Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

DiY, ceva poze cu ce mai mesteriti voi in AUDIO

Recommended Posts

Acum 8 ore, eos a spus:

In schema aia nu vad condensator pe intrarea semnalului.Nu e cam riscant sa intre tensiune continua si mai apoi sa apara pe iesire catre casti?

La ce nivel de tensiune te referi? Citeva sute de milivolti sau chiar citiva volti sint anulati de o anumita parte a schemei. 

Sint amplificatoare de putere care nu au condesator de cuplare la intrare si totusi merg bine de zeci de ani. Condesatorul de la intrare, mai ales daca nu este de calitate, poate aduce coloraturi sunetului.

• Replies 27
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 oră în urmă, Shambala a spus:

Si inca un mic amanunt - poate Sesebe nu este cel mai modest de pe forum, dar realizarile lui sunt proiectate de el, nu copiate de la altii sau dupa indicatiile altora.  Totul gandit personal.

Nu am zis sau insinuat macar acest lucru.

1. De obicei nu-mi sta in fire sa ma laud. Daca dvs. spuneti acst lucru inseamna ca asa este.

2. Niciodata nu am pretins ca am realizat eu ceva din capul meu, am facut proiecte gandite de altii.

3. O sa plec cu coada intre picioare. Spor in tot ceea ce faceti!

Daca nu prezinta interes puteti sa inchideti topicul.

Si crezi ca daca declari ca te-ai suparat si nu mai postezi ai sa devii mai bun electronist? 

Daca vrei sa avansezi in acest domeniu (electronica analogica - audio) va trebui sa te implici constructiv in discutii, sa pui intrebari unde nu intelegi, sa accepti eventualele critici si sa inveti din ele, si binenteles sa critici / comentezi realizarile celorlalti.

Doar asa poti sa avansezi in directia buna.

Daca interesul tau este sa avansezi in directia audiofila unde o cutie frumoasa sau o componenta scumpa dar mediocra conteaza mai mult decit o schema corect proiectata si realizata atunci ai dreptate si nu-i aici locul potrivit.

Iar la bazar nu ai sa gasesti fire audiofile din cupru fara oxigen avind puritate de 99.999% cu "graunte orientate" ca sa aiba zgomot mai mic si ca sa redea detaliile la un nivel dumnezeiesc.

Bine, sa zicem ca nu ai vrut sa te lauzi si am gresit eu...

Sesebe este mai reticient si reluctant in privinta componentelor audiofile, desi stie ce mizerii pot aduce in sunet conzi prosti pe intrare.  Eu sunt mult mai tentat sa testez componente audiofile si sunt de acord ca se poate schimba sunetul in functie de condensatorii de intrare.

O idee este sa testezi condensatorii de intrare INAINTE de a proiecta cablajul, pur si simplu montand cate doi pe un cablaj test legat cu cablu ecranat la intrarea preului. Totul pe masa, la distanta de sursele de perturbatii.  Apoi, cand se ajunge la o decizie, daca conzii sunt prea mari fizic (se poate asta - vezi scumpeturile de la Jupiter si mai ales Duelund), se cauta pozitia cea mai buna pt montarea lor in carcasa, eventual cu un capac de ecranare megnetica.

C-IN-on-teest-pcb.jpg

imaginea este doar ilustrativa, nu imi apartine.

PS - Sesebe are dreptate, cea mai importanta este schema. Degeaba pui conzi  de  $1000 bucata daca schema este slaba.  

Chiar am fost deranjat, acum mi-a trecut.

Prima data am incercat montajul pe  un breadboard-test, fiind o schema simpla, mi-a placut cum suna.

Legat de condensatoarele de pe intrare am incercat si altele, acestea din urma s-au dovedit ca fiind cea mai buna alegere dintre cele pe care le aveam in dotare. 

Cablajul, da, este proiectat de altcineva, l-am primit cadou.

A mai fost o problema la potentiometrul de volum. Am folosit unul de proasta calitate, a fost schimbat si totul este ok acum.

In stadiul in care este in prezent il folosesc cu placere de fiecare data cand am ocazia.

Daca tot e pe subiectul amplificatoare pentru casti, am zis ca sa prezint (printr-un clip scurt) urmatorul meu proiect. Chiar daca (indirect) pare a se considera o reclama catre canalul meu de youtube, cred ca ar fi util pentru cei care ar vrea sa realizeze asemenea amplificator. E foarte simplu si cu rezultate pe masura. Este practic amplificatorul pentru casti a lui Rod Elliot P113.