Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung defect OSD

Guest laci61

Recommended Posts

fratele meu are un samsung model ck-5061at cu doua probleme, la schimbarea canalului in momentul in care ar trebui sa apara osd-ul ecranul se inegreste pina cind tine scrisul si la imaginea normala apar niste dungi albe in partea de sus la o distanta de 1 cm una de alta si cam 10 - 15 cm din ecran. daca ma puteti ajuta cu schema si eventual niste sfaturi tehnice. integrate pe placa pe care le-am citit sunt: saa5246ap/h , tda 8362b, pcf84c81/ctv972, km6264bls-7. va multumesc

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

fratele meu are un samsung model ck-5061at cu doua probleme, la schimbarea canalului in momentul in care ar trebui sa apara osd-ul ecranul se inegreste pina cind tine scrisul si la imaginea normala apar niste dungi albe in partea de sus la o distanta de 1 cm una de alta si cam 10 - 15 cm din ecran. daca ma puteti ajuta cu schema si eventual niste sfaturi tehnice. integrate pe placa pe care le-am citit sunt: saa5246ap/h , tda 8362b, pcf84c81/ctv972, km6264bls-7. va multumesc

defect de cadre,nu ajung impulsuri vsync pe procesor

din pacate in lipsa de osciloscop este greu sa determini vsync-ul, piesele pe traseu pina la procesor par ok, sa incerc sa schimb c309 de 472 pf , sau ma puteti ajuta cu un sfat cum sa pot determina daca vsync ajunge la procesor

multumesc tuturor pentru ajutor, a fost o lipitura rece la ic cadre, am refacut lipiturile si totul e ok, fara ajutorul vostru ma descurcam mai greu