Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Trafo Royal

Recommended Posts

Salutare oameni buni.Am si eu o rugaminte la voi.Am un Royal model TC 2018 LAS echipat cu STR 5412-sursa,procesor M 15245(IC 101),demodulator croma-microPC1384PC(IC101).Problema la el este ca s-a ars primarul transformatorului de retea care face st-byul;are 2 infasurari pe secundar si nu stiu ce tensiuni livreaza.Ajutati-ma daca puteti nu neaparat cu schema pe care n-o gasesc nicaieri,cat cu cele doua tensiuni alternative de pe iesirea lui.Multumesc.

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Salutare omule bun.Nu ma mai obosesc sa te critic,dar bag de seama ca ca nu ai citit regulile pt. a fi ajutat.(oricum nu eu castig banii la televizorul tau,dar trebuie sa intuiesc ce componente are).Arunca-ti ochii un pic aici:

http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=12666

Microprocesor IC101 = MN15245FEK(terminatia ai uitat-o);memorie MN1220(are minus 29V la pinul 9);cale comuna TA7607AP;sincro+B.V. oscilator LA7800;AN5521 final B.V.;TDA8190=demodulator FI sunet + final audio;IC701 = mPC1384C croma +video;STR5412 smps.Trafo retea stand-by are doua infasurari : 5-6(12 V c.a.;pinul 6 la masa si 5 in anodul diodei D603) si 8-9(40-42 V c.a.;pinul 9 la masa si 8 in catodul diodei D604/tranzistorul TR601=2SA1082 este stabilizatorul de -29 V ).

are dreptate tv1dati-l la bobinat, pt ca greu ve-i gasi pe cinea sa ti-l bobidaca te pricepi cat de cat la bobinat dai jos sarma arsa, calculeaza in functie de sectiune nr de spire si da-i bataie(cateva mii de spire)daca nu, cumperi altul, daca gasesti ca gabarit, fixare, si nu mai vorbesc de altelespor!!!