Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

cumpar strung de banc

Share

Recommended Posts

Salutare,

Caut de ceva timp sa cumpar un strung de banc , in genul sp80, tos mn80 sau alt model, ceva pe care se pot prelucra filete (obligatoriu) din ce am mai gasit pe net multe sunt foarte scumpe, ruginite...sau chinezari cu rotile dintate din plastic...  Daca are cineva un strungulet de vanzare poate lasa aici un mesaj.

Multmesc

Andrei

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Exista si strunguri chinezesti cu roti de metal.

Cat despre calitate, depinde ce ai de gand sa faci cu strungul.

Poate este este de preferat unul chinezesc nou, care cu ceva atentie se poate aduce la o stare ok, in locul unui sp/mn80 care are 30-40 de ani vechime si uzura corespunzatoare, de cele mai multe ori.

Alt aspect este locul pe care il ocupa. Unul chinezesc se poate pune pe o masa, celalat are bancul lui care ocupa destul loc.

https://eur.vevor.com/metal-lathe-c_10121/mini-metal-lathe-7-x12-metalworking-woodworking-gears-motorized-milling-2250rpm-p_010627214054?v_tag=ffd65b70-967d-11ed-a2b1-13e90620f641.1

Eu am un chinez ca in link-ul de mai sus (varianta 7X14, 550W). Rotile alea nu sunt chiar asa fragile cum s-ar crede. Eforturile sunt mici acolo. Daca vrei neaparat poti sa-i cumperi si un set de roti metalice. Daca vrei sa faci o activitate lucrativa cu el - uita. E doar de hobby, puterea este mica, adancimea de aschiere - la fel. Debitarea otelului este o aventura. La aluminiu sau alama merge multumitor. Reglat bine este un strung destul de ok.

La 19.01.2023 la 18:53, yo9hrb a spus:

Daca vrei sa faci o activitate lucrativa cu el - uita. 

Nici cu MN80 nu faci activitate lucrativa. E gingas, prin definitie este de mecanica fina, nu tine la porcaluiala. Eu am varianta pe lagare, stiu ce zic. Daca nu-i dau gras la fiecare utilizare, te trezesti cu jocuri si nu mai e de mecanica fina.