Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect

Guest costelumbu

Recommended Posts

Guest costelumbu

Salut!! Va spun inca de la inceput ca sunt sub nivelul de incapator din punct de vedere al electronicii, insa circumstantele actuale ma forteaza sa apelez la voi(profesionistii) Recent, am fost desemnat cu un proiec : Cu un pistol(ce consta practic dintr-ul laser) se "trage" asupra unei matrice 8*8 fotorezistente, semnalul este transmis unui LCD prin intermediul unui microcontroler. restul...dati frau liber imaginatiei. Proiectul este pur teoretic, doar scheme pe hartie, tipul de microcontroler ales, etc.. Orice informatie imi este mai mult decat utila (de unde incep???)Multumesc anticipat!!

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest costelumbu

La LCD as dori sa afisez fie "coordonatele" fotorezistentei care a fost "ochita" cu laserul, fie sa se faca o numarare (de cate ori a fost nimerit un anumit punct din matrice). Ideea este ca nu trebuie sa ma tin exact dupa proiectul dat, profu' a zis k se pot aduce imbunatatiri, optimizari, schimbari substantiale atata timp cat se pastreaza ideea de baza, deci cum credet voi ca e mai bine...Multumesc!!!

Guest costelumbu

va rog mult, ajutati-ma si pe mine la proiectul asta, makr o idee de inceput, nu am nevoie de ft multe detalii, makr tipul de microcontroler pe care sa-l folosesc.Multumesc