Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum sa programez un PIC


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 602
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 7 luni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator mushetzikgeo

buna....am si yo o rugaminte....am un proiect cu accelerometru si trebuie sa folosesc PIC 18F252....dar nu ma pricep....stiu ca sunt mai ciudatele cele cu 18F...poate cineva sa ma ajute cu programul in matlab?astept un raspuns sau orice fel de sugestie legata de proiect....multumesc

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

sunt incepator intr-ale programarii de pic-uri. am o intrebare pt avansati: se poate scrie memoria flash (cea folosita pt stocarea programelor) din cod?concret, am incercat sa calculez si sa stochez o cartograma pt un modul de aprindere care sa inlocuiasca delcoul de la masina, din soft. Folosesc MikroC si dupa cate am vazut exista o functie care scrie in memoria flash, doar ca nu functioneaza. cand incerc sa citesc valoarea scrisa, gasesc 0 la adresa respectiva.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator stefan_re

Ajutati-ma in legatira cu o placa de dezvoltare ca nu prea stiu cu ce se mananca. stiu doar ca foloseste la scrierea programului de pe PC pe PIC.Vreau sa imi fac eu singur una....ce componente rtebuie sa mai aiba in afara de portul paralel si slotul pentru PIC???? :nas:

Link spre comentariu
Vizitator stefan_re

Multumesc petru pagina. Deci eu trebuie ca sa programez un PIC sa transmita un semnal modulat PWM, la bornele unui motoras de curent continuu: trebuie sa fac softul; la care cred ca o sa ma descurc (in MPLAB); sa pun acel programel pe PIC (cu placa de dezvoltare), apoi scot PIC-ul de pe acea placa si il pun intr-un montaj care va fi format doar din motoras si PIC, si alimentarea acestuia...si eventual un driver, daca nu obtin tensiunea dorita pe pinii PIC-ului.Problema consta in faptul ca nu am nevoie de o placa aha de complicata.Imi trebuie doar partea de conectare la PC si eventual un LED sau ceva pe-acolo...fara butoane. Caut o schema cat mai simpla ca sa fie ieftina si o pot realiza practic repede.

Link spre comentariu

Multumesc petru pagina. Deci eu trebuie ca sa programez un PIC sa transmita un semnal modulat PWM, la bornele unui motoras de curent continuu: trebuie sa fac softul; la care cred ca o sa ma descurc (in MPLAB); sa pun acel programel pe PIC (cu placa de dezvoltare), apoi scot PIC-ul de pe acea placa si il pun intr-un montaj care va fi format doar din motoras si PIC, si alimentarea acestuia...si eventual un driver, daca nu obtin tensiunea dorita pe pinii PIC-ului.Problema consta in faptul ca nu am nevoie de o placa aha de complicata.Imi trebuie doar partea de conectare la PC si eventual un LED sau ceva pe-acolo...fara butoane. Caut o schema cat mai simpla ca sa fie ieftina si o pot realiza practic repede.

stefan, faci confuzie, placa de dezvoltare nu se foloseste pentru programamrea mcu-urilor, ci pentru testarea softului. pentru programare ai nevoie de un programator.
Link spre comentariu
Vizitator stefan_re

inseamna ca schemele sunt total diferite.... dar eu softul pot sa il testez si in mplab, din cate stiu eu.... mai bagat in ceata si mai tare....... programatorul are o parte de soft si o parte hardware??

Link spre comentariu

Ok, hai sa explic. Sa zicem ca vrei sa faci un proiect cu PIC, de exemplu un incarcator de baterii. Tu placa pt incarcator inca nu ai facut-o, dar vrei totusi sa faci softul pt pic. Bun, ai facut softul pt pic, ai programat pic-ul cu acel soft, ce faci mai departe? cum testezi softul daca incarcatorul inca nu l-ai construit fizic? Pai, pe placa de dezvoltare. Acolo ai leduri, lcd-uri, butoane, potentiometre legate la ADC, etc. Bagi softul in PICul din placa de dezvotare si testezi ce ai facut. Desigur, exista placi de dezvoltare care au bootloadere. Adica PICurile se pot programa direct din USB sau COM, fara programator. Dar acel bootloader tot trebuie programat cu un programator.comprendre? :)

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

salutare.. incer cu disperare sa programez si eu un pic16f628a. nu merge de niciun fel. pony-prog foloses ca celelalte nu merg corespunzator pe vista. ca incarcator am folosit unul de la mikado pe serial cu care am incarcat cu succes pic16f84a. pinul RB4 (pic16f628a) pt Low Voltage Programming l-am pus la masa. ce e de facut??? :sparge:

Link spre comentariu
Vizitator stefan_re

Am gasit o schema simpla cu care pot scrie un program de pe calculator pe un PIC (pentru PIC16F84) pe care am pus-o in atasament. Intrebarea mea este daca credeti ca schema este buna sau daca mai trebuie puse sau scoase componente electronice? Dupa ce scriu programul, scot PIC-ul de pe aceasta schema si il folosesc in alt montaj (de exemplu convertoare, aprinderi LED-uri, alimentare PWM etc). Cand pun PIC-ul pe montajul meu, programul de pe el va rula imediat cum il alimentez sau va trebui sa ii dau vreo comanda speciala sau ceva de genu asta ?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări