Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum ne vom incalzi la iarna?

Recommended Posts

Posted (edited)

Pe petrol??Pe bune?

Eu recomand pentru cei ce n-au serviciu şi au casă la ţară,să se mute acolo!Evident nu în zonele de câmpie că acolo fără ciocălăi îngheţi...Am la ţară lemne pentru două ierni.Dacă m-aş supăra aş mai reuşi să tai o maşină de pomi ce stau degeaba...

Se pare că stăm f prost cu rezervele de gaze.Se pare că importăm curent electric!Mai prost decât astea e că se tot rostogoleşte ştirea cu o nouă recesiune mondială!Zice-se că e coaptă şi răzbelul de peste gard i-a şi dat un "bobârnac"!O fi fost şi asta una din cauzele răzbelului?Dracu' ştie...Zicea aseară unu' pe sticlă:"acu' e momentul,dacă ai active,să le treci în bani"!Aşa să fie?

Eu aş zice că trecem iarna asta.În cel mai rău caz mai închid întreprinderi...Da' asta ne va costa scump.

Edited by BRANCA
  • Replies 250
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De aia ma tem si eu. Totul era la limita cand mergea treaba bine. Demult mergem pe rezerve. Si sa nu uitam trebuie sa fim solidari cu cei care nu au gaz dar au iarna rece.

Ne putem astepta la surprize.

• Administratori
Acum 2 minute, Sharky a spus:

Si sa nu uitam trebuie sa fim solidari cu cei care nu au gaz dar au iarna rece.

Adica cu cei care au produs aceasta criza... fain.

Probabil ei vor avea caldura si noi nu 

Acum 12 minute, BRANCA a spus:

Pe petrol??Pe bune?

Eu recomand pentru cei ce n-au serviciu şi au casă la ţară,să se mute acolo!

Cei care îndeplinesc cele doua condiții, poți fi sigur ca nu așteaptă recomandarea ta. Era vorba de cei care sunt activi, au un job din care trăiesc și stau la bloc. Situație în care se încadrează majoritatea. 

Doru.Se poate rezista şi la bloc,cu condiţia să ai măcar 15⁰ înăuntru...Rău va fi dacă încearcă lumea să bage calorifere în priză.Instalaţiile de distribuţie au o capacitate de încărcare limitată,din proiectare.

Mai apoi noi nu prea mai avem ierni...

Acum 20 minute, Rammstein a spus:

statul și distribuitorii de gaze nu sunt proști, să nu vă ia banii :57, fac ei rost de gaze. 

Uiti ca te poti trezi si f.tut si cu banii luati? Plus ca ei merg pe ideea: the sky is the limit! Nu isi sparg ei capul cum sa aduca mai mult ci vor vinde din ce in ce mai scump ce le pica pe mana. 

• Administratori

Iarna trecuta in bucuresti eu am stat in frig toata iarna, era 2 zile caldura si 5 nu dar de platit am platit la fel ca acum 2 ierni

Voi n-aţi auzit că parlamentarii UE vor să o pună pe aia cu interzicerea centralelor de apartament sau supraimpozitarea lor??Deocamdată se mai trag ţevi,dar a dracului de anevoioasă afacerea...În viitor ăştia probabil prognozează că lumea se va încălzi din aer...eventual din respiraţie!

Aia e ideea. Ca nimic nu merge xum trebuie.

Vom fi fentati sa fim solidari sa dam gazu altora stai tu linistit.

In rest cum zice vio,  bani sa ai, dar nu pt tarifu normal ci pt spaga ca sa faci rost de ce e nevoie...

Posted (edited)

Ce am pățit la locul de muncă, iarna trecută... Stăteam cu geaca pe mine și eu și copiii, nici dezmorțite nu erau caloriferele. Ca să nu îngheț mă plimbam într-una. Deabia așteptam să plec acasă la căldură :16. Să îți faci cică treaba bine.... 

Dacă așa va fi în continuare, e bine. 

Am înțeles că și pe afară se fac economii prin instituții. 

Edited by maresaldeflota

Piroliza,ca procedeu,nu e nicio invenţie românească!Că o anume instalaţie de piroliză se poate numi invenţie e cu totul altceva!

Lăudabilă iniţiativa omului pentru reciclare.Mai există instalaţii de genul ăsta în lume.Singura chestie,susţinută de ştirişti,care nu-mi "sună" bine e că se reduce amprenta de carbon.La finalul pirolizei se ajunge tot la ardere,ceea ce va produce CO2...

Băi, în cancelarie era dracu' :rade: i-a mâncat să bage un calorifer cu 6 elemenți. Era bătaie pe el. La propriu îl țineam între picioare, atât era de frig. 

Iadul Vechiului Testament era înghețat, în ăsta nou te pârlești. :95

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines