Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incinta cu doua randuri de difuzoare


Postări Recomandate

Salut. Am nimerit unde trebuie dar recunosc că nu am înțeles nimic din toate prescurtarile de pe aici și ca sa caut ce înseamnă fiecare ,tot nu am să înțeleg foarte mult. Deci întreb, ca poate cineva de aici poate sa i mi de-a o sugestie la ce vreau sa fac . Vreau sa fac alte incinte puțin mai mari decât cele originale ale unor boxe Unitara de 75W pentru cine le cunoaște. Am fost foarte mulțumit de ele și sunt în continuare, la cat de prost stau cu auzul. Vor fi din MDF de18mm (acum sunt din PAL) PAL-ul (placa aglomerata din lemn) MDF-ul ( placa din lemn cu densitate medie). Sa revin. Fiind puțin mai mari. Acum 59cm și viitoarele 85cm înălțimea ,33cm lățimea si 27cm adâncimea dimensiunile exterioare. Am cumpărat un set de difuzoare cu filtrele aferente, adică bas și înalte, ROKSAN 13cm 8ohmi 30W și MONITOR AUDIO 8ohmi 25w. Acest set vreau sa îl montez pe una din laterale ,sa am conectori separați la ele și să le conectez la alt amplificator. Doi în unul. În interiorul incintei , mediile și înaltele vor fi separate de bași .Dar ce sa fac cu basi? Sa îi las ca pe o membrana pasiva una față de cealaltă? Incinta va fi comprimată. 

 

Nota moderatorului - Intrebarea nu isi avea locul in topicul in care ati pus-o. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ce inseamna "incinta comprimata" ?  Vreti sa spuneti - de compresie ?

 

1. Doar ca idee, difuzoarele de la Unitre aveau spl mare datorita suspensiei moi din spuma.  Dar fiind din spuma, rezistenta in timp este redusa, la 10-12 ani trebuiesc inlocuite.  

2.  Proiectul este prostesc, din mai multe motive. 

In primul rand este o strutocamila.

In al doilea rand, incintele se construiesc dupa proiecte care se fac dupa calcule, nu "din ochi".

In al treilea rand difuzoarele din Unitre sunt concepute pt bas-reflex, nu pt incinte inchise. Nu vor mai da nici jumatate din basul pe care il scoteau in cutiile originale.  Membranele pasive se asociaza difuzoarelor dupa anumiti parametri, nu la intamplare.  In nici un caz un Roksan de 13cm nu poate functiona ca membrana pasiva pt un Unitra de 25cm cu suspensia din spuma. 

In al patrulea rand, daca nu aveti parametrii difuzoarelor Roksan, nu puteti construi vreo incinta pt ele.  Cand nu se gasesc, parametrii unui difuzor trebuiesc ridicati, ceea ce dvs nu puteti face nicidecum, trebuie sa platiti cuiva priceput si cu dotarea necesara pt asta.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Florin Miroiu a spus:

Salut. Am nimerit unde trebuie dar recunosc că nu am înțeles nimic din toate prescurtarile de pe aici și ca sa caut ce înseamnă fiecare ,tot nu am să înțeleg foarte mult. Deci întreb, ca poate cineva de aici poate sa i mi de-a o sugestie la ce vreau sa fac . Vreau sa fac alte incinte puțin mai mari decât cele originale ale unor boxe Unitara de 75W pentru cine le cunoaște. Am fost foarte mulțumit de ele și sunt în continuare, la cat de prost stau cu auzul. Vor fi din MDF de18mm (acum sunt din PAL) PAL-ul (placa aglomerata din lemn) MDF-ul ( placa din lemn cu densitate medie). Sa revin. Fiind puțin mai mari. Acum 59cm și viitoarele 85cm înălțimea ,33cm lățimea si 27cm adâncimea dimensiunile exterioare. Am cumpărat un set de difuzoare cu filtrele aferente, adică bas și înalte, ROKSAN 13cm 8ohmi 30W și MONITOR AUDIO 8ohmi 25w. Acest set vreau sa îl montez pe una din laterale ,sa am conectori separați la ele și să le conectez la alt amplificator. Doi în unul. În interiorul incintei , mediile și înaltele vor fi separate de bași .Dar ce sa fac cu basi? Sa îi las ca pe o membrana pasiva una față de cealaltă? Incinta va fi comprimată. 

 

Nota moderatorului - Intrebarea nu isi avea locul in topicul in care ati pus-o. 

unitra 140 w , cu difuzoare originale Tonsil noi  Bass medii si inalte , si filtre modificate , alt sunet

 

eu zic 75 w Unitra daca iti place

Editat de alexy
Link spre comentariu

Deci : am o camera de 3,5/4,5m și am doua amplificatoare , unul Harman și unul pe lampi el34 . La Harman este conectat TV și la lampi vreau sa ascult la pick-up și am numai o pereche de boxe Unitra care deja s-au deteriorat. Că sa schimb tot timpul cablurile la boxe este incomod. Că sa mai i mi cumpăr o pereche de boxe nu am loc, și raționamentul este următorul: sa fac niste incinte mai mari și să folosesc difuzoarele de la Unitra și am mai cumpărat un set complet mai mic care sa le folosesc pentru Harman pe TV , in ideea că : pentru viniluri am nevoie de mai mult bas și o să fie în plus și cel mic pasiv și la TV nu am nevoie de mult bas dar fiind cel mare paiv are sa fie suficient.Si acum cat o sa reziste nu știu, Dr nici eu nu voi rezista prea mult.  Am sa pun și niste poze dar trebuie sa mă lămuresc cum pot sa fac.

Link spre comentariu

Nu sunt compatibile a fi radiatoare pasive unu pentru altu....cel mic va distorsiona groaznic sub acțiunea presiunii tonsilului și va sfârși prin deformare mecanica.

Va trebui sa faci ori o boxa împărțită în doua, adică dif tonsil într-o parte cu volumul din boxa originala și celelante în cealanta parte cu un volum la ghici ca vad ca nu ai parametri lor sau reconstruiește unitrele și pui un comutator pe fata cu care sa treci de pe un amplif pe altu și pe spate pui doi conectori de baxa, câte unu pentru fiecare amplif.

Poze se pot incarca cu saituri de hasting gen imgur

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări