Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pe cat de simplu, pe atat de greu de inteles (Cu ce ne vom încălzi la iarnă ?)

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Ciorovaiala sigur va continua multa vreme. Ce ne facem daca ne taie rusii gazu?

Pe rezerve nu ne putem baza cand vedem la tv cine ne conduce.

 

Care sunt metodele ieftine de a te descurca la bloc?

 

Primus si ceva butelii de rezerva am deja, stoc de conserve am.

 

Dar cu frigul cum rezolvam?

Adica de se ia gazu ma gandesc ca nici curentul n o sa mai tina prea mult dupa.

 

Hai sa scriem metode ieftine si sigure in caz de ceva, pe langa resoul electric.

Ferice celor care si au facut sobe pe vremea lui nea Nicu si nu le au daramat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 583
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

se pare ca nu vor fi probleme cu gazele, avem si in pamint si in platoul continental al MN.

Iar rezerve s-au facut in fiecare an, nu le face presedintele, parlamentul, sau Aneta 3, de ce nu s-ar face si vara asta?

cu preturile sa vedem cum va fi!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

Nu mori de frig dacă arzi suficient de mult, dar ajungi la preț comparabil cu gazul și mai ai și de aruncat galeti de cenușă zilnic. La bloc se pare ca alternativa la gaz e curentul. Cu condiția sa rezolvi cu branșamentul și sa te tina buzunarul. 

Link spre comentariu

 UE ne interzice sa poluam...trebuie sa fim verzi. Deci nu e buna varianta foc-paleti-lemne-carbuni...ne dau amenzi sau ne taxeaza pe poluare.

Si care buzunar? Ca e din ce in ce mai mic! In viitorul care urmeaza nu se vor mai face haine cu buzunare...ca n-o sa mai avem ce sa punem in ele.

Se preconizeaza sa dispara si banii cash. Digitalizare=control total! Ai bani, te incalzesti...nu ai, te incalzesti pe lumea cealalta!

 Cu portia...azi te incalzesti de 1 leu ca atata ai ...maine faci frigul!

Aberatii, tampenii....eu zic ca nu trebuie sa ne facem probleme, partidul vegheaza si va avea grija sa ne fie bine! O sa fie pregatiti cu tunurile de apa...sa stinga focul cand ne vom incalzi prea tare si vom lua foc!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Eu ma refer la un scenariu mai putin placut. Gen rusii inchid robinetu si noi ca membri ue de treaba dam gazu ieftin la straini...iar ca populatie mai punem o patura pe noi.

 

In scenariu asta problema nu se mai pune de bani ca de nu esti escobar ca sa dai foc la teancurile de dulai ca sa te incalzesti...dardai cu buzunaru plin...

 

Sa nu o dam in politica, sa pastram tehnic subiectu.

Solutii simplu de aplicat.

Sa nu uitam ca in Austria au spus populatiei asa ceva. Si nu cred ca la misto.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Sharky a spus:

Eu ma refer la un scenariu mai putin placut. Gen rusii inchid robinetu si noi ca membri ue de treaba dam gazu ieftin la straini...

Si eu tot la asta m-am referit. Nu ai gaz, ai curent. Nu ai nici gaz nici curent, la bloc nu prea și alternative decât sa faci frigul, sau sa ajungi la vorba unuia de acu 30 și ceva de ani. Mai pui o plapuma pe tine. Ce alta soluție minune te aștepți sa găsești? Și apoi, din câte se pare, ne lipsea doar 20% din necesar pe care îl luam de la rusi. Acum va fi din producția interna din noile exploatări. De unde teama ca dacă rusul închide robinetul rămânem cu curu în drum? 

Doar ca pt a putea duce o discuție pe tema asta, trebuie stabilit din start ce suprafață ai de încălzit, dacă îți permiți sa evacuezi gaze arse în nasul vecinilor, sau stai la ultimul nivel, și altele din astea, pt ca degeaba bagi o soba cu petrol, dacă ii amețești pe toți cu mirosul. 

Link spre comentariu

https://www.uwtuinendier.com/webshop/inverter-laserkachel-5026-ce-tot-130m/6MV9K

 

product-1639935364.jpg

 

 

No more cold with this handy petroleum heater. The stove has an autonomy of up to 59 hours and easily heats rooms up to 130 m³. The stove is also equipped with a timer, thermostat, child protection and overheating protection. The fuel tank has a capacity of 5 liters and with its power of 3200 Watts, this heater ensures that the room is heated up quickly.

Specifications

  • Suitable for space up to 130m³
  • Application: additional heating
  • Colour: Grey
  • Weight: 9.4kg
  • Dimensions: (HxWxD) 45.4 x 40 x 30.9cm

Technical features

  • On/off switch: Yes
  • Integrated handle: Yes
  • Overheating protection: Yes
  • Adjustable Thermostat: Yes
  • Frost protection: Yes
  • max. Power: 3200W
  • Fuel Type: Pure Petroleum
  • Fall protection: Yes
  • Smartphone control: No
  • with remote control: No
  • Bebat: No
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări