Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sunet ciudat (whine) Invertor Fronius Primo 5kW.

Recommended Posts

Salut,

Recent am observat ca inverotul a inceput sa produca un zgomot similar cu "coil whine" dar nu chiar pentru ca este intermitent si nu continu. Are vro 6 luni de cand l-am montat si pana acuma nu a facut asa si nu prea consider ca este normal sa produca acel sunet, nu s-a efectuat nici un update de soft sa fie de la o modificare de soft.

Am inregistrat sunetul si se poate asculta aici https://vocaroo.com/1dFuWT37p3Sq, zgomotul persista in general 20-30s si dispare pentru 15-20 minute dupa care se repeta. Am dat jos capacul frontal cu gandul ca o fi ventialorul interior dar nu este pentru ca am blocat pentru un timp foarte scurt cu mana ventilatorul cand era prezenta zgomotul si acesta nu a disparut. Ascultand cat de atent am putut peste placa electronica, sunetul pare sa provina din zona condensatoarelor incercuite, m-as fi asteptat sa fie de la bobina verde care se afla putin mai jos dar zgomotul persista mai tare in zona condensatoarelor. Eu personal nu am auzit sa faca asa vre-un condensator, nu imi dau seama daca pe partea cealalta a placii exista alte circuite sau o alta placuta si sa fie vre-o sursa in comutatie cu o bobina de la care sa provina sunetul.

Poate s-a mai confruntat cineva cu o problema similara, coduri de eroare nu da si functioneaza normal.

20220928-125739.jpg 

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Da este un Fronius Primo de 5kW, nu a protestat cu nimica ca avea capacul dat jos a mers normal. O sa incerc sa intaresc zona respectiva sa vedem. Am mai gasit pe un forum strain o problema similara si proprietarul a vorbit cu cei de la Fronius si i-au tot schimbat versiunea de soft la versiuni mai vechi de vro 4-5 ori pana a disparut zgomotul, probabil au ajustat ceva frecvente de comutatie dar eu nu i-am facut nici un update de soft, in cel mai rau caz daca o fi venit unu-l fortat de la iei. Trebuie sa ma uit daca are pe undeva vre-un istoric de update-uri.

Edited by Bandi Szasz