Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Curea casetofon Oreanda PM 203C


Postări Recomandate

Va salut! Am un casetofon Oreanda PM 203C care a stat nefolosit mai mult timp iar acum am constatat ca s-a dus cureaua, macinata nu mai pot vedea ce dimensiune a avut. Stie cineva dimensiunile curelei la acest casetofon? Se gasesc destule pe siteurile de vanzari de la noi insa nu stiu exact ce sa cer. DIn cate tin minte parca avea doar una groasa.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Acum 2 ore, Budreala Radu a spus:

Cel mai simplu de aflat: cu o ață mai grosuță (1mm) și care nu se întinde, se pleacă de la motor peste role, făcând tot circuitul pe unde este așezată cureaua și așa se afla dimensiunea acesteia, grosimea se vede in segmentele rupte! Oreanda, a fost destul de rar in Ro...

nu a fost rar deloc, veneau cu autocarele sovieticii cu casetofoane, magnetofoane, tv-uri haine, calculatoare zx spectrum, ap de masura, (cam de toate ) etc prin 91, 92,93.. chiar si camioane pe benzina

oreanda am luat si eu unu cu 12000lei, erau si oreanda dublucas cu comenzi servo pe butone l 15000lei

dar modelul din titlu e cu final audio pe circ integrat, atat ca inregistra bine

am luat de la ei calc si ma jucam jocuri de pe casete audio

Link spre comentariu

L-am bagat in priza, a stat undeva si e foarte prafuit o sa il curat zilele acestea. Din pacate are o baraiala destul de tare in difuzoare, ca-l dai tare sau incet baraiala se aude la fel de tare. Pe radio merge prinde 2-3 posturi dar baraiaia se aude si aici.

Credeti ca se mai poate repara?

Editat de ice felix
Link spre comentariu
Acum 13 minute, Budreala Radu a spus:

Schimbați toți condensatorii electrolitici, au fost slab calitativ; baraiala este din blocul de filtraj, probabil condensatorii au pinii retezați...

stii  tu  ceva , nu  zic  ba , dar  mai  ai  de  invatat ...

condensatorii  electrolitici  rusesti  este  adevarat  ca  erau  low quality ... daca  mai  adaugam  si  faptul  ca  aparatul  a  fost  construit  undeva  in  jurul  anilor  1990 , atunci  efectul  filtrajului  foarte  prost  se  regaseste  in  acea  biriiala omniprezenta ...aproximativ  32  de  ani  , rusesc si  sa  mai  si  mearga  cu  condensatorii  elco  originali ...asa  ceva  nu  se  poate  la  aplicatii  de  larg  consum ...

pinii  retezati  ii  vei  gasi  numai  in  boxe  ,  prietene ...pt  ca  acolo  este  un  mediu  plin  de  vibratii  ...

cu  cit  boxa  are  o  putere  rms  mai  mare , cu  atit  cresc  sansele  ca  sa  gasesti   rezistente  si / sau  condensatori  cu  pinii  retezati  ...:rzb

 

Link spre comentariu

Am găsit pini retezați într-o veselie in aparatele rusești: la tranzistori, diode, rezistori,  din cauza oxidarii; la conzii electrolitici, din cauza scurgerii lichidului din aceștia, atât in exterior cât și în interior, imediat langa cauciucul care etanșează! Nu vorbesc despre pini care se retează din cauza vibrațiilor, da, aveți dreptate, așa ceva se întâlnește în boxe! 

IMG-20220903-172327-068.jpg

Exemplu din radio veras rp225

Editat de Budreala Radu
Completare poza
Link spre comentariu

tu  stii  ce  inseamna  retezat ?  apropos ,  piesa  din  poza  este  o  dioda  Zenner  in  sticla , fabricata  de  Philips , care  dioda  Philips  nu  exista  niciodata  intr-un  aparat  rusesc ...dupa  grosimea  terminalului , pot  sa  te  asigur  ca  nu  este  un  DZ , ci  un  PL...adica  are  1w...1,3w  maxim ...

daca  a  curs  electrolitul  dintr-un  elco pe  cablaj ,  asa  este ...este  coroziv ...el  va  ataca  tot  ceea  ce  este  din  metal ...

atacul  electrolitului  asupra  pinilor  unui  tranzistor  se  face  asa...mai  intii  coclesc ,  adica  se  inverzesc ...apoi  se  subtiaza  ... in  cel  mai  nefericit  caz  se  rupe  in  zona  cea  mai  subtire  ...dar  niciodata  nu  se  reteaza  ,  ca  doar  electrolitul  nu  este  sfic ...:scarpin

 nu  te  supara , dar  refuz  sa  cred  ceea  ce  afirmi  tu ...poate  sa  ma  si  bata  cineva  cu  fringhia  uda  ...

 

 

Link spre comentariu

O sa ma uit atent daca e ceva retezat pe la piese dupa ce il curat de praf si paienjeni ca e plin. 

:rade:

 

Nu ma pricep sa repar, mai mult de inlocuit un condensator nu am facut sau sa repar/inlocuiesc mecanismele chinezariilor din anii 90, cat se puteau repara, nu am facut. Ma uit doar daca vad ceva intrerupt, daca nu, poate gasesc pe cineva priceput sa se uite la el. 

Editat de ice felix
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări