Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Merita sa investesti in panouri solare ?

Recommended Posts

@icar cand soarele o sa devina gigant rosu intensitatea luminozitatii n-o sa creasca absolut deloc, ba exact dimpotriva, o sa scada foarte mult, va incepe sa fuzioneze elemente din ce in ce mai grele pana ajunge la fier, situatie in care sfarsitul e inevitabil si foarte rapid. 

Nu cred ca realizam ce inseamna 40% dintr-un urias reactor nuclear cum este soarele, insasi faptul ca planeta noastra suporta viata dovedeste ca cifra aia e un mit.

Haidem deci sa nu reinventam fizica astronomica ci sa ne informam:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sun

SI repet pentru ultima oara, reveniti va rog la panouri sau inchid.

• Replies 269
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da, aveti dreptate, m-am grabit cu procentajul ala si prezint scuze.

PS: Nu ne afecteaza pe noi modificarea aia, la modul cum evolueaza civilizatia umana, daca nu va invata sa protejeze mai eficient viitorul vietii pe pamant atunci probabil in cateva zeci de mii de ani planeta Pamant o va lua pe urmele planetei Venus.

Apropo de invertitii in panouri solare am vazut aici o reclama care ofera posibilitatea investirii in panouri fotovoltaice gata instalate, cu plata enegiei produse in cont.

Sunt tentat sa investesc in asta deoarece euro are probleme, unele banci blocheaza schimbarea lor in dolari, prin diferite tactici, fie nu ofera cont de economii in dolari, mai nou nici cont curent online.

Germania incepe actiunea de Repower! 

Adica incepe sa schimbe mari cantitati de panouri solare cu noi, mai eficiente datorita faptului ca sunt noi si tehnologia a mai evoluat. 

Deci atentie, in viitorul apropiat vor aparea cantitati mari de panouri SH, care au in jur de "majorat"..... Also, eficienta este destul de "bătrână".... Tentatia va fi mare.... 

Cunosc, am testat, pentru cine are spatiu  e ok, pentru cine n-are mono PERC sau HIT, randament global caa 20%, incluzand spatiile dintre celule si conductoarele, celula in sine are ceva mai mult.

PERC imbatrineste destul de repede mai ales la temperaturi mari, eu l-am pus in elevatie de iarna sa nu se incinga asa tare vara cand energia oricum prisoseste.

Acum 1 oră, Ion_Bumbu a spus:

Puterea instalata foto este de 1,3MWh deci a facut statul, marii producatori ceva...

Pai din cei 1393MW foto instalati, 200MW (213MW mai exact) sunt de la prosumatori. Deci a 7-a parte din toata energia foto este produsa de prosumatori. Eu zic ca este ceva. Oricum sa vedem in viitor evolutia statului vis-a-vis de prosumatori. Sunt si foarte multi care nu sunt inca prosumatori (dosare care asteapta de luni bune sa fie aprobate) si care nu apar inca in calcule. Deci nu as zice ca articolul nu este departe de adevar. 

Edited by merck

Probabil inca pe atat sunt offgrid, la mine in localitate suntem 3 offgrid si 2 ongrid, cu puteri instatate cam egale. mai exista si grid tied fara injectie, or fi si aia cam cati sunt offgrid, fara contract fara inregimentare la ANRE.

unii au mai multe sisteme, parte prosumator parte offgrid.

Mai exista in plus si genarare din biomasa, (biogaz/gaseificare), personal am putere instalata de 10 kw din asta, dar o folosesc ocazional pe timpul iernii, deoarece e de munca la ea, trebuie lemne.

Cam cati prosumatori se pot conecta la un transformator de zona ?
Ma gandesc ca peste un anumit numar eficienta injectarii scade, mai ales daca prosumatorii se afla la distante apropiate.