Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Polițe din sticlă luminoase la mobilă

Recommended Posts

Salutare, cred că ați văzut prin magazinele de mobilă rafturi luminate cu leduri, acolo pe cantul sticlei se pune un clips metalic sau din plastic care are de obicei 3 leduri. Eu am deja un alimentator de 12v, am cumpărat și leduri de 5mm la 12v și vreau să fac 4 clipsuri pentru a lumina 4 rafturi. Poate să- mi spună cineva care este cea mai bună variantă de legare a ledurilor și apoi a celor 4 clipsuri la alimentator ?  Arată ca cele din poză. Mulțumesc 

Screenshot_20221121-214542_Google.jpg

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dacă ledurile alea ,,de 12V,, au rezistori de limitare încorporaţi, se pun toate în paralel.Altfel, cu leduri ,,obişnuite,, formai patru şiruri de câte trei leduri plus rezistorul obligatoriu de limitare şi apoi legai toate şirurile în paralel.

Acum 2 ore, validae a spus:

Dacă ledurile alea ,,de 12V,, au rezistori de limitare încorporaţi, se pun toate în paralel.Altfel, cu leduri ,,obişnuite,, formai patru şiruri de câte trei leduri plus rezistorul obligatoriu de limitare şi apoi legai toate şirurile în paralel.

Ce valoare ar trebui să aibă rezistorul ? 

https://www.digikey.com/en/resources/conversion-calculators/conversion-calculator-led-series-resistor

Curentul prin led îl alegi sub valoarea maxim admisă, de exemplu dacă maximul e 20mA (0,02A) alegi un curent de maxim 10mA, pentru a scădea puterea disipată şi a mări fiabilitatea.Sunt leduri eficiente care luminează foarte puternic şi la 5mA. Puterea rezistenţei serie o alegi minim dublă decât cea pe care o disipă.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines