Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BLH cu fostex fe206en


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Hai noroc!

Am ascultat un BLH cu 206, schema propusa de Fostex din cate imi amintesc. Exista si bas dar nu asa jos. De la 60hz in sus as aproxima ca incepe sa cante. Suna bine dar trebuie sa stai exact in locul in care suna bine, mai la stanga-dreapta 50cm si sunetul nu mai e bun. Camera in care am ascultat era destul de mica, poate in camere mari se integreaza mai bine. 

 

Eu as face un Bass Reflex pentru acest difuzor, daca as avea si ar trebui sa aleg o incinta. 

 

Link spre comentariu

Cu care este mai bun.

Daca aveti in vedere sa cumparati un amp cu lampi nou si frumusel de 6-700 lei, trebuie  stiut ca sunt niste petarde sinistre. Un "lampas" bun incepe de pe la cateva mii de euro. Sau macar o mie si ceva la sh.

Daca sunteti limitat de bani, mai bine un amp pe tranzistori sh bine ales

Nu este nevoie de putere electrica mare,  spl-ul FE-urilor fiind de 96dB.

Link spre comentariu
La 06.01.2023 la 11:48, Shambala a spus:

Am ascultat; au ceva mai mult bas decat in VTP-uri.

As fi curios sa ascult niste Hedlund horns.  Si nu neaparat cu FE206EN.

Si eu :da as asculta Hedlund.

Mai demult am cautat ceva documentatie, desene de executie , dar n-am gasit nimic.

 

FE206EN fiind de banda larga, se preteaza sa fie montate in incinta horn. Ampliful bineinteles cu tuburi.

 

 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 06.01.2023 la 9:49, Totostean Cosmin a spus:

Buna ziua

Asculta cineva  fostex fe206en in incinte BLH? As dori câteva păreri cu privire la sunet

Multumesc

 

 

Da, eu numai incinte horn ascult.Sunt radiatoare ideale de sunet, randamentul enorm in jur de 10-40% comparativ cu o boxa inchisa cu randament in jur de 1%. Banda de frecvente  se calculeaza functie de pretentii, distorsiuni mult mai mici comparativ cu oricare alt tip.Dezavantaje: constructie complicata, precisa si costisitor.Gabarit mare din care cauza asezare in camera si miscarea, mutarea este greoaie.Din cauzele enumerate putine firme produc astfel de incinte vizavi de bas reflex de exemplu.

Hornul reprezinta elementul de adaptare dintre sursa de sunet (difuzor) si atmosfera, mediu. Este transformator acustic ,al vibratiei aerului de mare presiune si viteza mica aflat in gatul hornului, la presiune mica si viteza mare la gura hornului. Important  ca gatul sa fie adaptat la difuzor si gura sa fie bine adaptat sarcinii, adica aerul .

La proiectare unui horn trebuie acceptate unele compromisuri sunt cerinte care se anuleaza una cu alta. D.p.d.v.al distorsiunilor se recomanda hornurile realizate dupa o curba conica si parabola. In schimb hiperbola asigura adaptare ideala la difuzor. Dintre toate tipurile de curbe compromis ar fi cel exponential  si tractrix cu scurtare a lungimii cu 10%.

Orice difuzor se poate monta in horn doar sa aveti un atelier de tamplarie dotat cu circular precis ,capabil sa taie la unghiuri si mult material MDF la dispozitie. Cu noroc posibil ca dupa 4incinte realizate sa obtineti incinta dorita care corespunde masuratorilor realizat cu un Sound Level Meter preferabil in camera surda.

Concuzia: mai bine o lada simpla cu un port de BR, scapi de probleme si efectul placebo ramane.

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări