Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Explozie continua triac flex

Recommended Posts

Salut.

Nu este reparatie AudioVideo dar nu stiu unde ar fi mai potrivit..

Am un flex de 800W al unui prieten la care i-am adaptat eu un circuit cu trac acum multi ani.

In ultima perioada flexul a inceput sa manace periile si le-am tot schimbat.

Recent s-a stricat si triac-ul, acum orice triac pun se arde imediat. Daca pun pe un traf funtioneaza.

Oare care ar putea fi problema, este motorul dus?

Pe direct face niste scantei destul de mari dar merge.

Multumesc mult!

Edited by Ciprian Alexandrescu
  • Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dacă veţi citi cu atenţie ce am scris în topicul din link-ul de mai jos, veţi depista sigur cauza.

În timp, practicând metoda de acolo veţi deveni foarte priceput, garantez..

Cauzele pentru care un motor ,,mănâncă,, rapid cărbunii pot fi următoarele:

Scurtcircuit pe bobine rotorice, cauzează scânteiere excesivă şi arde rapid periile

Întrerupere pe bobinele statorului, cauzează scântei mari de comutaţie, arde rapid periile

Uzură inegală a diametrului colectorului, aşa-numita ,,ovalizare,,.Aruncă periile ca o camă, provocând scântei de rupere a contactului şi uzură rapidă a periilor.

Scurtcircuit statoric, creşte curentul de mers excesiv, cauzând acelaşi lucru, iar la utilizare îndelungată în acest mod duce la daună totală.

Uneori se pot întâlni toate aceste cauze laolaltă, motorul fiind bun de reciclare....