Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Baretă LED tip LBM236M1304-BM-2

Recommended Posts

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Puteţi pune o poză cu bareta ? Şi nişte dimensiuni, ca lungimea totală, distanţa între leduri. Ar ajuta mult la identificare.

Poza o puteţi încărca (upload) pe un site de găzduire foto. De exemplu https://imgur.com/upload

După ce apare poza pe acel site, daţi click dreapta pe imaginea ei şi selectaţi ,,Copy Image,, apoi reveniţi pe Elforum şi în postarea de pe topic, daţi click şi selectaţi ,,Paste,,. Imaginea va apărea pe forum direct, fără a mai fi nevoie ca cineva să deschidă manual link-ul ei...

Cred că s-ar putea găsi (şi adapta) totuşi ceva asemănător, fiind un backlight ,,edge,, respectiv un simplu şir de leduri, fără lentile de dispersie.Eu am adaptat la un tv cu iluminat CCFL defect o bandă de leduri autoadezivă, cu 120 leduri pe metru.

A trebuit să mai fac un mic montaj cu care să alimentez în curent constant banda.O schemă cu LM317 comandată în pinul ,,Adjust,, prin optocuplor de pinul On/Off.

Contactaţi-l prin WhatsApp pe domnul Bădilă, am cumpărat de la dânsul de multe ori barete, poate vă indică un posibil substituent.0749020202