Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

mese comune???

Recommended Posts

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

masa trebuie sa fie una singura,toate masele trebuie legate intre elept partea de putere,toate masele,inclusiv cea a difuzorului se leaga intr-un punct comun langa punte/conzifirele ecranate se conecteaza ori acolo,ori intr-un punct comun la sursa de putere mica,pt preamplificator,la conzi/punteastea 2 se leaga printre ele cu un firalimentarile sunt separate,e vorba de 2 surse

ionionion, cam asta trebuie sa faci si sa respecti ca sa eviti bucle de masa (am inteles ca ai un transformator separat dar de putere mai mica pentru preu - schema este valabila daca atat preamplificatorul cat si amplificatorul se alimenteaza simetric):

nu trebuia ca v1 si v2 sa fie pe celat trafo ? !

Nu, nu trebuie, masa e comuna, de fapt, uite ca o desenz din nou, prima schema nu a fost prea reusita - poate ca pe asta o intelegi mai bine.

Sall

leaga masele linga intrarile de semnal tot de acolo sa dai si la impamintare, preferabil printr-un intrerupator cu mai multe pozitii : 1.direct, 2.float ground, 3.circuit RC (cu R= 100ohm-2 K, pt a te raporta la sasiu , dar sa limitezi curentii in bucla )...in felul asta imaginezi un gnd. lift care te va acoperi cam in orice situatie de legaturi la masa facute aiurea, care sa iti creeze bucle. Maniera asta de a face legaturile de masa te va scuti de probleme daca ai de gind sa tii sculele interconectate pe rack cu sasiu metalic...Eu am pierdut vreo 3 zile pina i-am dat de capat :yawinkle:\

Posted Image

eu asa am facut si am zgomot "0" ...adapteaza si tu la ce-ai pe acolo...