Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Acoperire panouri apa calda

sesebe

Recommended Posts

Aceeasi problema si la mine, doar ca eu am 60 de tuburi vidate si sistem presurizat. am deja o prelata pe care am pus-o pe unul din cele doua panouri formate din cate 30 de panouri fiecare. M-ar interesa si pe mine o solutie/ sistem care sa ma scuteasca de urcat pe casa ceea ce este foarte incomod si periculos. Consumul de apa extra nu cred ca e o solutie pentru nimeni, ca sa scapi de apa deja incalzita. Eu as merge pe un sistem de sine laterale din aluminiu si actuator comandat de un termostat care sa coboare o prelata cand temperatura in colector ajunge la 85 grade celsius , si sa o ridice la temperaturi mai joase de 60 de grade celsius.

• Replies 25
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, sesebe a spus:

Nu știu exact dar rezervorul tampon are parca 80litri și-i cu antigel în instalație presurizata.

80litri se poate gili int-un bidon,butoi de 100 litru si se va reintroduce in instakatie cu o mica pompa

1 oră în urmă, wally_gatter a spus:

........ pe un sistem de sine laterale din aluminiu si actuator comandat de un termostat ..........

Părerea mea că trebuie două actuatoare (gen de la porți batante) cu o prelată gen plasa. Automatizarea ar fi o chestie simpla, practica omoara :) 

Pentru antigel creşterea temperaturii este critică.Există o temperatură la depăşirea căreia acesta se degradează în timp şi se produce un amestec coroziv...

Acum 14 minute, daniels a spus:

La panourile presurizate, care au supapa de presiune de 6 bari, care ar trebui sa fie presiune apei reci pe retea?

2-3bari

Acum 13 minute, BRANCA a spus:

Pentru antigel creşterea temperaturii este critică.Există o temperatură la depăşirea căreia acesta se degradează în timp şi se produce un amestec coroziv...

cit este temperatura aia critica?

manolo.Se pare că antigelul începe să se degradeze încet peste 120⁰...

Nu e exclus să fie antigeluri speciale care să fie mai rezistente la temperaturi înalte.

Acum 1 oră, BRANCA a spus:

manolo.Se pare că antigelul începe să se degradeze încet peste 120⁰...

Nu e exclus să fie antigeluri speciale care să fie mai rezistente la temperaturi înalte.

uite un exemplu:

Descriere

Antigel Solar  20 litri

Propylenglykol

Culoare: roz-violette, hygroskopische Flüssigkeit

Punct fierbere: +103°C,  la 4 bar +250°C

Punct de inghet: - 28°C

Densitate: (20°C ) 1,042 g /cm³

Ph-Wert: 6,8 – 7,5

Continut apa: < 54 %

Vascozitate: (20° C) 5 mm²/s

Ulilizare: Instalatii solare