Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificare amplificator 2.1

Recommended Posts

Se da amplificatorul unui sistem 2.1 Creative Pebble Plus, cu CS8563S ca amplificator pe 2 canale de 3W si inca un CS8571E mono de 3W pentru woofer.

Problema e ca 3W la woofer e prea putin, sunetul fiind dezechilibrat.

Am luat un alt amplificator mono cu NS4110B de 18W, cu care problema woofer-ului s-a rezolvat. Stiu ca alimentarea lui e data 6-14V, dar l-am folosit la 5V si e ok pentru puterea solicitata de mine (vreo 6-7W la alimentare de 5V).

Studiind insa datasheet-urile celor doua amplificatoare mono, vad ca sunt aproape identice. Am vrut chiar sa mut NS-ul in locul CS-ului, dar CS-ul are pe pinul 3 un selector HI-LO, care la NS nu exista. 

Ce spuneti, pot face asta sau las NS-ul asa cum e pe placa separata, iau semnalul de intrare de pe pinul 4 al CS-ului si la revedere?

73448645zut.jpg

Edited by cosmin ardelean
  • Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bine ca nu m-am apucat sa schimb integratul. Era cam degeaba.

Am luat semnalul ce intra in pinul 4 al CS-ului si l-am bagat in NS. Tot aceeasi putere. Nivelul asta e fixat de undeva din placa, din vreun preamplificator, ceva.

Deci... solutia ramane sa las separat NS-ul si sa-i bag semnal direct din sursa, prin filtru si un alt potentiometru pentru reglajul separat al bass-ului.

Edited by cosmin ardelean