Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema cos fum


Postări Recomandate

Va salut cu respect. Dețin un termosemineu Prity de 17kw cu manta de apa integrata, pompa recirculare, calorifere, etc. Funcționează bine de vreo 3 ani, însă azi am tras o sperietură. A luat foc coșul, ieșea flacara pe coș, a fumegat și ceva lemn din pod, etc. 

 

Pe la usița de curățare de la coș observ depuneri zdravene de gudron pe pereții interiori ai coșului. 

Coșul e integrat în perete, din cărămidă arsa. 

 

Acum ma gândesc la următoarele soluții :

1. introducerea în coșul de cărămidă a tubulaturii de inox. Ma ajuta cu ceva? 

2. Construirea unui cos din blocuri ceramice Kebe  (din acelea pătrate cu gaura rotunda în mijloc, cică ar rezista la 500 grade celsius) lipit de peretele casei și tencuit bine. Ar fi ok soluția asta sau se vor crăpa blocurile ceramice? 

3. Un coș din inox izolat, însă acesta mi-ar depăși bugetul actual cu mult. 

4. Alte soluții propuse/testate de dvs, dar mai accesibile la preț. 

 

Mulțumesc! 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Mergi cu temperatura prea mica, de aceea ai gudron. Care se aprinde, la un moment dat. Sau lemne ude/ verzi. Caramida aia cu gaura o poti folosi la sisteme de ventilatie, nu la cos de fum. Crapa in timp. Daca ai buget recomand un cos Schiedel. Suporta nu stiu cate aprinderi de gudron (parca vreo 10).

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
La 19.01.2023 la 21:56, robert1000 a spus:
La 19.01.2023 la 21:56, robert1000 a spus:

Acum ma gândesc la următoarele soluții :

1. introducerea în coșul de cărămidă a tubulaturii de inox. Ma ajuta cu ceva? 

2. Construirea unui cos din blocuri ceramice Kebe  (din acelea pătrate cu gaura rotunda în mijloc, cică ar rezista la 500 grade celsius) lipit de peretele casei și tencuit bine. Ar fi ok soluția asta sau se vor crăpa blocurile ceramice? 

3. Un coș din inox izolat, însă acesta mi-ar depăși bugetul actual cu mult. 

4. Alte soluții propuse/testate de dvs, dar mai accesibile la preț. 

 

Mulțumesc! 

 

 

Nu recomand nici eu construirea unui cos din caramida cu gaura rotunda, am avut si eu si nu a tinut decat cativa ani. Acum am facut din teava de fier cam 180mm diametru si am izolat o cu vata minerala si apoi cu tabla zincata peste vata. Tiraj mult mai bun si curatatul foarte usor- cateva ciocane si pica tot de pe el, jos o usita unde scot tot ce se depune pe interior. Teava este cumparata de la fier vechi, a fost folosita la reteaua de apa din oras.

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări