Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Controller rezistenta electrica

Guest CLAUDIU22

Recommended Posts

Guest CLAUDIU22

Doresc un ajutor in realizarea unui controller pentru o rezistenta electrica a unui resou, controller care sa faca sa varieze temperatura resoului prin rotirea unui buton (potentiometru). Mentionez ca puterea rezistentei este de 1500W, iar temperatura minima pe care vreau sa o scoata trebuie sa fie de 100 de grade Celsius. Daca stie cineva cum se poate realiza acest controller il rog sa-mi trimita schema sau cateva sfaturi pe adresa de e-mail: [email protected]. Multumesc !

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

poate vrei ceva cu termistor si potentiometru. adica rezistenta sa incerce sa pastreze o temperatura prestabilita .daca minim e 100C cat e maxim? si la ce distanta masori temperatura?, banuiesc ca vrei sa incalzesti o incinta (altfel o sa mearga nonstop), pentru temp mai ridicate trebuie sa gasestiun element de masura care sa reziste.ceva detalii?

Guest CLAUDIU22

Vreau ceva care sa poata regla temperatura de la minim 100 grade C la maxim 300 grade C. Temperatura o masor in imediata apropiere a rezistentei (cca. 10 cm.).

• 4 years later...
Guest CLAUDIU22

Doresc un ajutor in realizarea unui controller pentru o rezistenta electrica a unui resou, controller care sa faca sa varieze temperatura resoului prin rotirea unui buton (potentiometru). Mentionez ca puterea rezistentei este de 1500W, iar temperatura minima pe care vreau sa o scoata trebuie sa fie de 100 de grade Celsius. Daca stie cineva cum se poate realiza acest controller il rog sa-mi trimita schema sau cateva sfaturi pe adresa de e-mail: [email protected]. Multumesc !

:hello Revin cu subiectul de mai sus, deoarece nu am gasit rezolvarea la aceasta problema.

Link-urile de mai sus nu sunt valide.

Deci in continuare daca cineva stie cum pot face un controller sau altceva cu care sa pot varia temperatura unei rezistente de 1500W de la 100 grade Celsius la maxim 300 grade Celsius il rog sa-mi spuna solutia !