Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SWR metru


Postări Recomandate

Un receptor care ,,prinde,, tot ce emite, chiar şi emisia unei telecomenzi auto sau a unui cuptor de microunde din apropiere.A nu se înţelege că-i un receptor ,,multiband,, fiindcă nu are circuite acordate, el prinde simultan tot ce se emite în apropiere şi sensibilitatea lui e dictată doar de antena folosită.

https://ea4eoz.blogspot.com/2012/09/the-amazing-portable-all-band-receiver.html

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Da aveti dreptate cu o alta statie, voi merge Duminica pe la talcioc sa vad, dar intre timp am mesterit ceva. mai am ceva de lucru si testez.Nu este disponibilă nicio descriere.

Chiar acum, neaguG a spus:

Da aveti dreptate cu o alta statie, voi merge Duminica pe la talcioc sa vad, dar intre timp am mesterit ceva. mai am ceva de lucru si testez.Nu este disponibilă nicio descriere.

Nu este disponibilă nicio descriere.

Link spre comentariu

Acesta este saitul, da am procedat sa in urmatorul fel, scot cablul antenei ce are mufa adaptata la statie, in capatul celalalt pun mufa tata corespunzatoare mufei de intrare, la iesite mufa tata si cablu 50 ohmilegata la antena. Cablajul este simplu placat dimensiunile traseelor este de 8mm centralul, 4mm urmatorul si lungimea lor de 65mm, asta este din ce a tradus gogu pe https://11meters.wordpress.com/2009/10/01/how-to-build-a-swr-meter/.

Link spre comentariu

Linia pe cablaj trebuie sa aiba 50 Ω impedanta, lucru greu de realizat practic fara calcule complicate. Oricum impedanta se va pastra pe o plaja redusa de frecventa.

Daca mai pui si semireglabili pentru “reglaj” esecul este garantat.

Daca tot vrei sa bricolezi ceva iti recomand tandem match ul, este simplu de realizat, fara reglaje si precis. Ai nevoie doar de un miez binocular sau, mai bine, de doua toruri din material 43 cum ar fi FT50-43. Este o firma din Sibiu care comercializeaza asa ceva.

Informatie e destula pe net, dar merita sa arunci o privire pe site ul lui DL6GL.

Varianta cu un singur tor de ferita este ok dar necesita reglaje si fara o sarcina cinstita de 50 ohmi nu prea ai cum sa le faci.

Link spre comentariu

Iata cat de constant este factorul de cuplare cu o ferita #43 si ce directivitate de exceptie ofera.

Liniile de cuplare pe cablaj imprimat facute cu zgarieciul sau cu o sarma introdusa pe sub tresa unui coaxial au “functionat” intr-o vreme cand posibilitatile de procurare a unor ferite erau limitate. Acum lucrurile sau schimbat si e pacat sa depunem efort pentru rezultate modeste.

Daca initiatorul are nevoie de ferita ii pot oferi eu, gratis, evident.

Izolare, cuplaj, directivitate,.jpg

Link spre comentariu
On 2/7/2023 at 7:31 PM, neaguG said:

Cu acest swr metru incerc sa depistez daca are emisie ...

Un bec cu incandescență de 4W /12V pe ieșire (RF) este suficient pentru a ”depista” faptul că stația are (sau nu) emisie.

Grosier (serie cu antena) este suficient și pentru acord.

 

Altfel ar fi păcat de efort pentru o stație ”moartă” pe emisie.

Și probabil că și fără documentație necesară unei reparații.

(părerea mea)

Link spre comentariu

Neata colegilor, zilele astea am fost plecat la munca si nu am renuntat sa mai ma informez despre subiect. Am intrebat un tirist daca stie pe cineva care ma poate ajuta, am primit un nr de tel si am discutat despre problema. Omul foarte amabil ma sfatuit sa iau un tor gata bobinat si sa introdic antena prin el sa leg un aparat analog si sa pun statia pe emisie si indicatorul trebuie sa indice in prezenta semnalului. Asa am facut si rezultatul este in video, dar la ce bun ca defectul era nesolutionat. Dupa o alta serie de conversatii cu meseriasul ma sfatuit sa desfac microfonul sa verific contactii comutatorului de emisie receptie si sa schimb si pastila microfon, am inlocuit cu un microfon de la un casetofon mai vechi  si fuguta pana pa la o parcare de tiruri sa vad  rezultatul. Evrica:aplauze functioneaza, deci microfonul a fost de vina sper ca cel pus de mine sa fie ok si sa nu se deterioreze. Pe cel de la statie cat si pe cel de la casetofon nu scrie nimic.

MULTUMESC celor care a avut bunavointa de a ma ajuta si cer iertare daca am suparat. Sa nu uit voi continua sa fac si acel SWR metru inceput in acest topic si vin cu poze, il fac caci cu el pot calibra si antena. Respect tuturor si zi faina.

Link spre comentariu
Acum 3 minute, neaguG a spus:

Neata colegilor, zilele astea am fost plecat la munca si nu am renuntat sa mai ma informez despre subiect. Am intrebat un tirist daca stie pe cineva care ma poate ajuta, am primit un nr de tel si am discutat despre problema. Omul foarte amabil ma sfatuit sa iau un tor gata bobinat si sa introdic antena prin el sa leg un aparat analog si sa pun statia pe emisie si indicatorul trebuie sa indice in prezenta semnalului. Asa am facut si rezultatul este in video, dar la ce bun ca defectul era nesolutionat. Dupa o alta serie de conversatii cu meseriasul ma sfatuit sa desfac microfonul sa verific contactii comutatorului de emisie receptie si sa schimb si pastila microfon, am inlocuit cu un microfon de la un casetofon mai vechi  si fuguta pana pa la o parcare de tiruri sa vad  rezultatul. Evrica:aplauze functioneaza, deci microfonul a fost de vina sper ca cel pus de mine sa fie ok si sa nu se deterioreze. Pe cel de la statie cat si pe cel de la casetofon nu scrie nimic.

MULTUMESC celor care a avut bunavointa de a ma ajuta si cer iertare daca am suparat. Sa nu uit voi continua sa fac si acel SWR metru inceput in acest topic si vin cu poze, il fac caci cu el pot calibra si antena. Respect tuturor si zi faina.

https://www.facebook.com/messenger_media/?attachment_id=729461305252991&message_id=mid.%24cAABa9NU-aFaMcHTB_2GPy6ysfn6t&thread_id=100007596157014

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări