Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vorbim aproape de toate

Recommended Posts

• Administratori

Va rog sa discutati in acest subiect orice va trece prin cap inafara de politica si razboi si nu mai spurcati alte discutii!

Multumesc

Topicul precedent a trebuit sa-l sterg din pacate, daca doar il curatam de aberatiile mele nu mai ramanea mai nimic. Am scris aici motivele dece l-am sters dar am editat ca e mai bine asa.

• Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Propun eu o tema de discutie: aspectul verbului in limba romana si in graiurile ei nestandardizate.

Spre deosebire de romana standard, in graiul banatean exista rudimente de aspect al verbului. 

In alte graiuri ale limbii romane ati mai intilnit aceasta  categorie gramaticala?

Acum 11 minute, daniels a spus:

Sunt peste tot, limba romana literara are ca baza ce se vorbea in zona Bucurestiului sau Bucurestilor.

In romana literara nu exista categoria gramaticala "aspectul verbului". Doar in romana neliterara

(in gaiuri) exista rudimente ale acestei categorii. 

Tu cind esti nascut? (ca sa stiu cita ai invatat la scoala)

Edited by d2134

Acum 44 minute, daniels a spus:

1967

Esti de o seama cu fratele meu si trebuie sa fi invatat ca limba romana are citeva dialecte (aroman, meglenoroman, istroroman, si dacoroman, cel principal) si are si graiuri.

In cadrul dialectlui dacoraoman exista graiurile: moldovenesc, ardelenesc, banatean, oltenesc, regatean sau muntenesc.

Arhaismele sunt cuvinte scoase din uzul de zi cu zi pentru ca nu mai definesc termeni uzuali. De ex.: surugiu, sacagiu, pandur, dorobant etc.

Regionalismele sunt cuvinte folosite in anumite zone.

Gramatica limbii romane este aceiasi peste tot si cuprinde toata limba cu toate dialectele si cu toate graiurile ei. 

Poti sa dai exemple de cum se exprima aspectul verbului in romana standard? Cred ca nu.

Edited by d2134
Acum 32 minute, d2134 a spus:

Poti sa dai exemple de cum se exprima aspectul verbului in romana standard? Cred ca nu.

Limba standard e aia care se preda in institutiile de invatamant si cea care folosita de institutiile statului. Ce aspecte ale verbului sunt asa deosebite?

Citeste cu atentie ce ai pus in link, acolo este vorba despre modul in care sunt intelese actiuile in alte limbi.

Referitor la limba romana este specificat ca

Privitor la limba română, Gheorghe Constantinescu-Dobridor consideră că aspectul, spre deosebire de mod și de timp, nu este o categorie gramaticală a verbului românesc. El chiar începe definiția aspectului cu „categorie gramaticală caracteristică limbilor slave…”[35], dar menționează că este exprimat și în română. Pe de o parte o fac unele timpuri verbale: imperfectul exprimă și aspectul imperfectiv, iar perfectul compus – aspectul perfectiv[35]. Exemplu: În timp ce mânca, a sunat telefonul[36]. Perfectul simplu și mai mult ca perfectul exprimă de asemenea aspectul perfectiv.”

Acum 2 ore, daniels a spus:

Sunt peste tot, limba romana literara are ca baza ce se vorbea in zona Bucurestiului sau Bucurestilor.

Baza limbii literare române este graiul muntenesc, dar limba literară "oficiala" a înglobat elemente și din celelalte graiuri.

Edited by Ovidanie
Acum 3 minute, daniels a spus:

Privitor la limba română, Gheorghe Constantinescu-Dobridor consideră că aspectul, spre deosebire de mod și de timp, nu este o categorie gramaticală a verbului românesc

Si eu am spus, mai sus:

Citat

In romana literara nu exista categoria gramaticala "aspectul verbului". Doar in romana neliterara

(in gaiuri) exista rudimente ale acestei categorii. 

Sa-ti dau un exemplu ca sa intelegi mai bine:

Daca, fiind in sudul Banatului, il intrebi pe un consatean care trece spre casa, seara, cu coasa pe spinare:

- Ioane, ai gatat cu coasa?

el iti poate raspunde afirmativ in doua feluri:

- Da, am gatat! (insemnind ca a terminat pentru ziua aia)

- Da, am dogatat! (insemnind ca a ispravit de cosit si ca de miine se apuca de altceva).

Asta e rudimentul de aspect folosit in Banat.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines