Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Comparatie multimetre

Recommended Posts

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Posted (edited)

Sunt utile la egalizat baterii LFP, nu neaparat in valoare absoluta, mai mult comparativ.

referitor la clestii de curent 100Ae relativ putin, la un sistem solar de 400kwp sunt 300-400 A pe faza.

Am un analizor de la uni-t cu clesti de pana la 1000A, intial am crezut ca forta  cu care campul magnetic atrage miezul clestelui e foarte mare, credeam ca nu o sa pot sa-l mai deschid, dar miezul nu e din fier siliciu, e un alt aliaj cu permeabilitate mai mica.

Instrumentul s-a dovedit util pentru a remedia o problema de factor de putere la o instalatie cu putere autorizata de 1MVA.

Edited by ionut120v
La 02.05.2024 la 9:43, victor_cj a spus:

Pe cei care testează echipamente de precizie, cum ar fi sursele de tensiune referință LTZ1000ACH, ADR1000...

Le ''testeaza'' ca sa ce??? Sint testate de fabrica! 

Fitze de Buftea, la utilizatori casnici sau mici ateliere semiamatoricesti! Faptul ca cineva regleaza curentul de repaus la un amplificator cu un aparat ce are 5 zecimale dupa virgula, nu inseamna ca face o reparatie mai buna decit cel care regleaza acelas curent cu un 830! Sigur ca in laboratoarele metrologice sau chiar in industrie, de la un anumit nivel in sus, sint necesare si sint folosite asemenea aparate! dar am eu o senzatie ca sint foarte putini spre deloc printre noi, cei care lucreaza la firme de acest fel! iar acelea sint aparatele firmei, nu ale utilizatorilor.

Citat

dar am eu o senzatie ca sint foarte putini spre deloc printre noi, cei care lucreaza la firme de acest fel!

Doar o senzatie...eronata!

Citat

iar acelea sint aparatele firmei, nu ale utilizatorilor.

Partial...Keythley nu-ti permiti, dar un Gossen Metrawatt mai amerge pentru acasa.😄