Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

tx-25x1bc[alpha 4]tv-ul are decit banda IV uif.are posibilitate de a pune si selector de nei[beko] ;temic2002 phc 3x1 796 care acest tip are si benzile in fif,nu stiu cum pot face sa pot comuta benzile .e posibil?si cum? :smt102

ai mai putea rezolva cu un comutator mecanic de benzi mai exact un comutator cu 3 pozitii.asta fiind bineinteles o ultima solutie.cei de la rombiz numai asa lucrau la televizoarele din anglia

tx-25x1bc[alpha 4]tv-ul are decit banda IV uif.are posibilitate de a pune si selector de nei[beko] ;temic2002 phc 3x1 796 care acest tip are si benzile in fif,nu stiu cum pot face sa pot comuta benzile .e posibil?si cum? :smt102

ai mai putea rezolva cu un comutator mecanic de benzi mai exact un comutator cu 3 pozitii.asta fiind bineinteles o ultima solutie.cei de la rombiz numai asa lucrau la televizoarele din anglia
Este curios cum de se poate pune un comutator la un selector cu sinteza de frecventa Eu cred ca tv are si banda inferioara de frecventa dar trebuie dar trebuie comutat din service mode
tx-25x1bc[alpha 4]

tv-ul are decit banda IV uif.are posibilitate de a pune si selector de nei[beko] ;temic2002 phc 3x1 796 care acest tip are si benzile in fif,nu stiu cum pot face sa pot comuta benzile .e posibil?si cum? :smt102

Este curios cum de se poate pune un comutator la un selector cu sinteza de frecventa Eu cred ca tv are si banda inferioara de frecventa dar trebuie

dar trebuie comutat din service mode

el spune despre un selector cu benzi de fif da? si atunci desigur ca se poate folosi si acea modalitate.

Da si cum faci cautarea la acel selector de fif? Adica vreti sa spuneti ca ,selectorul nu este facut decit pentru banda UIF ? Daca este asa atunci ar trebui sa mearga pus altul care are si restul benzii de frecventa inferioaraEu am vazut ca acest selector este cu sinteza de frecventa si nu merge pus unul cu sinteza de tensiune Pentru ca nu ai cum sa l comanzi decit manual

D. Bogdan546,d.Nonny149 sa referit probabil la punerea unui alt selector cu comanda varicap in tensiune selectoare de typul dmq-3-catv. Eu i-am pus selector cu sinteza de frecventa cu toate benzile.Exista posibilitatea modificari pt.a putea comuta toate benzile?Stie careva ce se modifica?D.Tavi a spus ceva de un strap!

Alaturi de service manualul pe care tu l-ai pus aici:

http://forum.microprocesoare.ro/index.php?topic=102.0

am mai uploadat si eu inca doua modele cu acelasi sasiu.In manualul pus de tine (Panasonic_TX25X1DP_TX28X1DP_ch_ALPHA41) la pagina 6 exista un self-check unde optiunea 3 este Tuner/AV,insa acele optiuni nu pot fi modificate.Configurarea microprocesorului se face la pinii 5/6/7 si 8-OPTION 1/2/3/4(uita-te pe o schema care este mai clara in acea zona).Acesti pini sint cuplati prin rezistente la +5V si masa;compara si tu cele trei scheme intre ele,in plus vezi ce ai montat tu in placa ta.Prin tatonarea diferitelor combinatii poti seta microprocesorul sa caute in toate benzile(poti incerca sa desfaci cite o rezistenta si sa vezi rezultatul)

D. Bogdan546,d.Nonny149 sa referit probabil la punerea unui alt selector cu comanda varicap in tensiune selectoare de typul dmq-3-catv. Eu i-am pus selector cu sinteza de frecventa cu toate benzile.Exista posibilitatea modificari pt.a putea comuta toate benzile?Stie careva ce se modifica?D.Tavi a spus ceva de un strap!

da acolo trebuie sa fie un strap care obliga procesorul sa stea pe banda de UIF.e bine sa incerci cum a spus TV1 cu diverse combinatii,la procesor. eu am reusit sa rezolv treaba asta la un hitachi care avea tot selector cu sinteza de frecventza. sper ca vei posta rezultatul final.bafta.