Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Euro-"insii", ce parere aveti despre faliment?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Vorbiti de piese supraevaluate?

Ia vedeti pe aici:

https://www.pieseauto.ro/clipsuri-auto/dacia/logan-ii/

Am refacut ceva table la Logan si am avut nevoie de niste cleme metalice, alea de 10 lei si bineinteles suruburile, sint M6.

Cind mi s-a facut pretul am ajuns ca o clema cu un surub sa fie 17lei, au gasit surubul "original"  Renault! aveam nevoie de

vreo 10 perechi sa fi sigur ca am tot ce trebe.

Am ajuns sa tai 10 fisii de tabla, sa cumpar 10 suruburi cu piulita si s le fac pe toate cu vreo 4 sau 5 lei!

E bataie de joc pe piata pieselor de schimb mai ales la porcariile astea mici.

Unele le poti face, altele insa nu.

Cind vezi si cit costa o reparatie te mai miri ca la primul accident nu arunci masina!

 

P.S. atentie la pret, acolo sint date la set de 10 buc, mie mi-au cerut la bucata atit!

Astea erau :

https://www.compara-pret.ro/17040/elemente-caroserie-auto/set-surub-fixare-aripa-fata-logan

8,4 lei perechea

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Problema nu e de la manopera scumpa sau piese. Ma refer la asiguratori. Asta e doar de dragul unora de a contrazice. Problema e de la delapidari, furaciuni, fiecare le zice cum vrea. Si ca scumpire, tot despre asta vorbim. In 2022 au crescut sumele despagubite cu 5% fata de anul precedent. Si cu toate astea, anul asta vor o scumpire a politelor cu 70%. Nici mai mult, nici mai putin. Deci nu cu 20%, nu cu 40% dar cu 70%. Asa au considerat ei ca le-ar fi bine. Daca fiecare asigurat ar beneficia de despagubire, as mai zice. Dar majoritatea isi vad de ale lor, si evita evenimentele in trafic, cat pot.  Cat despre practica service lor de a incarca nota, e stiut de mult. Asta e, daca nu sunt in stare sa controleze un deviz si sa constate la locul faptei cat e real si cat nu. 

Link spre comentariu

Trebuie sa-mi fac alta asigurare, personal conduc o masina fara valoare, dar ale altora costa ceva mai mult.

Oricum asigurarile auto sunt scumpe, nu stiu de ce, recomantare asigurator?

 

Am avut mai de mult un accident din vina altcuiva, i-am cerut doar sa plateasca o platforma sa duca rabla acasa.

Editat de ionut120v
Link spre comentariu
1 oră în urmă, doru3160 a spus:

Problema nu e de la manopera scumpa sau piese. Ma refer la asiguratori.

Eu nu contrazic nimic, este un cerc vicios, masini scumpe, piese scumpe, asigurari si mai scumpe, asta ne-a adus liberalizarea preturilor, fiecare cere cit poate.

Totusi daca preturile la manopera si piese erau mici mai se putea cere o suma exorbitanta pentru asigurari?

Ce e mai frumos ca si in ziua de azi daca ai Casco full trebuie si RCA adica asigurat din 2 parti?

De asta nimeni nu comenteaza.

Editat de Ion_Bumbu
Link spre comentariu
Acum 21 minute, Ion_Bumbu a spus:

Ce e mai frumos ca si in ziua de azi daca ai Casco full trebuie si RCA adica asigurat din 2 parti?

Casco este pentru a repara masina ta cand esti tu vinovat, RCA este pentru masina celui nevinovat pe care tu ai avariat-o. 

Ca la noi unele firme de asigurare platesc greu despagubirea si ca a aparut RCA cu decontare directa este ceva local. Multe service-uri nu lucreaza cu anumite societati de asigurare tocmai pentru ca aceste societati de asigurari de cacat  despagubesc/platesc la Sfantu' Asteapta. Daca autoritatile nu permiteau golaneala cu tegiversarea despagubirii RCA in caz de accident nu aveam parte de RCA cu decontare directa. Se putea pune un termen de maxim 2 saptamani pana cand se efectueaza plata despagubirii. 

Link spre comentariu
Acum 16 minute, Ion_Bumbu a spus:

Pe vremea dedemult aveam Casco si ala despagubea si daunele provocate din culpa detinatorului asigurarii dar era nevoie si de RCA.

Probabil acuma au scos facilitatea asta.

Nu vad diferența. Exact asta s-a spus și cu un post mai sus. 

Link spre comentariu
Acum 37 minute, merck a spus:

Mai repede va fi Marea Dezamagire a sistemului de pensii de stat. 

  Sinteti sigur ca statul are sanse sa dea faliment inaintea fondurilor private de pensii??? pentru ca privati pica cu sutele zilnic, state mai rar, mult mai rar. O sa ne trimita vesti tinerii despre citi bani vor vedea de la privati.  Sigur, daca inytre timp vor putea comunica cu noi, cei dusi pe alta lume!

  Despre pensiile de stat se rostogolesc gulgute de ani buni si uite ca inca se platesc la timp. Sistemul va pica doar daca va pica statul, deci nu prea usor si nu prea curind. Chiar daca asta ii face pe unii sa dea in galbinare!

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări