Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Subiect de măcinat

Rate this topic

Recommended Posts

• Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 6 minute, antemir a spus:

se dădeau șpagi (sau mici 'atenții') pentru orice hărtie aveai nevoie până acum ceva ani.
Era ceva normal să-ți vină de la finanțe și să le pui ceva in buzunar sau în portbagajul de la mașină.
Numai cine nu a avut o firmă prin anii 2000 nu știe cum a fost.
Nici acum nu te apropii de contracte cu statul dacă nu ai ceva relații politice.

Corect! Este  100% adevarat!

Acum 5 ore, Усилитель a spus:

In pandemie am facut / experimentat o gramada de paini ....toate au iesit bune ...

Faina de secara nu prea se foloseste singura pt ca iese faramicioasa...doar pt diabetici trebuie facuta curat secara...

Cel mai bine iese amestecat cu faina integrala de grau ,sare , drojdie ,ulei masline 100ml ,din acela Pomace ,ultima presa ,nu are gust amar ca virginul ,150ml bere ,2 lingurite piper negru macinat,2 lingurite chimen macinat+ 1 -2 nemacinate.Cateodata am amestecat in aluat si seminte decojite floarea soarelui si dovleac.

TREBUIE bine amestecat preferabil cu o masina etc (.astea la un kil de faina.)

Am masina de facut paine si o pot amesteca... Ok, iau faina integrala de grau. 

Acum 2 ore, antemir a spus:

Nu știu dacă ai experiențe in domeniul privat, dar se dădeau șpagi (sau mici 'atenții') pentru orice hărtie aveai nevoie până acum ceva ani.

Bre, eu sunt si mic producator de oo. M-am dus la primarie, am rezolvat... La dsp, ala a zis ca nu-mi da o hartie. 

Ca nu vrea si ca nu mai da, aproape ca nici nu se uita la noi.

- Pai cum iti permiti, bai pulex, sa-mi vorbesti asa? Daca iti dau spaga imi dai? Sau daca te dau cu capul de birou pana sare hartia din imprimanta, ce zici?

Exact asta a fost dialogul.

Noroc ca era nevasta-mea cu mine, ca ea era micul producator. Ii venise ei piticul cu ceferticatul de mic producator.

Asa o stare de nervi mi-a creat ala, de numa. Pe hol, la plecare, ii zic nevestei ca ma intorc sa-i f..t vreo doua. 

M-a impins afara din cladire ca pe .. nu stiu ce. 

Bai, asa am o scarba de functionarii statului, de n-o pot descrie.

Se dau si acum spagi la greu, in toate directiile si din toate pozitiile. N-am cum sa spun niste lucruri ca v-ati cruci.

De la privat la stat, de la privat la privat, de la privat la tipul care are o legatura. Intentionat am pus acea culoare.

De la privat la interlop... Mai ramane sa dau si la popa pentru vreun biznis si am incheiat cercul.

In Prahova zici ca e Sicilia.

Acum 39 minute, cdinu332 a spus:

La dsp, ala a zis ca nu-mi da o hartie. 

Ca nu vrea si ca nu mai da, aproape ca nici nu se uita la noi.

- Pai cum iti permiti, bai pulex, sa-mi vorbesti asa? Daca iti dau spaga imi dai? Sau daca te dau cu capul de birou pana sare hartia din imprimanta, ce zici?

Bai, asa am o scarba de functionarii statului, de n-o pot descrie.

Se dau si acum spagi la greu, in toate directiile si din toate pozitiile. N-am cum sa spun niste lucruri ca v-ati cruci.

De la privat la stat, de la privat la privat, de la privat la tipul care are o legatura. Intentionat am pus acea culoare.

De la privat la interlop... Mai ramane sa dau si la popa pentru vreun biznis si am incheiat cercul.

Intelege si tu pe omul ala, ca astazi nu mai este ca in trecut. In trecut cand era vorba de spaga, mergea totul uns de la A la Z! Nimeni nu se temea, erau toti ca intr-o familie! Fiecare din lant isi lua tainul si nimeni nu facea galagie. Dupa ce a ajuns carmaciu' la putere au aparut doua tabere si s-a lasat cu bulau pentru unii care nici nu le-a dat vreodata prin gand ideea ca o sa vada cum arata o celula pe interior! Astazi nu mai este asa, a aparut un risc de control de la tabara adversa si daca nu vii prin printr-o "legatura" nu-ti ia spaga si nu rezolvi problema. 

Nu mai spun de cazurile cand bugetarul functionar trebuie sa transeze intr-o problema. Nici cu securea deasupra capului nu va transa!

Stai linistit ca nu esti singurul, eu la spital am lasat cateva injuraturi, nu mi-am permis sa amenint cu bataia, era o asistenta... Motivul,ma deplasez seara vreo 70km la urgente iar acolo dupa ce-mi fac aia de la primire hartogariile,  tuta de la oftalmologie imi zice sa vin a doua zi ca  doctorul e acasa.Dupa ce a inceput scandalul si am urlat sa-l cheme ca postul lui e la spital si nu in alte parti, s-a pus repede in miscare si m-a rezolvat.

Acum 34 minute, merck a spus:

Intelege si tu pe omul ala,

Ce sa inteleg? Era un rahat de aviz cum ca vand niste amarate de oua. Excesul din gospodarie, nu era vreo afacere sau cine stie ce combinatie, ca asta m-a scos din sarite + atitudinea de jegos, micul Dumnezeu din birou. 

Eu ce sa inteleg, ca din momentul ala nimeni nu a mai primit aviz dsp cu si despre oua, in orasul ala?  :rade: Era o conspiratie impotriva producatorilor bio/eco de la tara pe nisa de oo.  

Acum 10 minute, cdinu332 a spus:

Ce sa inteleg? Era un rahat de aviz cum ca vand niste amarate de oua. Excesul din gospodarie, nu era vreo afacere sau cine stie ce combinatie, ca asta m-a scos din sarite + atitudinea de jegos, micul Dumnezeu din birou. 

Eu ce sa inteleg, ca din momentul ala nimeni nu a mai primit aviz dsp cu si despre oua, in orasul ala?  :rade: Era o conspiratie impotriva producatorilor bio/eco de la tara pe nisa de oo.  

Da si individului aluia ii este frica sa isi asume raspunderea unui aviz. 

Acum 4 ore, antemir a spus:

Nu știu dacă ai experiențe in domeniul privat, dar se dădeau șpagi (sau mici 'atenții') pentru orice hărtie aveai nevoie până acum ceva ani.
Era ceva normal să-ți vină de la finanțe și să le pui ceva in buzunar sau în portbagajul de la mașină.
Numai cine nu a avut o firmă prin anii 2000 nu știe cum a fost.
Nici acum nu te apropii de contracte cu statul dacă nu ai ceva relații politice.

Doar din 1994 pina in 2018, intr-o firma maricica de telecomunicatii! si nu prea am fost nevoiti sa dam atentii, eventual puteam primi! iar mai tirziu, cu un jurist/avocat bun, nu s-a trecut cu vederea si nu s-a platit nici o amenda aiurea! Nici nu a prea fost cazul pentru ca nu se facea economie de personal si eram in regula!

cind ai o ''contabila'' pe care o mai imparti cu alte 5 dughene, care iti face si contabilitate si personal si financiar si casierie si toti dracii baltati dintr-o S.C., este normal sa ai un maldar de greseli!

Din practica, parerea mea este ca de obicei spaga se da pentru a obtine ceva ilegal sau a masca o neregula! nu este deloc ca in filme, altfel nu ar fi zeci de mii de firme active in tara!

Edited by Marele Savant
2 hours ago, cdinu332 said:

Toată țara asta este încă sub influența anilor '90-2000.
Marii politicienii de azi atunci au fost făuriți.  Pe perioada când nimic nu se făcea fără șpagă.

14 minutes ago, Marele Savant said:

Doar din 1994 pina in 2018, intr-o firma maricica de telecomunicatii! si nu prea am fost nevoiti sa dam atentii,

Nici nu ofereați ceva deosebit. Să nu-mi spui că prin anii 1994 șeful de post, amanta acestuia sau alți potentați de pe la sate sau orășele plăteau abonamente la operatorul de telecomunicații local (adică TV pe cablu, bănuiesc).
Asta nu era tot șpagă ?

Edited by antemir
16 minutes ago, Marele Savant said:

Din practica, parerea mea este ca de obicei spaga se da pentru a obtine ceva ilegal sau a masca o neregula!

Eu eram curios daca ai fost patronul unei firme, dacă ai suportat vreodată costurile meselor pe la restaurante pentru cei veniți prin control. Mai ales că vorbești de telecomunicații. Aia de la control erau niște bețivi cu diplomă.

Acum 16 minute, Marele Savant a spus:

Din practica, parerea mea este ca de obicei spaga se da pentru a obtine ceva ilegal sau a masca o neregula! nu este deloc ca in filme, altfel nu ar fi zeci de mii de firme active in tara!

Spaga se mai da si pentru ca unii nu vor sa-si faca treaba asa cum trebuie, iar Zecile de mii de firme se descurca cum pot, ca doar n-or tine firma sa moara de foame. 

Spaga nu este doar pentru ilegalitati!!!! 

Asta cu şpaga mi-aduce aminte de o relatare a unui amic,decedat din păcate,de prin anii '77-78.Maică-sa luase la Constanța "în locație" o cofetărie.Toate bune şi frumoase până ce a început şeful să-i facă "vizite",aia însemnând că la câteva zile venea să consume gratis prăjituri,şi nu singur,ci cu nevasta şi copilul.După un timp începuse să vină şi cu amici la consum "moca"!

"La un moment dat,zice amicul,n-a mai rezistat maică-mea şi a renunțat la cofetărie"!"Cât naiba să poți fura la servire ca să poți acoperi găurile"??

Ce vreau să zic că sunt şi la noi destule cazuri actual,mai ales la privații "mici",când efectiv te obligă "unii" să faci mişmaşuri,dacă vrei să supraviețuieşti cu afacerea!

Într-o comună,lângă noi,toate magazinele mici treceau pe lângă fisc,că altfel nu rezistau.Acu nu mai e cazul,a apărut un Profi şi le-a terminat!

• Badman locked this topic
  • Badman unlocked this topic

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines