

da, erau multi carora nu le luam banii, dar nu persoane publice sau din administratie, nu se minjea nimeni pentru sumele respective. Nu luam bani de la familii cu situatii materiale mai dificile, nici de la gradinite, scoli, spitale si cabinete medicale, centre de plasament si alte asemenea situatii. Si desigur, prietenii si rudele noastre.

orasul era  relativ mic, ne cunosteam intre noi, nu prea se putea veni cu diverse golanii la intimidare, nu mergea.

Si inca o chestie: nu se cere  spaga  degeaba, precum se vede, organul de control care trece cu vederea unele chestii isi risca serviciul sau libertatea!

Si e mult folclor in treaba asta, intretinut de cei care justifica evaziunea masiva prin pretinsele spagi oferite organelor de control. Sigur, acestea exista, dar nu in proportia care se vehiculeaza!

Edited by Marele Savant
Acum 1 oră, cdinu332 a spus:

Majoritatea magazinelor de la sate fac evaziune,  altfel e greu.  

Nu e greu deloc! sau e greu in sensul ca daca respecta legea,  patronul nu mai cumpara anual cite 5 apartamente de bloc la oras sau prin tarile vecine, ci doar 3!

Evaziunea la sate in sensul ca se vand produse care nu sunt bagate in contabilitate exista dar nu bate la ochi. Se practica la ce se vinde rapid, in special bautura. In schimb se vand la bucata tigari, bauturi cafea unde preturile sunt poate duble. Se practica adausuri mari intre 30 si 100%. De ex toate produsele de 50bani se vand cu adaus de 100%. 

Cât să vândă un magazin la sat?Dacă ați vedea şi "caietul" cu datornicii,aţi zice că ne-am întors înainte de ww2!

cdinu332 a punctat corect situația.Marele Savant se pare că e rupt total de viața rurală actuală.

Acum 10 minute, BRANCA a spus:

Cât să vândă un magazin la sat?Dacă ați vedea şi "caietul" cu datornicii,aţi zice că ne-am întors înainte de ww2!

cdinu332 a punctat corect situația.Marele Savant se pare că e rupt total de viața rurală actuală.

datornicii aia nu platesc? oameni saraci sau foarte saraci au existat si vor exista oriunde si oricind! alegind doar cazurile avantajoase, se poate demonstra orice!

Apropo, este printre noi vreun patron de magazin satesc, sau discutam din folclor?

...in fine, spor la ce faceti!

Acum 36 minute, BRANCA a spus:

Marele Savant se pare că e rupt total de viața rurală actuală.

In caz ca nu ai observat până acum, parerea lui e totdeauna opusă cu cele exprimate de ceilalți... E timpul să te obișnuiești sau... să-l ignori. Eu am ales varianta a doua. 

Acum 5 ore, Marele Savant a spus:

Nu e greu deloc! sau e greu in sensul ca daca respecta legea,  patronul nu mai cumpara anual cite 5 apartamente de bloc la oras sau prin tarile vecine, ci doar 3!

Ai impresia ca toti patronii isi cumpara imobiliare si cate o masina noua la trei ani pentru fiecare membru al familiei? 

Multi au o afacere in sensul ca muncesc la propria firma si nu in alta parte, ca asa au simtit ei si ca pot face asta. A fi patron/administrator de srl nu echivaleaza cu bogatia ,pentru cei mai multi dintre zecile alea de mii de intreprinzatori, daca prin bogatie intelegi ce ai scris mai sus.

E alegerea fiecaruia sa respecte legea sau nu. 

Eu, de exemplu, nu pot face evaziune deloc, ca faceam in draci, pe acelasi principiu cu care suntem tratati de stat.

• Badman locked this topic
  • Badman unlocked this topic

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines