Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator Harman kardon citation 22,tuning

Recommended Posts

)

buna ziua!

sunt detinatorul amplificatorului mai sus amintit, are un sunet detaliat si precis, dar tin sa cred ca e loc de mai bine.

- pentru cei cu experienta mare in tuning audio, ce conzi  ar fi cruciali de modificat in afara celor de pe alimentare.  accept daca e cazul si indrumari la rezistori. imi pot procura usor rezistori audio precum Vishay RN60/rn65

p.s. nu sunt adeptul Conzilor cu ulei de sarpe, dar Mkp uri gen Wima MKP sunt dispus sa achizitionez.

schema se poate downloda foarte lejer de aici:

https://elektrotanya.com/harman-kardon_citation-22_sch.pdf/download.html

cu stima,

Gabi

• Replies 18
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu cred ca ai sa primesti vreun raspuns la asa o intrebare.

Tunning la amplificatoare nu inseamna sa schimbi piese ca iti spune unul sau altul.

Tunning adevarat inseamna sa stii ce faci.

Daca iti zice cineva sa schimbi o rezistenta sau vreun condensator cu o alta valoare, ca suna mult mai bine,  o faci ?  Si sa zicem ca iti da si vreo explicatie "tehnica".

Si apoi se arde aparatul ..   In mod evident tu nu ai idee cum sa il repari corect, si la fel de evident nu iti permiti sa il repari la vreun expert, cu componente originale (poate costa mai mult decat altul  sh :functionabil" )

Singurul lucru pe care l-aș face (dacă m-ar da banii afară din casă) ar fi recap cu niște conzi buni de tot (eventual Low ESR) și schimbat rezistențele din el cu unele cu toleranțe cât mai mici (dar conforme ca valoare cu ce se găsește în el de fabrică).

Apoi reglat ca la carte și "jar". 

Succes!

Ar fi o greseala de incepator...

Condensatorii ESR au rolul lor in electronica, dar f rar in amplificatoarele audio.  Iar inlocuirea tuturor rezistentelor cu unele cu tolerante  (sa zicem 0,1%, care se pot gasi de cumparat) nu va schimba semnificativ in bine sunetul aparatului, dar va creste exponential riscul de a face vreo greseala.

Daca aparatul functioneaza corect cel mai bine ar fi de lasat in pace.

Iar daca "curiozitatea arde", se strang bani si se cumpara fratele mai mare - Citation XX.  Aparat cu adevarat bun si rar, unul din putinele amplificatoare cu SR de 500V/us. 

Oare ?

Ce te recomanda ca sfătuitor ?

Competențele?

Rezistentele sunt construite conform tehnologiilor dedicate .

A , că tu nu te pricepi  , asta e deja clar că nu înțelegi de ce exista mai multe tipuri !

Spre exemplu  , rezistentele realizate din oxizi metalici și supuse unor tratamente termice de stabilizare prin îmbătrânire artificiala prematură  prin încălzire - răcire repetată  ( minim  12 ore/ ciclu ,  -60°C , 12 ore +60°C ),  tipic pentru fabricantul Hi-End de rezistente denumit  Panasonic  ... 

Ajută în audio , sunt extrem de  stabile în timp iar zgomotul Johnson este foarte mic fata de rezistentele obținute prin tehnologia carbonului presat ...

Nu fi supărat  , cât încă trăiești , poți învața !

In ciuda zgomotului termic mai mic, exista multe pareri / impresii ca inlocuirea rezistentelor de carbon cu altele cu oxizi metalici cu toleranta mult mai mica (1% fata de 5-10%) nu a dat un rezultat acustic imbunatatit, dimpotriva.  Nu cred ca a fost vorba in vreun caz de rezistente supuse vreunor tratamente termice. 

De altfel in afara de unele rusesti nici nu stiu de unde se pot cumpara astfel de rezistente, si nici pretul lor.

Totusi, aporpo de pret, exista rezistente audiofile la preturi EXTREM de mari, si cateva persoane care au testat sustin ca s-a simtit imediat o imbunatatire semnificativa in sunet cand au fost inlocuite intr-un preamplificator cu lampi. Nu am participat la auditie, doar mi s-a povestit.

Celor curiosi le las "placerea" de a afla singuri cat poate costa o singura rezistenta audiofila  :)

Acum 36 minute, hpavictor a spus:

... zgomotul Johnson este foarte mic fata de rezistentele obținute prin tehnologia carbonului presat ...

Zgomotul Johnson depinde numai de temperatura si valoarea rezistentei, n-are treaba nici cu materialul folosit si nici cu tehnologia de fabricatie. Astea din urma contribuie si ele, dar nu prin zgomot Johnson.

As with anything it's down to personal choice. I recently aquired a preamp where most of the resistors had been replaced with Takman metal films. The amp sounded very clean and precise but after my initial enthusiasm abated I felt it was rather clinical. I replaced the metal films with Takman carbon films and that has just taken the edge off nicely. This is the first time I've come across these resistors by the way and I like them a lot. Very reasonably priced too.

Ca în orice, depinde de alegerea personală. Am achiziționat recent un preamplificator unde 
majoritatea rezistențelor au fost înlocuite cu folii metalice Takman. Amplificatorul suna 
foarte curat și precis, dar după ce entuziasmul meu inițial s-a diminuat, am simțit că este 
destul de clinic. Am înlocuit foliile metalice cu folii de carbon Takman și asta tocmai a 
luat marginea frumos. Apropo, este prima dată când dau peste aceste rezistențe și îmi plac 
foarte mult. Pret foarte rezonabil.

Sau altul de pe marele NET:

In Reply to: How's the quality of Dale resister? posted by Gary C on February 14, 2001 at 21:35:35:
I haven't compared them directly to a Holco, but I have compared them in a circuit as a cathode resistor for a preamp tube, with a carbon, a Riken Ohm carbon film, Caddock 3/4W metal film, and a tantalum resistor. I found the Dale to be really clean sounding and neutral, letting through a lot of detail without getting edgy. In contrast, I found the Caddock to be super detailed, but lacked any warmth in the sound and tended to sound a bit hard (though to be fair, it probably was not sufficiently broken in). The carbon offered loads of warmth but with significant loss of detail, the carbon film having a somewhat lesser degree of warmth than the carbon, with much of the detail as the Dale, but also having a hardness in the sound at higher levels. The tantalum bested the Dale, offering the same detail with a warm and big sound.
The other good thing about the Dales are that they are super low noise. I use them throughout on a home built phono preamp.

Răspuns la: Cum este calitatea rezistenței Dale? postat de Gary C pe 14 februarie 2001 la 21:35:35:
Nu le-am comparat direct cu un Holco, dar le-am comparat într-un circuit ca rezistor catodic pentru un tub de preamplificator, cu un carbon, o peliculă de carbon Riken Ohm, o peliculă metalică Caddock 3/4W și un rezistor de tantal. Mi s-a părut că Dale are un sunet foarte curat și neutru, lăsând să treacă multe detalii fără a deveni nervos. În schimb, mi s-a părut că Caddock-ul este foarte detaliat, dar nu avea nicio căldură în sunet și avea tendința să sune puțin greu (deși pentru a fi corect, probabil că nu era suficient de rupt). Carbonul a oferit încărcături de căldură dar cu pierderi semnificative de detalii, pelicula de carbon având un grad de căldură ceva mai mic decât carbonul, cu multe detalii ca Dale, dar având și o duritate în sunet la niveluri mai înalte. Tantalul l-a învins pe Dale, oferind același detaliu cu un sunet cald și puternic.
Un alt lucru bun despre Dales este că au un zgomot foarte scăzut. Le folosesc peste tot pe un preamplificator fono construit acasă.

Cele mai performante  rezistențe sunt cele realizate din oxid de niobiu și din oxid de tantal  , supuse unor tratamente termice de stabilizare ( îmbătrânire  ) , folosite de obicei în metrologie .

Cele obținute prin tehnologia  semiconductorilor au parametri mai mari în ceea ce privește  zgomotul intern .

Da , zgomotul  Johnson nu depinde de tehnologia folosita , e o simplă constantă  ... dar contează . 

La 07.07.2022 la 20:17, dr_nick24 a spus:

)

buna ziua!

sunt detinatorul amplificatorului mai sus amintit, are un sunet detaliat si precis, dar tin sa cred ca e loc de mai bine.

- pentru cei cu experienta mare in tuning audio, ce conzi  ar fi cruciali de modificat in afara celor de pe alimentare.  accept daca e cazul si indrumari la rezistori. imi pot procura usor rezistori audio precum Vishay RN60/rn65

p.s. nu sunt adeptul Conzilor cu ulei de sarpe, dar Mkp uri gen Wima MKP sunt dispus sa achizitionez.

cu stima,

Gabi

Ce inseamna mai bine?

Ca la tuburi? Adaugarea de armonici suplimentare ca sa placa urechii? Adica adaugarea de distorsiuni?

Esti cumva audiofil in devenire? Peste un anumit nivel toate imbunatatirile sint doar la nivel psihologic si o ocazie de a cheltui muuuulti bani pe nimic.

La 07.07.2022 la 19:17, dr_nick24 a spus:

)

buna ziua!

cu stima,

Gabi

Ce boxe folositi cu acest amplificator ?

Lasati cei 4 condensatori mari care sunt in interior pe placa. Eliminati transformatoarele cu care a venit amplificatorul, cumparati o cutie in care sa puneti transformatoare sau surse in comutatie de putere dubla, chiar tripla daca va permiteti ca buget. Daca mergeti pe varianta cu transformatoare, implementati redresarea cu punti langa transformatoare in cutia externa dedicata alimentarii. In aceeasi cutie, imediat dupa puntile redresoare mai puneti inca 4 condensatoare mari, fiecare de 10.000uF sa zicem. Intre cele doua baterii de condensatoare puteti implementa o filtrare CRC sau CLC. 
   Multe amplificatoare comerciale sufera de lipsa puterii in alimentare iar treaba asta se simte usor pe boxele mai pretentioase.