Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor in depanarea unui TV Samsung PS43E450A1W

Recommended Posts

Buna seara , asa cum  spune si  titlul , am  nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a repara un  tv Samsung  model PS43E450A1W care sa hoarat sa se defecteze . Defectul se manifesta in felul urmator : nu are  nici lumina  nici sonor , cand il alimentez licare led-ul rosu de 5 ori dupa care se stinge si ramane stis, daca incerc sa ii dau vreo comanda licare led-ul rosu ( dar atat) . Ce am constatat desfacand   capacul din spate  :  atunci cand il alimentez de la  priza ,  vad ca licare ledul rosu si un alt led verde aflat pe placuta Tcon  , am putut masura cu aparatul ca exista tensiunea de 5v  la iesirea din  sursa , tensiunea de 15v apare doar daca decuplez placa Y , tensiunea Vs apare si scade la fel doar daca decuplez placa y ....     Cineva care sa mai intalnit cu  problema asta poate ma poate ajuta ...          codurile Placilor componente sunt urmatoarele : Sursa PH43HW-CDY BN44-00508B ,Placa Y   43EH YM , motherboard  BN97-06475E , Tcon  43EH , display S43AX-YB01                           ps.  as pune si  poze dar cumva nu reusesc, poate ma ajuta un  moderator ?

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Buna seara ,  am  cautat manualul si l-am  studiat un  pic ,  totusi cred ca e  incomplet pentru ca nu  am  schema in el  ... Placa mea "logic board" are pe ea  intradevar doua posibile conectoare (pinii nu sunt plantati)  cn2000 si cn2001 ,   la acesti  pini faci referire ADYDEP ? Daca da , care  e  procedura  de strapat/verificat ???

nu prea se baga nimeni la reparat plasme,sånt foarte ,,ciufute,, si greu reparabile,poti da din defect in defect,si sant cam pierdere de timp,tensiunile apar si dispar deoarece ori e consum marit(ceva scurt) ori vre.o sursa nu face fata(ceva condesatori,contacte imperfecte)dar deobicei sant scurturi in y-sus y-bufer....sau cu ceva noroc vre.o siguranta arsa,care in 99% se arde tot din cauza unui consum marit,pe eticheta display sant trecute niste tensiuni,si pe modulul y-sus z-sus sursa alimentare....sånt punctele de masura pentru acele tensiuni,

inainte de toate uitati-va la display sa nu fie vre.o fisura,ca daca a intrat aer in display e terminat,si poate intra in protectie fiind spart,si de aceea sa se manifeste asa,blocheza sursele pentru a evita pagube mai mari 

daca nu ati mai avut de-a face cu plasme nu va recomand sa pierdeti timpul,sant destul de greu de reparat,norocul dv e ca e un model mai nou si mai usor de reparat,daca o faceti din placere succes

ps

acum cca 4 luni am avut la reparat o plasma samsung de 43,nu mai stiu modelul exact 

a avut un condesator fix  in sursa parca sau y-sus  ce facuse contact imperfect,o ,,caramea,, l.am schimbat cu toate ca parea ok, nu e recomandat sa nu.l schimbi daca a avut contact imperfect  

Buna seara , inca nu am  reusit nimic , ma  baga  in ceata si mai  rau ,  daca  totusi cineva mai are  vreo idee,  va  rog  sa  o  spuneti ...   sau  poate  e  cineva din  brasov  care ar  putea sa-l vada ,poate  contracost ...  as  vrea sa-l  repar pt ca e  suficient de  mare  sa  poata  fi vazut de  tata care are  probleme cu vederea ...