Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema si numar de ordin filtru 3 cai din incinte Arcus TS 2, inlocuire condensatori

Recommended Posts

• Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prostii ordinare.  Si/sau minciuni ordinare.

Nu mai credeti toate aberatiile de pe net.

(Aici se aplica exact ce scria Sesebe mai sus.)

VIbratiile parazite se anuleaza cu o simpla ranforsare corecta a peretilor incintei. Este de departe singura solutie corecta.  Ceea ce nu este cazul incintelor dvs, din pacate.

Exista cauciucuri de mare densitate care absorb vibratiile dar suprafata de contact trebuie sa fie de zeci de ori mai mare decat ceea ce se vede in pozele dvs.  Practic sa acopere macar 70% din suprafata peretilor interiori ai incintei (preferabil 100%).  Exemplul imediat sunt chiuvetele subtiri din otel sau aluminiu care au un astfel de cauciuc lipit sub ele.

Vibratiile parazite ale peretilor incintei au frecventa cu atat mai mica si amplitudinea cu atat mai mare cu cat dimensiunea fiecarui panou neranforsat este mai mare.  In cazul incintelor un cauciuc [din acela bun] nu va prelua mult din acele vibratii, aplicarea lui este doar o solutie complementara unei corecte ranforsari. Si asta numai daca suprafata acoperita este suficient de mare.

Perceptia efectului este exclusiv in zona mediilor superioare si a inaltelor inferioare, unde se situeaza acele vibratii parazite (functie de dimensiunea panourilor incintei).  In nici un caz nu poate avea vreo legatura cu basul.

Am zis ca sunt incepator si incerc cate ceva. Inteleg acum ca nu au nici-o legatura structurile de cauciuc, cert este ca se aude foarte bine datorita schimbarii condensatorilor. Apreciez implicarea si raspunsurile care m-au facut sa inteleg putin cum sta treaba cu incintele. 

18 hours ago, Shambala said:

Prostii ordinare.  Si/sau minciuni ordinare.

Nu mai credeti toate aberatiile de pe net.

(Aici se aplica exact ce scria Sesebe mai sus.)

VIbratiile parazite se anuleaza cu o simpla ranforsare corecta a peretilor incintei. Este de departe singura solutie corecta.  Ceea ce nu este cazul incintelor dvs, din pacate.

Exista cauciucuri de mare densitate care absorb vibratiile dar suprafata de contact trebuie sa fie de zeci de ori mai mare decat ceea ce se vede in pozele dvs.  Practic sa acopere macar 70% din suprafata peretilor interiori ai incintei (preferabil 100%).  Exemplul imediat sunt chiuvetele subtiri din otel sau aluminiu care au un astfel de cauciuc lipit sub ele.

Vibratiile parazite ale peretilor incintei au frecventa cu atat mai mica si amplitudinea cu atat mai mare cu cat dimensiunea fiecarui panou neranforsat este mai mare.  In cazul incintelor un cauciuc [din acela bun] nu va prelua mult din acele vibratii, aplicarea lui este doar o solutie complementara unei corecte ranforsari. Si asta numai daca suprafata acoperita este suficient de mare.

Perceptia efectului este exclusiv in zona mediilor superioare si a inaltelor inferioare, unde se situeaza acele vibratii parazite (functie de dimensiunea panourilor incintei).  In nici un caz nu poate avea vreo legatura cu basul.

Ca sa fie meniul complet,am ranforsat peretele frontal si cel din spate la fiecare boxa fix in centru cu o bucata de lemn de stejar bine uscat de diametrul 30 mm si lungime 230 mm, taiat astfel incat sa intre fortat intre pereti. Sunetul este minunat. Nu stiu de ce subapreciati aceste boxe atat timp cat cei de la Grundig Fine Art au facut boxe in colaborare cu cei de la Arcus. Probabil gusturile fine difera.

Acum 5 minute, pietros a spus:

Nu stiu de ce subapreciati aceste boxe atat timp cat cei de la Grundig Fine Art au facut boxe in colaborare cu cei de la Arcus. Probabil gusturile fine difera.

Pai ai uitat ca a trebuit sa mesteresti la ele sa sune cat de cat corect !?

Cand le-am cumparat mi-am asumat asta. "Cat de cat corect" nu e citatul potrivit, suna mai bine ca multe Technics-uri. Au 40 de ani dar acum se aud ca in prima zi. 

Inaltele si basul sunt la 0 caci nu le trebuie (sunetul este complet si detaliat), fiind conduse de un Yamaha CR 420.

Yamaha CR 420 este un amplificator (amplituner) modest ca performante.  Daca o sa treceti la un amplificator cat de cat serios veti observa cat de in-complet este de fapt sunetul pe care il auziti  acum.

Nu este nici o rusine, toti am trecut cabdva prin experienta asta.

Iar Technics nu este un bun exemplu. Cu 2-3 exceptii, cele de dupa 1990 sunt printre cele mai proaste boxe din lume facute de o firma de rasunet.

Acum 2 ore, pietros a spus:

Cand le-am cumparat mi-am asumat asta. "Cat de cat corect" nu e citatul potrivit, suna mai bine ca multe Technics-uri. Au 40 de ani dar acum se aud ca in prima zi. 

Inaltele si basul sunt la 0 caci nu le trebuie (sunetul este complet si detaliat), fiind conduse de un Yamaha CR 420.

Nu stiu de ce comparati cu Technics, este cumva motu moturilor !?

Apropo Technics are si "boxe" in adevaratul sens al cuvantului dar sunt multe altele.

Si eu am Unitra de 90w, de fapt 60, suna bine bupa mestereala la filtre si ranforsare cutii si romanesti care desi sunt construite rudimentar dau clasa multor asa zise branduri, iar cutiile sunt ranforsate din fabrica.

Cred ca principial este să-ți placa tie nu mie sau lu' x.. y..z

1 hour ago, sonic11 said:

Nu stiu de ce comparati cu Technics, este cumva motu moturilor !?

Apropo Technics are si "boxe" in adevaratul sens al cuvantului dar sunt multe altele.

Si eu am Unitra de 90w, de fapt 60, suna bine bupa mestereala la filtre si ranforsare cutii si romanesti care desi sunt construite rudimentar dau clasa multor asa zise branduri, iar cutiile sunt ranforsate din fabrica.

Cred ca principial este să-ți placa tie nu mie sau lu' x.. y..z

Asa este, treaba de gust.