Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Filtru audio difuzoare masina


Postări Recomandate

Acum 52 minute, Olteanu Daniel_234083 a spus:

Daca jucaria aia de filtru care este doar pentru tw  nu a facut rau pana acum nu cred ca vor face de acum incolo, am facut un filtru de gradul 2 dar frecventa de taiere a fost la 4500 hz si au functionat bine, eu am deschis topicul acesta in speranta ca voi primii mai multa informatie si voi invata ceva nou plus ca am vazut in alte postari acele rezistente puse in schema de filtru si nu stiam ce rol au . 

Ce anume nu ti se pare concret? faptul ca voi folosi 2 amplificari diferite este irelevant ambele functioneaza pe 4 sau 2 ohmi. Urat ai pus problema gen ca  vreau alt filtru indiferent de consecinte, as fi vrut un filtru mai ok daca nu vrei sa dai o informatie nu. i problema, macar nu iti mai irosi timpul, fai ceva mai util parerea mea. 

Sanatate numai bine. 

Oameni buni sa nu deviem de la subiect, vreau un filtru 2 cai cu taiere la 3500 hz ordinul 3 tw ordinul 2 woofer, producatorul nu ofera detalii tehnice sa pot folosi un program pentru simulare sa se poata realiza ceva mai calitativ, , ... cine are o idee este bine venita. O zi frumoasa sa aveti. 

 

Ceea ce am subliniat eu cu rosu este problema. Un filtru nu se face asa : vreau filtru ce taie la xxxxHz. 

Un filtru se face avind informatii de intrare, care la tine lipsesc, si cerinte de iesire care iarasi lipsesc de la tine.

Tu ai doar un fix ca vrei un filtru cu frecventa de taiere de 3500Hz.

Calculatoarele de pe net toate calculeaza filtrul ca si cum sarcina ar fi o rezistenta de 4Ω sau 8Ω dar NICI UN DIFUZOR NU ESTE ASA. De asta nu-ti iese tie ceea ce vrei. Difuroarele au rezistenta DC de ~3Ω (daca este dif de 4Ω) sau ~ 6Ω (la cel de 8Ω) si in plus mai au si o inductanta serie cu rezistenta DC ce este si variabila pe de-asupra. 

Au incercat mai multe persoane sa-ti explice ca esti pe o cale gresita dar nu vrei sa intelegi asta.

Macar daca ai explica detaliat ce nu-i bun la filtrul actual dar nici macar asta.

 

O zi buna!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 Rezistentele din filtre ori au rol de atenuare (simple R serie sau paralel sau L-Pad-uri sau T-Pad-uri),

ori fac parte din celule de liniarizare a impedantei (Zobel),

ori fac parte din celule Notch (antirezonante sau dimpotriva, cu rol de accentuare a unor zone de frecventa).

 

La o adica un filtru de ord 3 nu va salva un tweeter - fata de un filtru de ord.2. Nu este asa mare diferenta din pdv al rezistentei la abuzuri. In schimb este o mult mai mare sansa de a gresi - sa iasa o panta reala de taiere in forma de S culcat. (99% dintre incepatori fac aceasta greseala si apoi sunt mandri ca au mai multe medii superioare in tweeter... )

Dar daca asta va doriti, puteti pune un ord 3 pe tweeter, nu e nici o problema.  Masurati intai tweeterul sa vedeti ce impedanta reala are.  Daca are 4 ohmi, il calculati pt 4 ohmi, daca are 8 ohmi il calculati pt 8 ohmi; la ce frecventa de taiere doriti. 

Daca se simte nevoia atenuarii tweeterului puneti o R serie inainte de filtru, iar valoarea o tatonati pana simtiti ca s-a echilibrat sunetul.

Wooferul s-ar putea sau nu sa sune mai bine cu filtru de ord 2 (fata de fara filtru).  Si acolo trebuie testat.

Data fiind pozitionarea midwooferelor in portiere iar a tweeterfelor ... nu stim unde, va trebui sa testati si polaritatea la legarea difuzoarelor.

Nu uitati ca un filtru de ord 2 va introduce o defazare de 180grd a midwooferului fata de subwoofer.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, sesebe a spus:

 

Ceea ce am subliniat eu cu rosu este problema. Un filtru nu se face asa : vreau filtru ce taie la xxxxHz. 

Un filtru se face avind informatii de intrare, care la tine lipsesc, si cerinte de iesire care iarasi lipsesc de la tine.

Tu ai doar un fix ca vrei un filtru cu frecventa de taiere de 3500Hz.

Calculatoarele de pe net toate calculeaza filtrul ca si cum sarcina ar fi o rezistenta de 4Ω sau 8Ω dar NICI UN DIFUZOR NU ESTE ASA. De asta nu-ti iese tie ceea ce vrei. Difuroarele au rezistenta DC de ~3Ω (daca este dif de 4Ω) sau ~ 6Ω (la cel de 8Ω) si in plus mai au si o inductanta serie cu rezistenta DC ce este si variabila pe de-asupra. 

Au incercat mai multe persoane sa-ti explice ca esti pe o cale gresita dar nu vrei sa intelegi asta.

Macar daca ai explica detaliat ce nu-i bun la filtrul actual dar nici macar asta.

 

O zi buna!

Acum ai fost mai pe intelesul meu, stiam ca fara specificatii tehnice ale componentelor nu faci cine stie ce, tocmai de aceea voiam ceva informatii/sfaturi de la cei cu experienta, stiam ca dfiuzoarele sunt trecute cu 4 8 ohmi dar defapt au alta rezistenta in functie de frecventa redata, pentru a face un filtru ok trebuie sa am masurat distanta dintre difuzoare, cum reda sunetul wooferul in incinta, masurati condensatori ce rezistenta interna au la fel si bobinele caci si ele adauga o rezistenta in schema si totodata aplificatorului..., mersi pentru detaliere.

 

Acum 2 ore, Shambala a spus:

 Rezistentele din filtre ori au rol de atenuare (simple R serie sau paralel sau L-Pad-uri sau T-Pad-uri),

ori fac parte din celule de liniarizare a impedantei (Zobel),

ori fac parte din celule Notch (antirezonante sau dimpotriva, cu rol de accentuare a unor zone de frecventa).

 

La o adica un filtru de ord 3 nu va salva un tweeter - fata de un filtru de ord.2. Nu este asa mare diferenta din pdv al rezistentei la abuzuri. In schimb este o mult mai mare sansa de a gresi - sa iasa o panta reala de taiere in forma de S culcat. (99% dintre incepatori fac aceasta greseala si apoi sunt mandri ca au mai multe medii superioare in tweeter... )

Dar daca asta va doriti, puteti pune un ord 3 pe tweeter, nu e nici o problema.  Masurati intai tweeterul sa vedeti ce impedanta reala are.  Daca are 4 ohmi, il calculati pt 4 ohmi, daca are 8 ohmi il calculati pt 8 ohmi; la ce frecventa de taiere doriti. 

Daca se simte nevoia atenuarii tweeterului puneti o R serie inainte de filtru, iar valoarea o tatonati pana simtiti ca s-a echilibrat sunetul.

Wooferul s-ar putea sau nu sa sune mai bine cu filtru de ord 2 (fata de fara filtru).  Si acolo trebuie testat.

Data fiind pozitionarea midwooferelor in portiere iar a tweeterfelor ... nu stim unde, va trebui sa testati si polaritatea la legarea difuzoarelor.

Nu uitati ca un filtru de ord 2 va introduce o defazare de 180grd a midwooferului fata de subwoofer

Sunt constient ca un filtru nu poate salva un tweeter in cazul in care faci abuz si ii dai mai multi watts de cat poate duce. Este adevarat ca wooferul a inceput sa se auda nitel mai incet cand i.am pus filtru, inainte el nu avea filtrare, pentru ca filtrul de la producator este doar pentru tweeter. 

Sarumana pentru sfaturi si indrumari. 

Acum 24 minute, merck a spus:

Ce valori au condensatorii? 

Pai am de  1, 3.3, 4.7, 6.8 si 10 unul singur si 2 de 68uF

Editat de Olteanu Daniel_234083
Link spre comentariu

Atunci pune cel de 4,7uF in paralel cu cel de 1uF si cauti bobina de 0,36mH ca sa faci filtrul asta

Screenshot-2022-07-07-at-13-20-47.png

 sau mai ai varianta asta unde folosesti condensatorul de 6,8uF in paralel cu cel de 1uF (sau cel de 3,3uF in paralele cu cel de 4,7uF) si mai faci rost de o bobina de 0,26mH :

Screenshot-2022-07-07-at-13-22-46.png

La woofer nu pune nimic pentru inceput. 

 

Editat de merck
Link spre comentariu

Repet, testul urechiometric va spune ce trebuie modificat. Nu as cheltui timp si bani fara sa aud intai ce a fost livrat de vanzator.

 

Kitul vine cu un filtru High-Pass la 3,5kHz pentru TW doar (scrie in foaia de specificatii). TW este minuscul, nu se stie ce poate. Taiand WF la 3,5kHz e posibil sa "infunde" raspunsul ansamblului, creand o vale in raspunsul ansamblului in jurul a 3,5kHz din cauza incapacitatii TW sa livreze puterea necesara. 

Editat de Mircea
Link spre comentariu

Ai dreptate pana nu le ascult nu pot sa fac diferenta,  voi lasa partea stanga cu filtrul de la producator si pe partea dreapta voi pune filtru facut de mine... vedem ce si cum se va auzi. 

Am o alta intrebare cum va fi afectat un woofer daca nu are nici un filtru si va intra toata banda de frecventa, va reda mai slab portiunea de banda unde ar trebuii sa nu aiba probleme , distorsioneaza mai repede? 

Link spre comentariu

Principala problema ce poate apărea o reprezinta distorsiunile de break-up ale membranei și astea pot suna rău sau sa fie insesizabile, mai ales într-o mașină. Oricum break-up-ul apare mult mai jos de 3500Hz, cit vrei tu sa filtrezi, la un difuzor de dimensiunea aia. Deci fie ca filtrezi bine peste 3500Hz fie ca nu filtrezi deloc distorsiunile astea tot acolo vor fi. 

Link spre comentariu

Mai este ceva, depinde unde anume in portiera sunt pozitionate difuzoarele.

Daca sunt f in fata, poate se mai aude ceva la 3500hz, daca sunt spre mijlocul portierei scaunul va absorbi cam toate mediile superioare. De asta nici nu a pus producatorul filtru pe difuzor.

Repet - proiectarea instalatiilor car audio NU are legatura cu experientele de la facutul incintelor de casa sau de sonorizare.

Link spre comentariu

Citind din nou postarea mea mi-am dat seama ca nu se intelege exact ce vroiam eu sa spun dar a spus-o Shambala destul de clar. 

Ideea este ca in masina un difuzor ce are distorsiunile de break-up relativ bine controlate nu are nevoie sa aiba filtru care sa le taie pt ca oricum nu se vor auzi deloc. Iar difuzorul acesta pare sa le aiba relativ bine controlate.

Link spre comentariu

Oameni buni nu incerc sa fac o masina pentru audiofili :))  mi. ar placea asta dar nu am veniturile necesare si nici cunostintele necesare, wooferul va fi pozitionat in partea de jos spre picioare si tweeterul in partea de sus asta permite fata de usa, nu a fost proiectata fata de usa decat cu tweetef deci tind sa cred ca o sa se auda cam ca dracu ramane de vazu oricum va multumesc din suflet... 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări