Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

17ips 12

Recommended Posts

La aceasta sursa invertorul intra in protectie ,schimbat barete , driver ,mosfet > degeaba, nu vrea ..

Exista vreo metoda de eliminare a protectiei ?

S-a incercat cu eliminarea unei rezistente de pe ovp  si deconectarea pinului 1  de pe MP3394 DAR NIMIC..

• Replies 17
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

La Sony se poate pacali "protectia" unind impreuna toate canalele pe iesirile integratului (mufa), posibil sa mearga si la MP3394 unindule cate 2, 3 sau toate 4, nu stiu cum e la tine configurate canalele dar banuiesc ca e folosit doar unul, adica plusul general din convertor si minusul de la o iesire (canal) din MP3394, eu zic sa incerci ca nu ai ce sa strici, invertorul intra in protectie ca sesizeaza un consum prea mare sau prea mic, asta e parerea mea fara sa stiu cum e configurat invertorul tau. Cred ca prin unirea canalelor invertorul se adapteaza la un curent mai mare si nu mai intra in protectie, dar asta nu inseamna ca protectia nu mai e activa ! 

Edited by Costica Tv

condesatorul de 200-160v schimbat?

am mai gasit condesatori smd in scurt in zona driverului,dar si conexiuni proaste in interiorul panelului,exact unde se infing baretele,am tras fire pe långå conector,daca sa probot si cu alte bare ,dar nu noi,e posibil tot baretele sa fie buba,cu toate ca par sa se aprinda ok,am patit si nu-mi venea a crede,

ce inseamna intra in protectie? se aprind pentru scurt timp?

Edited by iuliantv
Acum 4 ore, dan-a2 a spus:

La aceasta sursa invertorul intra in protectie ,schimbat barete , driver ,mosfet > degeaba, nu vrea ..

Exista vreo metoda de eliminare a protectiei ?

S-a incercat cu eliminarea unei rezistente de pe ovp  si deconectarea pinului 1  de pe MP3394 DAR NIMIC..

La sursele astea(ips12/62), am pus 10 leduri de 6v pe o bareta veche de LG, am pus mufa de vestel și probez orice tv de acest echipat cu sursele astea, înainte de a da display-ul jos. Am folosit și la 32", dar și mai mari la diagonala și nu a intrat în protecție sursa niciodată !

Acum 55 minute, dan-a2 a spus:

Am testat cu bec de 25w  filamentul se aprinde..si ramane aprins..

daca pe bec e intre 50-80v cred ca sursa e ok ,am folosit becuri gen,veioza,masina de cusut,frigider comunist

acum depinde si de televizor ca unele au activat un fel de mod economic ,daca nu e ,,activitate,,si scade sub 50v

Edited by iuliantv