Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Merita sa investesti in panouri solare ?

Recommended Posts

Acum 37 minute, validae a spus:

Se va amortiza în altă viaţă dacă a plătit (doar) din buzunarul lui.

A platit totul din buzunarul lui. De amortizare, nu cred ca este bine acum de facut calculele.

Prin decembrie anul asta  si februarie 2023 UE va renunta sa importe petrol de la rusi si atunci se gandeste sa isi cumpere o masina electrica. 

• Replies 269
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sunt interesat totusi de un pret. Oferte sunt pe net, dar eram curios de un caz concret ca acesta, 6kW.
Cat a costat o astfel de investitie ?

Edited by Guest

Ai bre rabdare! L-am intrebat pe whatsapp acum juma de ora, dar nu-i omu' pe faza! :d

O fi omu' cu grataru' inchis si numai la mine nu-i gandu' acum. 

Inclusiv l-am intrebat daca a trebuit sa isi puna si priza de impamantare separata sau nu. 

Edited by merck

Eu am ajuns la vreo 25.000lei ....7kv în panouri,invertor de 5,5kv..... acumulatori 12V/150A (vlra)....structură de susținere ,materiale....etc.....tot montajul l-am făcut eu....off-grid....deocamdată sunt mulțumit, am redus consumul la aprox. 30% din cât era fără panouri....cu amortizarea....dacă țin cont că în ianuarie anul ăsta am plătit 1450 lei pe curent (la 1,71lei pe kw) , nu mi se mai pare mare investiția....ținta este să ajung la un maxim de 22-23% din cât consumam....să vedem cum mă gospodăresc!....sistemul este activ din iunie....

1 oră în urmă, Liviu.Mihaiu a spus:

Sunt interesat totusi de un pret. Oferte sunt pe net, dar eram curios de un caz concret ca acesta, 6kW.
Cat a costat o astfel de investitie ?

Eu am 5kW. 2 siruri de panouri, unu-l Canadian Solar(3.75kW) celalalt Longi (1.6kW), Invertor (5kW) si controller de surplus de la Fronius. Toata distractia cam 6k euro doar in materiale ca de montat le-am montat singur. De injectat nu injectez nimic in retea, toata energia in surplus este divertat de catre controllerul de surplus in boiler iar in primavara / toamna in calorifer electric. Compensarea e doar o gluma pentru ca am cunostinte care asteapta de 9-10 luni un raspuns de la furnizori daca il accepta ca prosumator... a si renuntat la idea de a mai accepta, prefera sa investeasca in baterii.

In Brasov unde vremea nu e intodeauna foarte buna cam asa arata graficul pe luna curenta 

image.thumb.png.4cba9bfd06919e2bf6db8c58db34590a.png

Edited by Bandi Szasz
Acum 26 minute, validae a spus:

Nu ai trecut încă la Hidro ?

Asta trebuia sa faca statul roman, politicenii.
Nu prea este un comportament capitalist, dar in perioada asta de criza (sau ce o fi) puteau sa impuna ceva de genul:
Nici un competitor de pe piata nu are voie sa practice un pret mai mare decat cel al furnizorului cu pretul cel mai mic ! Cui nu-i convine, sa mearga in Rusia sa faca afeceri cu energie.
Intr-adevar suna aiurea, dar ar opri specula facuta cu resursele energetice ale Romaniei.

Acum 19 minute, Bandi Szasz a spus:

De injectat nu injectez nimic in retea

Sunt interasat de un on-grid. 
Am mai spus. Din moment ce se permite sa injectez si apoi sa consum cand am chef din cantitatea injectata, mai bun si mai fiabil "acumulator" nu este altul decat sistemul energetic al furnizorului.

Edited by Guest
Acum 26 minute, Liviu.Mihaiu a spus:

Sunt interasat de un on-grid. 
Am mai spus. Din moment ce se permite sa injectez si apoi sa consum cand am chef din cantitatea injectata, mai bun si mai fiabil "acumulator" nu este altul decat sistemul energetic al furnizorului.

Eu am totul on-grid, doar ca invertorul este setat sa nu injecteze in retea, baterii nu am. Foarte bine ca vrei sa injectezi in retea, problema este sa ti se permita ca stai dupa aprobarea dosarului de prosumator 2 ani.

Edited by Bandi Szasz
Acum 2 minute, Bandi Szasz a spus:

problema este sa ti se permita ca stai dupa aprobarea dosarului de prosumator 2 ani.

Nu inteleg. Poti sa detaliezi ?

Am mai citit si eu. Se pare ca dureaza 2-3 luni procedura.

Edited by Guest

Pretul a fost de 41.000 lei.

16 panouri de 380W monocristalin

Invertor de 6kW Huawei

fara acumulatori, injecteaza in retea. 

La cateva zile dupa ce a terminat instalatia au venit si au facut niste masuratori si apoi a putut injecta in retea. (insa nu stiu daca nu l-a ajutat cineva sa mearga mai repede cu aprobarea dosarului)

Edited by merck
Acum 12 minute, merck a spus:

(insa nu stiu daca nu l-a ajutat cineva sa mearga mai repede cu aprobarea dosarului)

Sunt obligati prin lege sa-ti accepte cererea daca totul este in regula. Nu mai merge cu 'spagi' pentru ca nu-si au rostul.
8000 de euro este totusi o suma mare.
Posibil sa nu o amortizezi pana cand randamentul panourilor va scadea mult sub 50%.
Dar mai citesc, mai cer sfaturi.

Acum 6 minute, Liviu.Mihaiu a spus:

8000 de euro este totusi o suma mare.
Posibil sa nu o amortizezi 

De ce trebuie sa privesti cheltuiala ca pe o investitie ca sa vorbesti de profit si amortizare?

Masina personala tot ca o investitie o privesti?

In aceste vremuri tulburi este bine sa iti faci variante de backup. Asta a fost primul pas, urmatorul pas este daca se impute treaba  pompa de caldura aer-apa. 

Daca multi romani ar proceda ca el si si-ar pune panouri fotovoltaice pe cheltuiala proprie, ne-ar fi mai bine sau mai rau?

Daca dam la gioale celor care pot sa faca (si pentru noi) un pas inainte sigur nu vom avansa!