Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Comparatie multimetre

Recommended Posts

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 47 minute, grosu99 a spus:

Ar fi bun un etalon ca sa faci o verificare.De cumparat nici vorba ca am vazut pe net ceva de ordinul 20000 de dolari,oricum mult prea mult.

In regim de amator se mai pot face rost de etaloane si mai ieftine. 

In imagine nu stiu care se verifica pe care, dar rezultatul e mulțumitor. Aparatul nu e o scumpete, iar piesa e din anul 1957.

IMG-20230127-133604.jpg

Se mai găsesc și stiroflex.

https://postimg.cc/gallery/23FSqZ5

Nu știu ce laboratoare de metrologie mai avem și cât sunt de potente, dar cu siguranță nici ei nu investesc 20k coco pe un etalon.

Marian, frumos instrument, sa-l folosești sănătos. Îmi aduc aminte de o vorbă...când ai un ceas, știi totdeauna cât e ora. Când ai mai multe, niciodată cu certitudine.:rade:

E doar o glumă,  pt ca nimeni nu ne oprește sa folosim doar ceasurile care arată  totdeauna ora exacta, iar restul sa le facem cadou.

Când dai de asa ceva, pe care sa-l faci cadou?

DSC04104.jpg

Mda, amintiri de cind eram tinar si am primit un condensator aproape la fel ca cel de sus, ceramic, capsulat, etans, 2500V pentru pus in etajul final la 900Vdc pe post de condensator anodic... dupa vreo citeva zile am pus mina pe antena, bineinteles era LW din bronz fosforos, atunci am aflat ca 900Vdc curenteaza urit de tot dar nu atit de periculos ca 230Vac.

L-am desfacut si atunci am vazut ce era in el si ca la 250W nu facea fata...

Culmea e ca amicul meu avea unu identic si lucra cu el fara probleme insa doar cu un EL500, eu aveam 2 6P36C

Am si eu Hantek-ul de aproximativ 2 ani, dar nu l-as lauda atat. E ok ca si aparat de masurat acasa ocazional una alta, nimic mai mult.

Ma tot uit dupa un Keysight de la TME sa il inlocuiesc in viitor

@Marian trebuie sa ii faci macar niste cabluri de masura mai serioase, in configuratie Kelvin. Gasesti proiectul de PCB adaptor si carcasa pentru printare 3D, pe google, eu le-am facut asa:

Am comandat si de la TME unele bune, dar cu conectori banana la capete si nu m-am mai apucat sa le tai sa ii pun mufa asta adaptoare ca  sunt de ajuns si cele construite initial.

IMG-20230129-104737.jpg

25 minutes ago, djlove said:

Am si eu Hantek-ul de aproximativ 2 ani, dar nu l-as lauda atat. E ok ca si aparat de masurat acasa ocazional una alta, nimic mai mult.

Stiu, daca nu costa minim cateva mii de lei nu-i bun, miroase nasol, nu stie sa masoare. 

Cat despre cablurile alea... nu-i momentul acum, sunt alte prioritati.