Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

schema filtru arcus tm 69

Recommended Posts

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am gasit pe net aceasta poza.  Asta e filtrul ?

https://diyaudio.pl/i/27171/76aea94f95d37cbca72b064191241a3a_1447879731.jpg

Daca da, schema este probabil urmatoarea:

IMG-20230312-160625.jpg

Lw este bobina cea mai mare cu sarma cea mai groasa

Lm1 este o bobina marisoara ca valoare (posibil pe miez), dar cu sarma subtire.

Lm2 si Ltw sunt bobine de valoarea relativ mica.

Conzii albastri (bleu) MKT sau MKP sunt pe tw

R verde are probabil  1-2ohmi si este pusa in serie fie in sectiunea de medii, fie in cea de inalte. 

Da, acesta este filtrul. Am boxele, difuzoarele nu si filtrele. Va trebui sa calculez bobinele stiind ca tăierea e la 600 si 2800Hz (din foaia de catalog) Mulțumesc. E un bun pas înainte

Am mai primit o poza și mai astept una cu partea placată

photo_2023-03-12_21-52-01.jpg

Edited by barbulescuorlando

Pai nu asa ati intrebat  :rade:

Pe https://www.hifi-wiki.de/index.php/Arcus_TM_69   scrie care sunt difuzoarele,

poate gasiti datele macar la unele din ele.

Acolo scrie ca taierile sunt la 600 si 3500 Hz.  De obicei acelea sunt punctele de taiere acustica, si nu frecventele electrice de taiere ale filtrelor.

Pentru realizarea filtrelor pot sa va ofer maine cateva sugestii [concrete] pe MP.

LE - am observat ca difuzoarele au suspensiile din spuma. Daca sunt rigidizate sau au fost schimbate, vor trebui facute cateva teste.

Am mai gasit pe .net, după codul de pe placa( de aici) încă o poză cu spatele plăcii. Acum, din 2 surse independente observ ceva ciudat( pt mine) Și difuzoarele de medii și cele de înalte, sunt în antifază. De obicei știam că cel de medii este din pricina defazării introduse de filtrul trece bandă.  În poze, lucru confirmat de unul dintre ei din verificări, firul cu dungă colorată este plusul difuzorului. Este normal asta?

Poza arcus 2 este de la primul unde greșise notația. M de la medii este de fapt în dreapta și Î de la înalte este pe mijloc. I-am atras atenția după ce am scos schema care este cea trimisă de @shambala cu o singură modificare: înaltele pleaca, prin cele doua condensatoare puse în paralel unul de 3,3uF si altul de 0,68uF nu direct din plusul sursei ci după condensatorul de medii de 47uF

arcus.jpg

arcus 2.jpg

Edited by barbulescuorlando

Trebuie facuta o mentiune importanta: - este o foarte proasta afacere sa cumperi boxe pe 3 cai de medie calitate fara filtre, caci costul filtrelor, chiar daca le faci singur, este f mare -  de cel putin 2-3 ori cat boxele.  Poate si de 5x daca iei boxele ieftin.

La 3 cai costul pieselor este de peste 3x mai mare decat la 2 cai, din cauza adaugarii componentelor pt taierile la frecventa joasa, care sunt de valori mari si implicit scumpe.

A doua mentiune importanta este ca C serie medii si C serie inalte ar trebui sa fie de buna calitate audio, ceea ce la valori mari - gen 47uF, inseamna destul de multi bani.

O solutie de compromis (mediocra si nu mizerabila cum sunt cele folosite de producatorii industriali) este realizarea acelui condensator de 47uF din 1-2 de tip MKT si inca 1-2 MKP for audio, pusi in paralel.

Acestea fiind zise, daca doriti pot sa va trimit pe MP o schema practica (nu teorectica precum cea de mai sus).