Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ajutor amplificator AS2010


Postări Recomandate

Am cumparat un amplificator AS 2010 si i-am inlocuit o parte din condensatori  , rezistentele si diodele. Amplificatorul functioneaza bine, dar as vrea sa reglez cele doua rezistente semireglabile de pe fiecare canal. Va rog sa ma ajutati cu un sfat unde ar trebui sa conectez multimetrul pentru a regla curentul de mers in gol si ce valori ar trebui sa obtin. Imi lipsesc si butoanele de la potentiometrele de ton si un buton de la claviatura. Potentiometrul de joase l-am desfacut ,curatat si gresat cu spray pentru curatat  potentiometre, dar tot scoate sunete nedorite  la ajustarea tonului (are 100kohmi si este stereo).As dori sa le cumpar daca le are cineva de vanzare. 

Va multumesc348458797_AS2010.thumb.jpg.540baa23e782c425737d1a142836aca3.jpgimage.thumb.gif.027a66c28c2af66b14ea1cb11ad88f6e.gifimage.thumb.jpeg.d567d0efaee5c068bfa14f8eb3fd89e2.jpeg

Editat de twinvortex
completare
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Volumul sa fie la minim, din semireglabilii R116/216 se regleaza tensiunea mediana (1/2 din tensiunea de alimentare) masurata intre punctul comun al rezistentelor de 
putere si masa iar din semireglabilii R109/209 curentul  de mers in gol, (masurand cca.9-10 mv pe fiecare) , separat pe fiecare canal .

Masori caderea de tensiune pe R 103 respectiv R 203 asa cum a specificat marius75.

Link spre comentariu

Tensiunea de alimentare este de 33,4 V iar tensiunea mediana nu am reusit sa o urc mai sus de 16 v (pe ambele canale). Caderea de tensiune pe R103 respectiv R203 am reglat-o la 10mv (pe ambele canale).Banuiesc ca este in regula cu reglajul facut acum.Va multumesc pentru ajutor. Amplificatorul se aude foarte bine. Singura problema ramasa este potentiometrul de joase de 100kohmi stereo care, atunci cand reglez tonul, intrerupe semnalul pe unul dintre cele doua canale. 

Atasez mai jos link cu amplificatorul dupa reglajul tensiunilor:

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări