Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor in a alimenta un LED cu o anumită tensiune


Postări Recomandate

4 hours ago, validae said:

Acolo are un COB ...

 

3 minutes ago, Taraxacus said:

Corect ! L-am denumit LED din grabă dar este un COB

 

Fie și așa (chiar dacă cineva a schimbat datele problemei și  ”regula în timpul jocului”) acel circuit XL6009 diferă de XL6001, unde ultimul (XL6001) este un ”booster” de curent constant și reglabil (cu buclă de reacție) pentru LED-uri (sau COB-uri) iar primul (XL6009) este un step-up converter de tensiune reglabilă.

Cel puțin din foile de catalog ale aplicațiilor producătorului (data sheet).

 

Asta încercam să punctez, faptul că la un regulator de curent (fie acele 180mA) este irelevantă tensiunea unui LED sau COB (combinație serie) pe când un regulator de tensiune >5V va ”prăji” un LED <5V (fără limitare de curent).

Valabil şi la acumulatori.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 106
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ori varianta comercială (ieftină) a acelui ”booster” este în configurație de tensiune constantă reglabilă și nu de curent constant reglabil (din potențiometru).

2 minutes ago, manolo said:

La 16v cu 240mA ai 3,84w.

Curentul, la tensiune constantă, depinde și de temperatură la orice dispozitiv semiconductor.

Chiar și la un LED sau COB.

Link spre comentariu

@TaraxacusXL6001 are schema de utilizare identica cu XL6009, difera doar ordinea pinilor si tensiunea de referinta (interna) care la XL6001 este optimizat pt citire tensiune pe shunt avind referinta de aproape 6 ori mai mica si se poate face foarte simplu reglabil. XL6009 are in schimb capabilitate de curent de 2.5ori mai mare.

Mergi linistit pe XL6009 pt ca merge bine si nici desenul nu-i diferit cum spune @arheopterix.

Daca ai intrebari iti pot raspunde si pe PM daca doresti.

 

E greu cind sursele de informatii sint doar netul fara experienta practica.

Link spre comentariu
La 18.10.2022 la 11:41, Taraxacus a spus:

am observat că la 6001 nu există posibilitatea reglării curentului

Eronat!

Un potențiometru divizor conectat în paralel pe acel rezistor de șunt (serie cu LED sau COB) face posibilă și reglarea curentului, după gust.

La 18.10.2022 la 12:56, sesebe a spus:

Mergi linistit pe XL6009 pt ca merge bine si nici desenul nu-i diferit cum spune @arheopterix.

Mno, în percepția unora nici codul de fabricație nu ar fi diferit, nici schema de utilizare (recomandată de producător).

De ce oare? :scarpin

 

image.thumb.png.7deb171f78afada3ed01d9e31e912cc5.png

image.thumb.png.5812f7383f812ef9a47eb7b10dd2bb18.png

Link spre comentariu
10 minutes ago, validae said:

@arheopterix văd că aveţi tendinţa de offtopic, am şters câteva postări.Dacă o ţineţi tot aşa, aplic şi Regulamentul.

Când vrei să ajuţi pe cineva, nu pui poze cu anvelope şi nici nu intri inutil în schimburi de contre cu alţi useri.

Scuze!

E o.k. că ați șters postări pe care le-ați perceput ca off-topic.

Postările mele slujesc adevărului (tehnic) și nu orgoliilor /prestigiilor (personale).

Poza cu anvelopa era relevantă cu privire la specificația VIZIBILĂ a producătorului de anvelope (NOT FOR HIGHWAY USE) care însă nu apare și pe capsulele circuitelor integrate.

În rest, am dreptate că desenele (scheme de utilizare, valori, capsule, pini) sunt diferite între XL6009 și XL6001 - contrar afirmațiilor nefondate postate de @sesebe cum că ”desenul nu-i diferit”?

 

Link spre comentariu

Poate ar trebui mai intii să-ți vezi lungul nasului. 

Din cauza personajelor ca tine a ajuns forumul sa nu mai conțină decit vinzari și vorbim despre toate versiunea x..... 

 

@Taraxacus dacă mai ai întrebări la cere vrei să-ți răspund eu mi le adresezi pe privat, nu de alta dar nu vreau  "din orgoliu" sa încalc "adevărul tehnic". 

Eu nu mai postez pe topicul acesta. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări