Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vorbim aproape de toate

Recommended Posts

Acum 12 minute, BRANCA a spus:

Păi limba actuală,adică "romgleza",mai ţine cont de toate regulile gramaticale "standard"??

Stai linistit ca romgleza are aceiasi gramatica ca limba romana standard. Si standard nu se pune in ghilimele ci se refera la limba vorbita intre persoane din regiuni diferite pentru a se intelege inre ele (a nu se confunda cu limba literara sau cu limba academica). 

O alta particularitate a graiului banatean este folosirea genitivului si dativului analitic in locul celor sintetice, ca in romana standard:

"Cu galeata de la cai am dat la cai sa bea apa" -in grai banatean

"Cu galeata cailor am dat cailor sa bea apa" - in romana standard.

• Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Unii sustineau ca nu mai este de actualitate:

Cum ți se fură datele de pe buletin și te trezești cu împrumuturi la bănci

Cum proceda

Mihailescu contacta diversi cetateni care aveau anunturi de vanzare pe site-urile de mica publicitate. Se arata interesat sa cumpere diverse obiecte, de regula de valoare, dar pentru a finaliza afacerea, solicita vanzatorului o fotografie a actului de identitate de care sustinea ca are nevoie pentru a face transferul bancar si sa achite bunul cumparat. Evident ca tranzactia nu mai avea loc, Mihailescu fiind interesat doar de buletinul vanatorului, nu de ceasul sau telefonul scos la vanzare.

Odata intrat in posesia fotografiei cu buletinul, Mihailescu trecea la treaba. Folosindu-se de datele de identitate ale cetateanului respectiv, tanarul ploiestean solicita imprumuturi la institutii nebancare, unde actele nu sunt verificate cu atata rigurozitate.

Acum 1 oră, BRANCA a spus:

.Câte ceva am prins şi eu de la nişte prieteni bănăţeni,dar grosul efectiv nu le-am întâlnit!

Si nici nu ai sa le întâlnești, dar bănuiesc, nu ai pierdut mare lucru din cauza asta. Se poate trai și fără sa știi la perfecție limbajul bănățean . 

• Administratori

Ce buna ar fi si la noi o chestie de asta

Citat

În Singapore, ai nevoie de 75.000 de dolari doar pentru dreptul de a deţine o mașină

Si acum in pic de propaganda chinezeasca...

ops ca nu gasesc materialul

Badman.În Singapore se calcă ăia pe picioare de mulţi ce sunt şi contează fiecare cm² de parcare!

Las' că ajunge şi la noi,în viitor,obligativitatea maşinilor "bulectrice" şi n-o să le mai dea la mulţi mâna să cumpere!

Ca idee ar fi bună pentru oraşele noastre mari,supraaglomerate,o taxă babană din asta!Până nu reduci maşinile nu poţi dezvolta transportul în comun!!

Nepotul meu din Viena se gândeşte să-şi vândă maşina.I-au prigonit ăştia cu parcările la marginea Vienei!Zice :"Am ajuns să nu prea mai folosesc maşina.O ţin degeaba şi mai şi plătesc pt ea o droaie"!Dacă el la peste 10k de euro pe lună venit vede problema aşa...

1 oră în urmă, Sharky a spus:

Cu mentiunea ca in viena trenul, busu si metroul fac treaba exceptionala.

Si ce, la noi nu fac? 

Daca stau si ma gandesc bine, Branca adevar graieste, nu fac astia transport in comun ca in vest ca nu incap domnule de troacele amaratilor si nu din cauza ca statul roman e capusat pana-n maduva oaselor de  incompetenti.  De mentalitatea bolnava pur romaneasca ,, sa moara si capra vecinului,, n-o sa scapam in veci! 

Acum 3 ore, BRANCA a spus:

Las' că ajunge şi la noi,în viitor, obligativitatea maşinilor "bulectrice" şi n-o să le mai dea la mulţi mâna să cumpere.

Nu te obliga nimeni sa cumperi. Ne vor aduce in faza in care o sa ne rugam sa ni le vândă, și o să stăm și la coadă, cuminți . Benzina o sa se vanda la spray și o să te dai la sub braț că sa miroși a șofer. Azi am citit un mare adevăr pe care noua ordine mondiala ni-l baga pe gât...nu poți vinde mașini electrice, cat timp benzina va fi ieftina. Deci, prețul va crește. Compensarea e un joc de glezne că sa tempereze pofta de răzmeriță din stațiile de benzină, dar e doar un analgezic pt calmarea pulimii.

Acum 6 minute, Sharky a spus:

Crezi ca noua ordine sunt ecologisti?

Cine a zis asta? Crezi că mașinile electrice le vând pt ecologie? E un motiv de a schimba flota auto la scara mare. Vor ei sa vândă cazane,  numai că nu mai are cine sa le cumpere in ritmul in care le produc. Obligând lumea să treacă pe electrice, apare o noua nișă pe care o vor umple la un moment dat, și atunci o sa vedem și fața nevăzută a problemei. Acum toate bune și frumoase, cumpărați electrice, că noi le producem. Când se va umple lumea și de astea, vor născoci altceva. Probabil noi nu vom mai prinde, deci nu va apuca nimeni să spună, ți-am zis eu că așa va fi.

Câtă vreme petrolul va fi abundent, maşinile electrice vor fi doar un moft şi o soluţie imposibil de aplicat la scară largă.Să fim serioşi, cine îşi închipuie milioane de maşini încărcându-se simultan ? De unde atâta curent şi mai ales infrastructura necesară ? 

Mai degrabă vom merge cu acţionare pe aer comprimat decât electric la scară globală...nu râdeţi, francezii au studiat şi varianta asta la un moment dat.

Dacă şi când petrolul va fi atât de puţin încât lumea va avea de ales între a-l arde în motoare şi a mai avea mase plastice şi solvenţi pentru tehnologia modernă, vom vedea ce soluţie se va dovedi a fi viabilă.

Ne ia mama naibii pana atunci. Masini se fac in continuare si uite ca din cauza crizei nu se pot face destule. Aia e problema de acum.

Cerere este.

Ca nu e treba roz, nu bulectrica e de vina si nici nu o rezolva

Nu masinile sunt de vina ca de multi ani traim pe datorie si acu vedem ca ne scapa totul de sub control.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines