Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sonda diferentiala vs Trafo separator

Craciun

Recommended Posts

Acum 2 ore, Craciun a spus:

Salut @dumitrumy,

In clipul respectiv arata ca trebuie intrerupta impamantarea in secundarul trafo izolator, ceea ce nu s-a discutat pana acum aici.

BR/Daniel

Iarasi dam recomandari aiurea si ne luam dupa toti adunatorii de vizualizari pe youtube.

Traful izolator se foloseste la osciloscop pt reducerea zgomotului de mod comun, si eu folosesc in unele cazuri, si la servici si acasa, dar impamintarea ramine conectata.

Ce era de spus s-a spus deja mai sus, inainte de filmuletul postat.

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, Craciun a spus:

Salut @dumitrumy,

In clipul respectiv arata ca trebuie intrerupta impamantarea in secundarul trafo izolator, ceea ce nu s-a discutat pana acum aici.

BR/Daniel

Clipul se refera la un caz general in care poti alimenta orice cu traful separator. 

Pe forum, singura indicatie de folosire a trafului separator s-a dat pt sursele in comutatie direct pe retea. In acest caz impamantarea vine prin masa sondei de la osciloscop si o poti acum lega la masa condensatorului din redresorul de retea care este si masa tranzistorului de forta din sursa. Poate nu mai am eu nici pic de rezistenta din cauza combinatiei sanatate + varsta si nici nu vreau sa ziceti ca va jignesc, dar este o problema de scoala profesionala de pe vremea tovarasilor.

1) Nu-ti dau voie sa scoti impamantarea de la osciloscop.

2) Nu ai cunostinte minimale si pui sonda la minusul electroliticului de filtraj retea. Sare imediat siguranta dar se poate deteriora sonda sau cablajul din osciloscop.

Esti penalizat si intrebi ce ai de facut. Daca esti la o firma mare ti se da o sonda diferentiala sau un osc cu intrari izolate.

Esti la un mic atelier, ti se da un traf separator. La limita ti se incropeste unul din 2 trafuri UPS care stau cu zecile aruncate.

II) Esti destept, la tine acasa sau in atelierul personal. Scoti impamantarea si masori ca alti zeci de forumisti care au afirmat pe forum in direct si la ore de audienta maxima ca ei asa fac. Ce tot va invartiti in jurul cozii de 14 ani de cand sunt pe forum, pt o problema banala?

De la traful separator vin la masa de lucru cu 2 fire tip cablu veioza, fara a conta cum le conectez.

Am conectat de curiozitate voltmetrul electronic pe cele 2 fire pe rand fata de impamantare: 99V un fir si 245V celalalt. Intre fire aveam 204V asa ca am dat vina pe impedanta VE si am luat unul analogic: 5V in loc de 99 si 14V in loc de 245! Este clar cuplajul capacitiv pt ca nu am ecran. Am zis sa vad ce curent trece prin borna de tensiune mare fata de impamantare: 400uA.

• 2 months later...

La cat costa transformatoarele izolatoare, eu nu inteleg de ce nu ati avea macar unul. Am vandut aici, pe forum, cu 130 lei bucata, transformatoare de 250W reali, aveau si carcasa. Sunt si pe OLx, cam la acelasi pret. Sau puteti faca o improvizatie, cum am facut si eu, acum ceva ani...doua transformatoare, unul coborator si celalalt ridicator, alimentez un Tektronix2211 cu 190V. Plus ca intre ce le doua transformatoare am introdus un filtru suplimentar, recuperat, si extrabonus am putut lega la pamant acel filtru si implicit secundarul trafului coborator plus primarul trafului ridicator. Am mai scapat de ceva paraziti ce ar putea veni pe alimentare.

Sonda diferentiala este un accesoriu foarte util cand ai de mesterit la surse in comutatie.

• 4 months later...

Salut,

Eu la traful meu separator am pe miez un surub cu locas de prindere cablu.

Oare e bine sa-l conectez la impamantare si in primar si in secundar?

Mersi

BR/Daniel

Salut Vali,

Ma refer sa-l conectez la lamela de impamantare a cablului de alimentare de la priza in primar si in secundar un fir de la el sa reprezinte impamantarea in secundar.

BR/Daniel

Păi secundarul trafului nu mai are nevoie de împământare, fiindcă față de Pământ niciunul din fire nu mai are ,,Fază,,. Poți sta desculț pe pământ și atingând orice fir al secundarului nu trebuie să fii electrocutat...curentul trece doar între capetele secundarului, nu și spre Pământ.Mă rog, există un foarte mic curent, dat de componenta capacitivă, dar e insignifiant....

Pai dacă ai sa conectezi la impamintare secundarul ai sa ajungi sa folosești degeaba traful de separare. Depinde cum conectezi impamintarea pt ca se poate conecta la impamintare carcasa unui aparat alimentat astfel dar sa nu mai fie conectata și altfel carcasa. 

Posted (edited)

O sa il conectez doar in partea de primar si eventual daca ii fac carcasa la carcasa.

Si oricum nu voiam sa conectez secundarul la impamantare ci un fir de la surubul de pe miez sa reprezinte impamantarea in secundar (adica cele 2 fire de la infasurarea trafului in secundar sunt separate de firul asta de la surub care reprezinta impamantarea).

BR/Daniel

Edited by Craciun

Deci dvs. doriți să conectați doar elementele metalice ale trafului la pământ....e chiar recomandat să faceți asta dacă aveți posibilitatea iar de rezistența de izolație intre miez și bobinaje nu trebuie să vă faceți probleme,un traf bine făcut trebuie să reziste cu brio la 1000Vc.a. potențial între părțile metalice și bobinaje...

Posted (edited)

Da dl@flomar60 exact asta vreau sa fac sa conectez miezul si eventuala carcasa la impamantare.

Dar nu am inteles de la colegi de ce daca duc fir de la surub la partea de secundar ca impamantare separata de firele secundarului, dansii spun ca va fi degeba traful de separare, si incercam sa inteleg.

BR/Daniel

Edited by Craciun

Primarul trafului separator poate fi conectat cu un fir la pământ....miezul poate fi conectat la pământ....contează ca niciunul din firele scundarului să nu fie conectat la pământ...doar așa traful separator își face treaba și izolează față de rețea dispozitivul de măsurat....

Posted (edited)

da da, eu ma gandeam sa duc un fir de la surub la care vine impamantarea cablului de alimentare spre o borna care sa reprezinte impamantarea din partea de secundar fara legatura cu firele secundarului.

Acum nu stiu daca are rost sa am impamantarea asta si in secundar.

BR/daniel

Edited by Craciun
Acum 14 minute, flomar60 a spus:

Primarul trafului separator poate fi conectat cu un fir la pământ....

Alo... Pamantul, nu se intelege...Daca vreti sa reluati.