Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Telecomanda lcd tv OKI LC1971-EU

Recommended Posts

Vă salut! Telecomanda acestui tv are ceva probleme cu butoane care din cauza uzurii nu merg sau merg greu.Ce este ciudat  este faptul că nu merge deloc nici cu MFY , nici cu Longer, deși modelul de tv OKI este în lista de coduri pentru acest tv  și nici cu alte coduri, (am încercat și cele din revista 53 și cam toate codurile de OKI din listele MFY și Longer).Codul este 599 pentru MFY și 09871 pentru Longer.Dacă nu ar merge deloc telecomanda lui (verificată pe QUNDA) , aș suspecta tv-ul , dar aceasta merge parțial ,mai puțin butoanele la care pelicula de grafit este întreruptă. Poate a mai întâlnit cineva această problemă.Mulțumesc!

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

eu unul cred cå are nimic tv-ul,am intålnit si eu cazuri,cu tv-uri ce apar in lista programatoarelor de telecomenzi,dar nu merg,cu cele din listå,tv-uri ce nu au avut interventii asupra softului,sau placi schimbate

unul ce-mi va råmåne memorat,e orion t32/dled ce foloseste 4 placi diferite cu 3 telecomenzi diferite,3 placi chinezesti si un turceascå vestel,

incercati mfy 101

alte coduri din lista oki a.ti incercat?

Edited by iuliantv
Acum 18 ore, iuliantv a spus:

eu unul cred cå are nimic tv-ul,am intålnit si eu cazuri,cu tv-uri ce apar in lista programatoarelor de telecomenzi,dar nu merg,cu cele din listå,tv-uri ce nu au avut interventii asupra softului,sau placi schimbate

unul ce-mi va råmåne memorat,e orion t32/dled ce foloseste 4 placi diferite cu 3 telecomenzi diferite,3 placi chinezesti si un turceascå vestel,

incercati mfy 101

alte coduri din lista oki a.ti incercat?

Mulțumesc Iulian , toate cele din lista OKI atât MFY cât și LONGER(cu ”code transformer” se vede că cele date pentru MFY sunt identice cu cele pentru LONGER).TV-ul nu a mai fost desfăcut niciodată și a funcționat ”eroic” mulți ani

Acum 18 ore, misuraelectronic a spus:

ce cod  iti  emite  pe  qunda  telecomanda  originala ?  eu  sint  convins  ca  si  m4u  si  longer  ofera  coduri  gresite  in  dreptul  acestui  model  de  OKI  ...

...din păcate nu am notat nimic , din grabă, mulțumesc de răspuns .Cred că aveți dreptate în ceea ce privește codurile greșite