Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Digital Volume Control

Recommended Posts

M-am gandit sa fac si eu un amplif si vreau sa folosesc ceva mai special si pt asta voi folosii un control al volumului si al BASS,MID,HIGH,BALANCE prin intermediul unui microcontroler inpreuna cu un integrat specializat in plus voi mai pune si un display LCD semi-grafic de 2*16... Pt. asta am nevoie de un pontentiometru digital, care dupa cate observ ii foarte grau de gasit... In fine am deschis topicul pt a auzii parerii si comentarii referitoare la proiect...P.S. Integratul specializat ii TDA7439

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

"potentiometru digital" hmmm..... mi se pare ca te referi la un encoder care se gaseste relativ usor la un mouse cu scroll mai vechicircuitul ala la care te referi e un circuit de control pe interfata i2c cum sunt si multe altele...problema e cine face partea de comanda a circuitului respectiv.... mai ales sa stie si de encoder.... trebuie cunostinte serioase in microprocesoare..... si munca numai ca aceasta munca se plateste bine shi nu prea ai cum sa o gasesti moca.....deci.. daca stii microprocesoare nu te opreste nimeni sa faci un astfel de proiect........ daca nu nu cred ca o sa-ti dea cineva un proiect de-a gata.

poti folosi un mecanism(cu microcontacte,punti optice) care da un anumit numar de impulsuri pentru o rotaite completa-asa nu mai ai cap de cursatrebuie sa fie 2 asemena contacte,ca sa stie microcontrollerul sensul de rotatiee asemanator cu ce-i intr-un maus cu bila

Sincer nu ma prea pricep la microcontroloare dar prietenul meu se pricepe bine de tot... Yo ma gandeam la ceva care cand se roteste intro directie cupleaza pinul pozitl la un alt pin care duce la microcontroler si deci efectuand o secventa 1-0-1-0-1... si la fiecare unu sa mareasca volumul cu o unitate...

Daca ai ales TDA7439 nu-ti mai trebuie decat un microcontroler :P. N-ai nevoie de niciun potentiometru digital:Peu am facut un astfel de montaj si sunt multumit:). Am avut insa ceva bataie de cap cu programarea dar pana la urma merge :supz: Multa bafta!