Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am avut dreptate.....

Recommended Posts

• Replies 30
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hai bre ca la treaba cu inflatia am scris-o si eu inainte sa ne inchida in casa....

Toti ne asteptam la ea, numai pacalicii din guverne, inclusiv SUA, spuneau ca nu trebuie sa ne ingrijoram.

In rest cand se impute treaba, ca de fiecare data, crestem taxele.

Acum 1 minut, Sharky a spus:

Hai bre ca la treaba cu inflatia am scris-o si eu inainte sa ne inchida in casa....

Toti ne asteptam la ea, numai pacalicii din guverne, inclusiv SUA, spuneau ca nu trebuie sa ne ingrijoram.

In rest cand se impute treaba, ca de fiecare data, crestem taxele.

Aprob pozitiv! 

In sfarsit, vor saraci si burghezii!!! Traiasca proletariarul liber!

Sa vezi durere cand cade piata imobiliara sau se ajusteaza in negativ, gaseste primaria alt motiv sa nu reduca bugetul prevazut pentru cheltuielile anuale.

Acum 23 minute, Mircea a spus:

In sfarsit, vor saraci si burghezii!!! Traiasca proletariarul liber!

Sa vezi durere cand cade piata imobiliara sau se ajusteaza in negativ, gaseste primaria alt motiv sa nu reduca bugetul prevazut pentru cheltuielile anuale.

Eu sunt de acord să se impoziteze în funcție de valoare, cu toate ca nu este prea corect să se impoziteze după grilele notarilor, grilele notarilor țin seama doar de zonă și suprafață, corect ar fi fost să fie evaluate dar...... se complica treaba mult. 

Aici se "pune la zi" in fiecare an dupa vanzarile din zona ta pentru imobile similare. Astfel ca, daca vinde vecinul scump te arde si pe tine. Poti contesta taxele, dar nu ai nici un control. 

Pe pagina primariei iti consulti contul de taxe si vezi si vanzarile comparabile, ca sa stii cum vand altii. 

Oricum, sunt de acord ca e rezonabil sa se impoziteze dupa valoarea de piata, insa nu scad taxele dupa orice ajustare a pietei.

In plus, daca primaria afla ca renovezi (caci lor le ceri autorizatia de constructie la anumite lucrari), iti pot veni in inspectie de imobil dupa si iti ajusteaza contul de taxe. 

Acum 15 minute, Mircea a spus:

Aici se "pune la zi" in fiecare an dupa vanzarile din zona ta pentru imobile similare. Astfel ca, daca vinde vecinul scump te arde si pe tine. Poti contesta taxele, dar nu ai nici un control. 

Pe pagina primariei iti consulti contul de taxe si vezi si vanzarile comparabile, ca sa stii cum vand altii. 

Oricum, sunt de acord ca e rezonabil sa se impoziteze dupa valoarea de piata, insa nu scad taxele dupa orice ajustare a pietei.

In plus, daca primaria afla ca renovezi (caci lor le ceri autorizatia de constructie la anumite lucrari), iti pot veni in inspectie de imobil dupa si iti ajusteaza contul de taxe. 

Compari România cu Canada..... 

Aici am început să ne digitalizăm, descarcam formulare de pe net și le depunem completate la ghișeu :57

Asta zic și eu, ca în Canada este corect, pe același palier poate sta unu care nu a văruit de 20 ani și casa este paragina și altul care a băgat 25000 euro în renovări, casele nu au aceași valoare dar...... ambii plătesc același impozit. 

Acum 1 oră, Rammstein a spus:

Eu sunt de acord să se impoziteze în funcție de valoare, cu toate ca nu este prea corect să se impoziteze după grilele notarilor, grilele notarilor țin seama doar de zonă și suprafață, corect ar fi fost să fie evaluate dar...... se complica treaba mult

Ma doare pe mine in trisca ca se complica prea mult treaba, arhitectul sef de la primarie + toata haita de aia primesc salarii! Impozitarea dupa grilele notarilor nu este corecta ci speculativativa! In tari cu apa mai calda nu variaza impozitul ca pisatul boului dupa cum speculeaza imobiliarele ci ramane fix! Cat a fost inainte de criza este si pe timp de criza si ramane acelasi si dupa criza. 

De ce sa fii tu taxat daca altii spala bani prin imobiliare???

Grosul trebuie sa vina din TVA+impozit pe profit si cand scoti dividentele + impozit pe dividente. In felul asta nu te mai afecteaza criza. Merge afacerea, eu ca stat trag banii, nu merge, te las impace ca in viitor iar te voi mulge cand iti va merge bine. 

Edited by merck
1 oră în urmă, merck a spus:

Ma doare pe mine in trisca ca se complica prea mult treaba, arhitectul sef de la primarie + toata haita de aia primesc salarii! Impozitarea dupa grilele notarilor nu este corecta ci speculativativa! In tari cu apa mai calda nu variaza impozitul ca pisatul boului dupa cum speculeaza imobiliarele ci ramane fix! Cat a fost inainte de criza este si pe timp de criza si ramane acelasi si dupa criza. 

De ce sa fii tu taxat daca altii spala bani prin imobiliare???

Grosul trebuie sa vina din TVA+impozit pe profit si cand scoti dividentele + impozit pe dividente. In felul asta nu te mai afecteaza criza. Merge afacerea, eu ca stat trag banii, nu merge, te las impace ca in viitor iar te voi mulge cand iti va merge bine. 

Maine bag 24635,87lei TVA la bugetul de stat, ca să aibe alții ce sifona, plătesc TVA din timp pentru că plec în vacanță. 

"Grosul trebuie sa vina din TVA+impozit pe profit si cand scoti dividentele + impozit pe dividente. In felul asta nu te mai afecteaza criza." 

Asta dacă o să mai funcționeze mediul privat, eu pe toți îi aud că se plâng, adică...... au afacerile pe butuci. 

Acum 1 oră, Rammstein a spus:

Maine bag 24635,87lei TVA la bugetul de stat, ca să aibe alții ce sifona

Saru'mana boierule! 

SA LE AJUNGA DE COLIVA LA AIA CARE VOR SIFONA ACESTI BANI! :mort

E un pic aiurea sa te impoziteze pt cat de finisata si de aranjata e casa.

Adica suprafata, locatie, valoarea de piata pt mp e una.

Dar sa imi ceri taxe in plus ca mi am bagat marmura, candelabre si alte chestii scumpe in casa e aberant.

Oricum platesc taxe pe achizitia lor.

Starea nu ar trebui sa conteze atata vreme cat din casa nu cad bucati afara pe domeniul public.

Nu e clar ca marmura si alte chestii fixe (ca nu pleci cu gresia de pe podea) definesc valoarea pe piata?

Faptul ca ai bibelouri, candelabre sau rembranduri pe pereti (cu care pleci din casa la vanzare) nu definesc valoarea pe piata.

Poate termenul de valoare pe piata nu e clar. Valoarea pe piata e suma cu care se vinde casa.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines