Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

VFO cu scala retro tip LCD

Recommended Posts

• Replies 23
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

da ceva de felul de mai jos:

FO_CTRL_V5:250:33: error: 'PCNT_UNIT_0' was not declared in this scope
          pcnt_get_counter_value(PCNT_UNIT_0, &RE_Count);
                                 ^~~~~~~~~~~
VFO_CTRL_V5:250:10: error: 'pcnt_get_counter_value' was not declared in this scope
          pcnt_get_counter_value(PCNT_UNIT_0, &RE_Count);
          ^~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
VFO_CTRL_V5:252:10: error: 'pcnt_counter_clear' was not declared in this scope
          pcnt_counter_clear(PCNT_UNIT_0);
          ^~~~~~~~~~~~~~~~~~
C:\Users\emil\Downloads\vfo-test\VFO_CTRL_V5\VFO_CTRL_V5.ino:252:10: note: suggested alternative: 'bintime_clear'
          pcnt_counter_clear(PCNT_UNIT_0);
          ^~~~~~~~~~~~~~~~~~
          bintime_clear
C:\Users\emil\Downloads\vfo-test\VFO_CTRL_V5\VFO_CTRL_V5.ino: In function 'void setup()':
VFO_CTRL_V5:322:5: error: 'pcnt_config_t' was not declared in this scope
     pcnt_config_t pcnt_config_A;// structure for A
     ^~~~~~~~~~~~~
C:\Users\emil\Downloads\vfo-test\VFO_CTRL_V5\VFO_CTRL_V5.ino:322:5: note: suggested alternative: 'gpio_config_t'
     pcnt_config_t pcnt_config_A;// structure for A
     ^~~~~~~~~~~~~
     gpio_config_t
VFO_CTRL_V5:323:18: error: expected ';' before 'pcnt_config_B'
     pcnt_config_t pcnt_config_B;// structure for B
                  ^~~~~~~~~~~~~~
                  ;
VFO_CTRL_V5:325:5: error: 'pcnt_config_A' was not declared in this scope
     pcnt_config_A.pulse_gpio_num = PULSE_INPUT_PIN;
     ^~~~~~~~~~~~~
C:\Users\emil\Downloads\vfo-test\VFO_CTRL_V5\VFO_CTRL_V5.ino:325:5: note: suggested alternative: 'gpio_config_t'
     pcnt_config_A.pulse_gpio_num = PULSE_INPUT_PIN;
     ^~~~~~~~~~~~~
     gpio_config_t
VFO_CTRL_V5:327:32: error: 'PCNT_MODE_REVERSE' was not declared in this scope
     pcnt_config_A.lctrl_mode = PCNT_MODE_REVERSE;

Asa cum am spus, cu un .ino asemanator, dar o versiune mai nou, functioneaza! Compilat cu aceleasi biblioteci! dar da, eroarea este in jurul encoderului, asa ca voi instala si versiune specifica pentru esp32.

in rest, afisarea si butoanele functioneaza, am sa-i pun si un modul cu si5351 poate chiar in seara asta.

multumesc

edit: facea tot la fel! pina la urma se pare ca atunci cind m-am uitat prin sursa am adaugat/sters un caracter sau ceva asemanator prin cod, pentru ca dupa ce am incercat pe o copie noua a fisierului, a functionat! il voi incarca in modul sa vad daca sint diferente fata de cel gasit in alta parte.

Edited by Marele Savant
  • 11 months later...

Salutari!

iar nu vrea sa se compileze fisierul .ino

nu imi este deloc clar ce s-a intimplat, ultima data, anul trecut cred a mers, acuma nu mai merge nici pe PC nici pe laptop. Nu am facu update-uri la IDE, doar cele facute de SO. Nu ma pricep la programare, poate are cineva timp sa-mi dea o idee. Erorile sint:

c:/users/emil/appdata/local/arduino15/packages/esp32/tools/xtensa-esp32-elf-gcc/esp-2021r2-patch5-8.4.0/bin/../lib/gcc/xtensa-esp32-elf/8.4.0/../../../../xtensa-esp32-elf/bin/ld.exe: C:\Users\emil\AppData\Local\Temp\arduino-sketch-6B10E530E490639BE5B9D624D5F0D509/VFO_CTRL_V5.ino.elf section `.dram0.bss' will not fit in region `dram0_0_seg'

c:/users/emil/appdata/local/arduino15/packages/esp32/tools/xtensa-esp32-elf-gcc/esp-2021r2-patch5-8.4.0/bin/../lib/gcc/xtensa-esp32-elf/8.4.0/../../../../xtensa-esp32-elf/bin/ld.exe: DRAM segment data does not fit.

c:/users/emil/appdata/local/arduino15/packages/esp32/tools/xtensa-esp32-elf-gcc/esp-2021r2-patch5-8.4.0/bin/../lib/gcc/xtensa-esp32-elf/8.4.0/../../../../xtensa-esp32-elf/bin/ld.exe: DRAM segment data does not fit.

c:/users/emil/appdata/local/arduino15/packages/esp32/tools/xtensa-esp32-elf-gcc/esp-2021r2-patch5-8.4.0/bin/../lib/gcc/xtensa-esp32-elf/8.4.0/../../../../xtensa-esp32-elf/bin/ld.exe: region `dram0_0_seg' overflowed by 3536 bytes

collect2.exe: error: ld returned 1 exit status

exit status 1

Compilation error: exit status 1