Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Potențiometru 10k vishay de la TME


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 oră în urmă, validae a spus:

Una peste alta, ce naiba ştie să facă acest potenţiometru de banii ăia mulţi ?

in  ultima  jumatate  de  an  au  crescut  fantastic  de  mult  preturile  la  furnizorii  seriosi  de  afara  la ...

1--  fludor

2--  tranzistoare  de  putere  mare , in  general ...bipolare , mosfet  si  igbt 

3--  potentiometri  bobinati  ,  multitura  sau  nu  ,  cermet  , potentiometri  de  mare  precizie 

...

in  alta  ordine  de  idei ... am  pe  masa  un  potentiometru  multitura , de  10kohmi  , NOS ,  cu  toleranta  rezistentei  de +/- 3%  si  toleranta  liniaritatii  +/- 0,25%  , fabricat  in  UK  de  catre  Beckman  , cu  3  cose  aurite ... cam  asa  ceva  ar  fi  trebuit  sa  cumparati  dvs  pentru  inlocuirea  intr-un  aparat  sau  utilaj  destept  , nicidecum  unul  cu  toleranta  de  +/- 20% ...

Link spre comentariu

Domnule @misuraelectronic, v-ati gindit ca un potentiometru poate fi pt reparat un aparat ce are deja o scala gradata care nu mai conteaza deloc punind un potentiometru multitura? In intr-un astfel de loc daca vrei sa poti citi pozitia potentiometrului trebuie sa pui si un indicator adecvat care si ala costa foarte mult si in acelasi timp nu se potriveste carcasei.

Va rog sa-mi rapundeti intrebarii de mai sus: 

1 oră în urmă, sesebe a spus:

Ce inseamna "End voltage 0.5 % maximum" din datasheet?

 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, misuraelectronic a spus:

in  ultima  jumatate  de  an  au  crescut  fantastic  de  mult  preturile  la  furnizorii  seriosi  de  afara  la ...

1--  fludor

2--  tranzistoare  de  putere  mare , in  general ...bipolare , mosfet  si  igbt 

3--  potentiometri  bobinati  ,  multitura  sau  nu  ,  cermet  , potentiometri  de  mare  precizie 

...

in  alta  ordine  de  idei ... am  pe  masa  un  potentiometru  multitura , de  10kohmi  , NOS ,  cu  toleranta  rezistentei  de +/- 3%  si  toleranta  liniaritatii  +/- 0,25%  , fabricat  in  UK  de  catre  Beckman  , cu  3  cose  aurite ... cam  asa  ceva  ar  fi  trebuit  sa  cumparati  dvs  pentru  inlocuirea  intr-un  aparat  sau  utilaj  destept  , nicidecum  unul  cu  toleranta  de  +/- 20% ...

Nu se putea folosi multitura. Nu are atâta mișcare. Nu știu de ce dar parca vad ca nici nu este original. Voi reveni cu poze sa se poată identifica când ajunge la mine. 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Craciun a spus:

Salut,

E dreptul tau sa returnezi orice produs intr-un interval dat fara explicatii.

 

 

BR/Daniel

Da asa ar fi. Dar nu-s bătut în cap și nici la vârsta în care sa nu am ce face. Sunt om matur. L-am returnat fiindcă este defect. Atașez poze de pe site de la ei. Tare-s curios dacă chiar este vishay. Sunt 99% ca nu. 

Azi am primit un mesaj de la ei sa aleg alt potențiometru. Deci cred ca își dau seama ca greșeala este la ei. Dar nu am ce face în momentul asta cu un potențiometru de aproape 200 lei. Le iau doar la nevoie. 

Screenshot-20221101-105921.jpg

Screenshot-20221101-105848.jpg

 

Link spre comentariu
Acum 23 ore, UDAR a spus:

Nu, nu este în parametri ! Datasheet-ul zice End Voltage = max. 0.5% . Tradus în rezistență (deși nu e chiar absolut același lucru dar e o bună aproximație) la 10kΩ valoare nominală corespunde max. 50Ω deci nicicum 200Ω. 

pai  ce  facem , tovarasu* Udar , comparam  brinza  cu  ceapa ?  rezistenta  e  rezistenta si  tensiunea  e  tensiune ...sint  marimi  electrice  diferite , avind  evident  fiecare  unitati  de  masura  diferite  ...in  acel  tabel ,de unde  ati  preluat  dvs  ceea  ce  este  ingrosat  in  citat   informatia  este  trunchiata , in  sensul  ca  END VOLTAGE =  MAXIM  0,5% DIN  V IN  ,  NICIDECUM  DIN  R MAX ...

asa  ca ,  dupa  ultimele  descoperiri  arheologice ,  maxim  0,5%  din  V in  ,  adica  niste  volti  acolo ...nu  au  cum  sa  fie  niciodata  pe  aceasta  planeta  nici  50 ohmi ,  nici  60  de  ohmi  cum  ati  scris  in  alta  postare  ulterioara  ...si  nici  200 ohmi , evident ..:ciuda:

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu
Acum 43 minute, dan cod a spus:

L-am returnat fiindcă este defect. Atașez poze de pe site de la ei. Tare-s curios dacă chiar este vishay. Sunt 99% ca nu. 

Azi am primit un mesaj de la ei sa aleg alt potențiometru. Deci cred ca își dau seama ca greșeala este la ei. Dar nu am ce face în momentul asta cu un potențiometru de aproape 200 lei. Le iau doar la nevoie. 

din  pacate , nu  aveti  dreptate  ...eu  asa  consider  ... potentiometrul  este  Vishay  Spectrol  si  nu  este  fabricat  in Mexic  , ci  este  fabricat  in  Cehia ...potentiometrul  acesta , desi  nu  este  de  precizie ,  este  scump  doar  pentru  ca  este  endless  si  se  foloseste  cu  predilectie  la  cintare  mari   industriale   ...stiu  , pentru  ca  am  vindut  asa  ceva  , dar  nicidecum   gama  aceasta  ,  ci  gama  cu  adevarat  de  precizie  si  implicit  tolerante  mici  ...

tot  ceea  ce  este   pot  endless  este  apriori  scump  ,  daca  adaugam  si  numele  firmei  pretul  creste ...daca  mai  punem  si  recentele  scumpiri  de  pe  piata  mondiala  , pretul  creste  si  mai  mult ...

parerea  mea  sincera ... potentiometrul  din  poza  este  foarte  bun  si  n-are  nici  pe  naiba ...insa  alegerea  lui  ca  si  inlocuitor  pt  original  este  gresita  ... acolo  trebuie  ales  un  pot endless  de  precizie  , care  costa  100 de  usd  sau  de  euro  ca  popa ...:rzb

 

LE...am  si  un  raspuns  pt  tovarasu* sesebe ,  dar  acesta  va  fi  in  postarea  urmatoare  , asa  ca  ...stay tune ...:rade:

 

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu
1 oră în urmă, misuraelectronic a spus:

din  pacate , nu  aveti  dreptate  ...eu  asa  consider  ... potentiometrul  este  Vishay  Spectrol  si  nu  este  fabricat  in Mexic  , ci  este  fabricat  in  Cehia ...potentiometrul  acesta , desi  nu  este  de  precizie ,  este  scump  doar  pentru  ca  este  endless  si  se  foloseste  cu  predilectie  la  cintare  mari   industriale   ...stiu  , pentru  ca  am  vindut  asa  ceva  , dar  nicidecum   gama  aceasta  ,  ci  gama  cu  adevarat  de  precizie  si  implicit  tolerante  mici  ...

tot  ceea  ce  este   pot  endless  este  apriori  scump  ,  daca  adaugam  si  numele  firmei  pretul  creste ...daca  mai  punem  si  recentele  scumpiri  de  pe  piata  mondiala  , pretul  creste  si  mai  mult ...

parerea  mea  sincera ... potentiometrul  din  poza  este  foarte  bun  si  n-are  nici  pe  naiba ...insa  alegerea  lui  ca  si  inlocuitor  pt  original  este  gresita  ... acolo  trebuie  ales  un  pot endless  de  precizie  , care  costa  100 de  usd  sau  de  euro  ca  popa ...:rzb

 

LE...am  si  un  raspuns  pt  tovarasu* sesebe ,  dar  acesta  va  fi  in  postarea  urmatoare  , asa  ca  ...stay tune ...:rade:

 

Tot din asta a fost. De aceea am ales sa iau exact ce a fost. Cu originalul a mers ani mulți. Și originalul era și acum ok dacă un ,,deștept,, nu îl dădea peste cap dintr-o prostie. 

Link spre comentariu

 in  cazul  acesta  , am  gasit  solutia  cea  mai  sigura  si  cea mai  eficienta ...

1--  scrieti  dvs  un  email  la  departamentul  tehnic  de  la  Vishay  si  le  cereti  sa  va  comunice  EI  IN  CLAR   cit  este  MINIMUM  END / effective   RESISTANCE  la  capatul  inferior  al  modelului  cumparat  de  dvs ...

2--  daca  raspunsul  primit  de  la  ei  va fi  o  valoare  mica , mult  sub  200 ohmi ,  atunci  le  faceti  dvs  un  forward  la  acest  email  , celor  de  la  tme  si  sinteti  indreptatit  perfect  justificat  sa  va  cereti  banii  inapoi ...

3--  daca  raspunsul  primit  de  la  ei  va  fi  o  valoare  mai  mare  sau  egal  de  200 ohmi ,  atunci  PUTETI  UITA  ...pentru  ca  ei  au  dreptate  si  cred  ca  va  luptati  cu  morile  de  vint ...

 

adresa  de  email  de la  departamentul  tehnic  de  la  Vishay  este ...  [email protected] 

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu
Acum 42 minute, misuraelectronic a spus:

 in  cazul  acesta  , am  gasit  solutia  cea  mai  sigura  si  cea mai  eficienta ...

1--  scrieti  dvs  un  email  la  departamentul  tehnic  de  la  Vishay  si  le  cereti  sa  va  comunice  EI  IN  CLAR   cit  este  MINIMUM  END  RESISTANCE  la  capatul  inferior  al  modelului  cumparat  de  dvs ...

2--  daca  raspunsul  primit  de  la  ei  va fi  o  valoare  mica , mult  sub  200 ohmi ,  atunci  le  faceti  dvs  un  forward  la  acest  email  , celor  de  la  tme  si  sinteti  indreptatit  perfect  justificat  sa  va  cereti  banii  inapoi ...

3--  daca  raspunsul  primit  de  la  ei  va  fi  o  valoare  mai  mare  sau  egal  de  200 ohmi ,  atunci  PUTETI  UITA  ...pentru  ca  ei  au  dreptate  si  cred  ca  va  luptati  cu  morile  de  vint ...

 

adresa  de  email  de la  departamentul  tehnic  de  la  Vishay  este ...  [email protected] 

Multumesc. Asta chiar este o idee buna. 

Link spre comentariu
Acum 48 minute, dan cod a spus:

Multumesc. Asta chiar este o idee buna. 

avec  plaisir , tovarasu* dan cod 

referitor  la  intrebarea  tovarasului  sesebe ...

https://www.vishay.com/docs/51001/potentiom.pdf

ceea  ce  ne  intereseaza  pe  noi  este  la  punctul  4.6.1   si  la  4.8 ...  

nu  sint  foarte  sigur  ca  am  dreptate , dar  am  tot  stat  si  m-am  gindit  si  trag  nadejde  ca  rationamentul  meu  este  bun ... deci ...  cele  2  portiuni  de  la  capatul  traseului  rezistiv  ale  unui  potentiometru  din  acesta  , cei  de  la  Vishay  le-au  atribuit  denumirea  generica  de  END ...daca ne  uitam  la  ceea  ce  spun  ei  ca  Vend = maxim  0,5%  din  Vin  ,  asta  inseamna  ceva  foarte  foarte  mic ,  anume  =  maxim  a 200 a parte  din Vin ... atunci  cind  cursorul  se  afla  cumva  la  intersectia  intre  portiunea END  si  restul  traseului  rezistiv  stiu  din  demontarea  efectiva  a  potentiometrelor  ca  acea  portiune  este  un  pic  mai  lata si / sau  mai  groasa ... daca  virgula  cursorul  se  va  afla  cumva  in  una  din  acele  zone ,  atunci  tensiunea  obtinuta  prin  diferenta  de  potential  intre  pozitia  cursorului  si  capatul  cel  mai  apropiat  se  va  disipa  fix  pe  acea  bucatica  de  END  ... R END  fiind  destul  de  mica  in  raport  cu  valoarea  ohmica  a  traseului  intreg , daca  acest  V END  ar  fi  mare ,  atunci  curentul  ar  fi  mare  si  s-ar  topi  efectiv  si / sau  exfolia  si / sau  intrerupe  continuitatea ...  producatorii  de  la  Vishay  stiu  foarte  bine  cam  care  este  R END   si  P END ,  asa  ca  ,  impun  din  start  cit  sa  fie  V END = maxim 0,5%  din  Vin  ,  ca  sa  elimine  eventualele  distrugeri  accidentale  si  ei  sa  fie  acoperiti  in  caz  de  posibilele  reclamatii  ulterioare ...

banuiesc  ca  nimeni  nu  cumpara  potentiometri  doar  ca  sa-i  tina  permanent  ori  pe  minim , ori  pe  maxim ,,, treaba  cu  V END  cred  ca  este  mult  mai  critica  in  cazul  potentiometrelor  endless , caz  in  care  se  poate  face  trecerea  de  la  R min   la  R max  si  invers  fara  nici  o  limitare  mecanica  la  cap  de  cursa ...iar  cursorul  se  poate  opri  absolut  oriunde ...in  cele  2  zone  de  END  , sau  complet  aiurea  pe  traseul  rezistiv  ...

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări